אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הקורונה החליט: שבים מחו"ל ישהו בבידוד עד קבלת תוצאה שלילית צילום: עמית שעל

קבינט הקורונה החליט: שבים מחו"ל ישהו בבידוד עד קבלת תוצאה שלילית

השרים החליטו לקבל חלק מהמלצות משרד הבריאות, בין היתר יבוצעו בדיקות מהירות במחנות קיץ וקייטנות. בלשכת ראש הממשלה ציינו כי הקבינט פוזר ללא החלת "מגבלות דרסטיות". בנט הבטיח: "מינימום פגיעה כלכלית". גורמים בקבינט טוענים כי ראש שירותי בריאות הציבור "דוחפת" להגבלות שלא לצורך

07.07.2021, 15:52 | איתמר אייכנר, ynet

קבינט הקורונה התכנס היום (רביעי) בלשכת ראש הממשלה נפתלי בנט ולאחר כשלוש שעות פוזר ללא החלטה על החלת מגבלות נוספות "בשלב זה". מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "הוחלט על פעולות נוספות לצמצום התחלואה ועצירת התפשטות זן הדלתא, ללא החלת מגבלות דרסטיות". אמש כונס הקבינט והוא פוזר גם כן ללא קבלת החלטות בשל ההצבעות המתמשכות בכנסת. 

עם זאת, היום השרים קיבלו חלק מהמלצת משרד הבריאות לקיים בדיקות מהירות בכניסה למוסדות גריאטריים, ולבצע בדיקות קורונה מהירות בקייטנות ובמחנות קיץ שבהם משתתפים מעל 100 ילדים. השרים גם החליטו על חובת בידוד לכל השבים מחו"ל עד לקבלת תשובה שלילית לבדיקת קורונה שיבצעו עם נחיתתם. הבדיקות במוסדות ובקייטנות יהיו על חשבון המדינה, הבדיקות לשבים מחו"ל יהיו בתשלום. החלטות הקבינט ייכנסו לתוקף בעוד כשבוע עד 10 ימים.

עוד ציינו בלשכת ראש הממשלה כי "במטרה להגביר את שיתוף הפעולה של הציבור באכיפת הבידוד - משרד הבריאות יקיים עבודת מטה לבחינת קיצור ימי הבידוד". הקבינט הסמיך את ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ לקבל החלטות שוטפות למימוש האסטרטגיה שנקבעה. 


חיסון נער בת"א, צילום רויטרס חיסון נער בת"א | צילום רויטרס חיסון נער בת"א, צילום רויטרס


בדיון נקבע כי האסטרטגיה הקיימת תימשך - "בלימה רכה" של התפשטות הנגיף, תוך מינימום פגיעה בכלכלה ובשגרת החיים. בין השרים הוסכם כי יישום האסטרטגיה הזו מחייב נטילת סיכונים מסוימים, אך ציינו כי "במכלול השיקולים, לרבות הכלכליים, מדובר באיזון המתבקש". השרים גם החליטו על הגברת מבצע החיסונים הארצי, הגברת מאמצי ההסברה לציבור בדגש על עידוד התחסנות ועטיית מסכה. 

במסגרת מימוש האסטרטגיה, נקבע כי שני הווקטורים המרכזיים יהיו הורדת מקדם ההדבקה, לצד פגיעה מינימאלית במשק. הפרמטר המוביל לבחינת פעולות הממשלה ימשיך להיות היקף החולים הקשים.


מתחם חיסון בתל אביב, אוראל כהן מתחם חיסון בתל אביב | אוראל כהן מתחם חיסון בתל אביב, אוראל כהן


ראש הממשלה בנט אמר בפתח הדיון: "העולם כרגע מתמודד עם גל עצום של זן הדלתא שמכה במדינות שונות. המטרה שלנו בממשלה היא להמשיך לנהל, ברוגע ועל בסיס מידע ועובדות, את המשך ההתמודדות מול הקורונה בכלל, וזן הדלתא בפרט. לאור הנתונים שיש לנו, אנחנו שואפים למקסימום הגנה על תושבי ישראל ועל בריאותם, לצד מינימום פגיעה כלכלית והפרעה לשגרת החיים".

בנט המשיך: "אנחנו נשתדל ככל האפשר להיות שקופים, להסביר לציבור למה אנחנו עושים, לתת התראה ארוכה מראש לפני מהלכים ולאפשר. כלומר, במקום לסגור או לאסור ולהסביר מה לא, אנחנו נסביר איך כן, ככל האפשר". 

לדבריו, "יש הצלחה גדולה לפרויקט החיסונים לבני הנוער - מעל 150,000 בני נוער בגילאי 12-16 שהתחסנו בימים האחרונים. אני קורא לכולם, לכל מי שלא התחסן - צאו להתחסן. דבר אחרון - המסכות עובדות. יש לנו אינדיקציות גם לשימוש נרחב במסכות וגם לאפקט. המסכות הן הכלי החזק ביותר להתמודד מול הקורונה מבלי לשלם מחירים".

לקראת הדיון גורמים בקבינט טענו כי ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור, "דוחפת" להגבלות שלא לצורך בשלב זה. "היא חד משמעית דוחפת להגבלות, כמו בממשלה הקודמת", אמר הגורם. עם זאת, ההגבלות שהוצעו על ידי משרד הבריאות בסופו של דבר היו מצומצמות יחסית.

ההערכה בשלב זה היא כי רק עלייה משמעותית במספר החולים במצב קשה תביא להגבלות חמורות יותר - גם אם תירשם עלייה בכמות המאומתים היומית. גם בתום הדיון אמש העריכו גורמים בקבינט כי על אף העלייה בשיעורי התחלואה, הנטייה בשלב זה היא לא להטיל הגבלות, בלי קשר להצבעות בכנסת שקטעו את הדיון. 

הבוקר הודיע משרד הבריאות כי 521 בני אדם אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה. זהו היום השני ברציפות שבו אובחנו יותר מ-500 מאומתים, לאחר שאתמול נרשם שיא שלילי במספר המאובחנים מאז חודש מרץ, עם 501 מאומתים ביממה. 

בנוסף, לאחר שמספר החולים במצב קשה שמר על יציבות מסוימת בימים האחרונים, ביממה האחרונה הוא עלה וכעת ישנם 40 חולים במצב קשה, לעומת 33 אתמול.  17 חולים במצב קריטי ו-16 מונשמים. מנגד, מספר המתחסנים במנה ראשונה אתמול היה הגבוה ביותר בשבועות האחרונים, ועמד על 17,653. במקביל התחסנו 3,179 במנה השנייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות