אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברקת על קרנות הנאמנות: "הביצועים שם פחות טובים מההשקעות של המוסדיים" צילום: דוברות משרד האוצר

ברקת על קרנות הנאמנות: "הביצועים שם פחות טובים מההשקעות של המוסדיים"

יו"ר רשות שוק ההון התייחס לדוח ועדת יפה שהוגש בשבוע שעבר וגרם לסערה בשוק ההון; בנוסף לקביעת הדוח כי התשואות בהשקעות המוסדיים היו פושרות, תקף ברקת את קרנות הנאמנות שלטענתו ביצועיהן אף גרועות יותר: "יש בקרנות דמי ניהול גבוהים יותר ותשואות נמוכות יותר ללא הטבות מס"

06.07.2021, 15:51 | אלמוג עזר

המפקח על הביטוח ויו"ר שוק ההון, משה ברקת, התייחס אתמול לראשונה לדוח ועדת יפה. על פי ברקת "בחרתי בקפידה כל אחד מחברי הוועדה – בחרתי אותם כי זו ועדה של הציבור עבור הציבור ולטובת הציבור, ואני בטוח שאנחנו נפעל לטובת הציבור. זו פעם ראשונה שנעשה מחקר מקיף מסוג זה ברשות שוק ההון. אנחנו עובדים על בסיס נתונים ולא על בסיס השערות. הדוח הזה יעבור ביקורת של השוק וניתן לו להביע את דעתו, ואח"כ נחליט איזה המלצות לאמץ". ברקת נאם בכנס לשכת רואי החשבון.


קראו עוד בכלכליסט:


דוח ועדת יפה, בראשות פרופ' ישי יפה שהוגש בשבוע שעבר, גרם לסערה בשוק ההון, על רקע קביעתו כי התשואות בהשקעות שעשו המוסדיים בקרנות השקעה היו פושרות, ולא הצדיקו את המחיר הכרוך בכך. בעקבות זאת מוצעת רפורמה נרחבת בגביית דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני כולו. הוועדה הוקמה בכדי לגבש המלצות לשאלה - האם ראוי לגבות פעמיים דמי ניהול מעמיתים לצורך מיקור חוץ של חלק מההשקעות. כיום ישנה מגבלה על גביית סכומים שכאלה בשיעור של 0.25%, כאשר המגבלה הוארכה מספר פעמים כהוראת שעה, כאשר החידוש האחרון נעשה רק לפני יומיים למשך חצי שנה נוספת. 


משה ברקת הממונה על שוק ההון משה ברקת הממונה על שוק ההון משה ברקת הממונה על שוק ההון


הדוח שמט את הקרקע מתחת לגופים המוסדיים שעבדו בשנה האחרונה להגדיל את ההשקעות שלהם בנכסים לא סחירים דרך קרנות השקעה. המוסדיים פיתחו תפיסה כי קיימת עדיפות להשקעה לא סחירה לעומת השקעות סחירות. שיעור ההשקעה של המוסדיים הישראליים בקרנות השקעה פרטיות מגיע ל-9.15% לעומת השקעות שנאמדות בשיעור של 38% באירופה ואסיה. בארה"ב שיעור ההשקעה מגיע לרבע מהתיק. 

ברקת הוסיף כי הדוח מצביע גם על ביצועים חלשים של קרנות הנאמנות הישראליות: "אין להתעלם מהתייחסות הדוח גם לקרנות נאמנות שהצביע כי הביצועים שם פחות טובים מההשקעות של המוסדיים, יש בקרנות נאמנות דמי ניהול גבוהים יותר ותשואות נמוכות יותר ללא הטבות מס. אנחנו פה לשרת את הציבור, וצריך לבחון את הקרנות לגופן ולא באופן גורף. בכל מקרה חיסכון והשקעה זה משהו שאסור לשכוח, ולא לקדש רק את הצריכה״.

ברקת מתייחס לציטוטי המחקר בנושא ביצועי קרנות הנאמנות שהופיעו בדוח יפה. הדוח הצביע על כך שבקרנות המקומיות המשקיעות בנכסים סחירים אין עקביות בביצועים. כלומר אין הבטחה שמנהל השקעות שהציג תשואה עודפת בשנה מסוימת, ימשיך להכות את מדד היחס. הדוח גרס כי על פי נתונים אלו יש לבדוק אם המשקיעים המוסדיים נוטים לקנות קרנות "כוכבות" שמציגות תשואה גבוהה בטווח הקצר. 

ברקת התייחס גם לעתיד רואי החשבון ואמר: "הטיפול בנושא שכר הטרחה הוא מבורך. יש פה כשל משמעותי, שבין היתר מונע ביקורות רציניות. אנחנו צריכים להיות מוטרדים מהדברים האלה גם בחברות הציבוריות יש בעיה וצריך לטפל בזה ולתת מענה. גם בנושא האחריות המוגבלת לא ניתן לזלזל. עוד לא היו הרבה כשלים אבל יחד עם זאת, צריך לדעת שהם לוקחים סיכונים ולדעת איפה אנחנו שמים את הקו של הקשר בין שכר הטרחה לאחריות. אני חושב שיש צורך לשים דגש משמעותי גם על נושאי הטכנולוגיה והחדשנות בקרב רואי החשבון". 

ברקת: "אנחנו פה לשרת את הציבור. חיסכון והשקעה זה משהו שאסור לשכוח"

רואי החשבון מסייעים לעסקים, עצמאים, חברות וארגונים להתאים את הנתונים העסקיים שלהם למציאות בשטח. בנוסף פועלים להקל על הרגולציה. בניגוד לנהוג במדינות רבות בעולם, בארץ אין הגבלת חבות ואין קשר בין היקף שכר הטרחה לעוצמת האחריות המופקדת בידי רואי החשבון. 

עוד הוסיף ברקת: "אני מברך על היוזמה ליצירת תקן לרואי חשבון בשירות הציבורי. ואני אשמח שברשות תהיה נוכחות של רואי חשבון שיערכו ביקורות במקום או לצד שימוש במיקור חוץ".

כשנשאל על הממשלה החדשה ענה ברקת כי "שר האוצר ליברמן בא לעבוד מהדקה הראשונה. הוא אמר פה היום שהוא לא מתעסק עם פקידים אלא עם אנשי מקצוע. רם בלינקוב הוא איש מקצוע מהשורה הראשונה, וצפויה לנו עבודה משותפת ומאומצת על מנת להשיג הישגים למדינת ישראל. אנחנו רשות עצמאית שרוצה חקיקה וקידום רפורמות לטובת הציבור הישראלי. נעבוד עם כל מי שרוצה בכך גם. נקדם בממשלה רפורמות רבות ובניהן רפורמת הסוכן האובייקטיבי, פנסיה 2025 ורפורמה מקיפה בביטוחי הבריאות".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות