אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעסיקים יפעילו אוטובוסים ו-50% מהמשרדים יוסבו למגורים: טיוטת חוק ההסדרים נחשפת צילום: ניב קנטור

מעסיקים יפעילו אוטובוסים ו-50% מהמשרדים יוסבו למגורים: טיוטת חוק ההסדרים נחשפת

בשעת לילה מאוחרת בחר האוצר לפרסם את טיוטת חוק ההסדרים שכוללת שינויים מבניים משמעותיים. בדיור: יזמים יוכלו להסב עד 50% משטחי המשרדים שהם מתכננים למגורים; בתחבורה: מעסיקים יוכלו להפעיל שירותי תחבורה ציבורית; בהייטק: תקודם תוכנית לאומית ל-AI; ובתחום יוקר המחייה: יבואנים יוכלו לייבא לישראל כל מוצר שעומד בתקינה אירופית; באופן מפתיע, טיוטת חוק ההסדרים לא כוללת המלצה לאגרת גודש

07.07.2021, 23:15 | כתבי כלכליסט

משרד האוצר בחר לפרסם דווקא הערב (ד'), בשעת לילה מאוחרת, את טיוטת חוק ההסדרים הקרוב, הכוללת שינויים מבניים משמעותיים במשק.

לקריאת המצגת המלאה של טיוטת חוק ההסדרים לחצו כאן

פקק תנועה. אין התייחסות לאגרת גודש,   פקק תנועה. אין התייחסות לאגרת גודש פקק תנועה. אין התייחסות לאגרת גודש,

התכנית מבקשת להישען על שלושה עקרונות - עידוד תעסוקה והשקעה בהון אנושי, שיפור תשתיות וצמצום רגולציה- ותכלול שינויי חקיקה במגוון נושאים. 

פרק התחבורה סלילת נת"צים בטווח הקצר, קידום המטרו בטווח הארוך התוכנית של משרד האוצר כוללת קידום רשויות מטרופוליניות ויצירת חוק מטרו ייעודי, שיפור הרגולציה סביב קידום התשתיות הלאומיות וקידום נתיבי תחבורה ציבורית יובל שדהלכתבה המלאה


יוקר המחיה: הפחתה של חסמי יבוא

בראש ובראשונה, מבקשת התוכנית להפחית את יוקר המחיה באמצעות הורדה של חסמי יבוא. הדבר יושג, בין היתר, דרך הפחתה בתקינה הישראלית: כל מוצר שעומד בתקינה האירופאית יוכל להיכנס לישראל, וכן המדינה תסתמך על הצהרת היבואן ועל אכיפה בשווקים במקום על בדיקות בכניסה לישראל. בנוסף, מבקשת התוכנית להגדיל את התחרות בעולם הפיננסי באמצעות קידום של רפורמת בנקאות פתוחה. 

תעסוקה: כל הגופים שעוסקים בהכשרות מקצועיות - תחת משרד אחד

בגזרת התעסוקה מוצע לאמץ את המלצות הדו"ח הממשלתי שערך משרד העבורה ומציב יעדי תעסוקה לשנת 2030. במסגרת הדו"ח נקבעים יעדי תעסוקה לכל תת-מגזר בישראל. כך למשל, קובע הדו"ח יעד תעסוקה של 70% לגברים חרדים, יעד תעסוקה של 53% לנשים ערביות ויעד תעסוקה של 50% לאוכלוסיית הנכים.

שינויים פיננסיים מבניים תקודם רפורמת הבנקאות הפתוחה יוסדר הליך הרישוי לחברות פינטק, שיקבלו גישה למידע על לקוחות הבנקים; האוצר: "החוק החדש יחייב גופים פיננסיים שונים להעביר מידע של לקוחות לגופים טכנולוגיים חדשניים" עירית אבישרלכתבה המלאה


במסגרת התוכנית, יבקש חוק ההסדרים לקדם גם רפורמה מעמיקה במערך ההכשרות המקצועיות. כל הגופים העוסקים בהכשרה מקצועית יהיו תחת משרד אחד.

עוד כולל חוק ההסדרים תוכנית לקידום צמיחת ענף ההייטק בישראל. זאת, בין היתר דרך קידום תכנית AI (אינטילגנציה מלאכותית) לאומית, ועידוד אנג'לים (משקיעים בסטארט-אפים מתחילים), ואישור תוכנית של העברת ידע מהאקדמיה לתעשיה.

דיור: קידום הסבת משרדים למגורים

בתחום הדיור, התכנית מציעה לאפשר ליזמים להסב עד 50% משטחי המשרדים שהם מתכננים למגורים. עוד מציעה התוכנית לקדם את התהליך של רישוי עצמי בבנייה, ולקדם תוכנית ייחודית לצמצום הרגולציה של רשות הכבאות וההצלה.

פרק הדיור בחוק ההסדרים מס חדש יוטל על מגרשים שליד תחנות מטרו במגרשים הסמוכים לתחנות עתידיות של המטרו תאושר בנייה צפופה לגובה; באוצר גם יגבו מס של 75% מעליית שווי הקרקע לכתבה המלאה

משרדי הממשלה: ייעול מערכת המשפט וצמצום הרגולציה

בתחום הממשלתי תקודם תוכנית הענק שהוצגה אתמול לצמצום הרגולציה בישראל, יבוצע ייעול של מערכת המשפט ויקודמו רפורמות בנושא הדיגיטציה הממשלתית. עוד כוללת התוכנית מתווה לשיפור מערך הכליאה בישראל.

תחבורה: קידום המטרו ופתרונות תחבורה ציבורית

בנושאי תחבורה ציבורית, יקודמו פתרונות תחבורה ציבורית בטווח הקצר, ופרוייקט המטרו יאושר ויקודם. בין היתר, על פי התוכנית מבקשת המדינה להגביר אכיפה בנתיבי תחבורה ציבורית (נת"צים), ולפאשר הפעלת תחבורה ציבורית בידי מעסיקים ורשויות מקומיות. באופן מפתיע, התוכנית איננה כוללת התייחסות לאגרת גודש.

קנאביס: השקעה בביסוס הייצוא מישראל

כמו כן, התכנית כוללת התייחסות לביסוס ענף ייצוא הקנאביס בישראל.

פרק התקשורת בחוק ההסדרים ישראל תרושת באנטנות סלולר זעירות במסגרת מסלול ירוק יוכלו החברות לרשת את הארץ במתקנים סלולריים בגודל שקטן מ-6 מטר ובכך לעקוף התנגדויות מצד תושבים ורשויות מקומיות לכתבה המלאה

יצוין, כי מרבית הצעדים במתווה הנוכחי של התוכנית היו מוכרים מחוק ההסדרים הקודם. למעשה, המצגת הנוכחית לא כוללת צעד מהצעדים הנחשבים לרגישים. על פי מקורות באוצר, קיימות רפורמות נוספות רגישות שיתפרסמו רק בשבוע הבא.

שלמה טייטלבאום, עירית אבישר, יובל שדה, אמיתי גזית ורועי ברגמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות