אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש לנו 200 מיליארד דולר לבזבז. מה עושים? צילומים: אלכס קולומויסקי

פודקאסט כלכליסט

יש לנו 200 מיליארד דולר לבזבז. מה עושים?

פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט פרק 159 - יתרות המט"ח של ישראל בשיא כל הזמנים ובבנק ישראל לא מתכוונים לעצור את המגמה. מה מותר לעשות עם הסכום העצום ומה בשום פנים ואופן אסור

08.07.2021, 18:24 | שי סלינס

קופת המזומנים של מדינת ישראל מעולם לא היתה גדולה יותר. בנק ישראל דיווח השבוע כי גם בחודש יוני המשיך לרכוש דולרים ובפעם הראשונה חצו יתרות המט"ח את הרף של 200 מיליארד דולר. בכך העלה בנק ישראל מחדש את הדיון ביתרות - ובאופן השימוש בהר הדולרים שאגר הבנק מאז 2008.

למעשה יתרות המט"ח של הבנק עמדו על מיליארדי דולרים בודדים עד 2008 - אז הוציא נגיד בנק ישראל לשעבר סטנלי פישר, את תוכנית רכישות הדולרים מהמגירה. פישר חשב בעיקר על יציבות השקל מהסיבה שאם רוכשים דולרים, שער המטבע האמריקאי מתחזק לעומת השקל - עניין אשר מסייע ליצואנים שמקבלים יותר שקלים עבור אותו סכום בדולרים.

מאז המשיכו פישר ונגיד בנק ישראל הנוכחי אמיר ירון ברכישות הדולרים. בתחילת השנה הודיעו בבנק כי ירכשו מט"ח במשך כל 2021 - בסכום כולל של 30 מיליארד דולר, זאת לאחר שבכל 2020 רכשו בבנק "רק" 21 מיליארד דולר.

בפרק ה-159 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות אורי גרינפלד, דיברנו על משמעות יתרות המט"ח של ישראל. מי אחראי על היתרות, מה מותר לעשות עם הכסף ומה בשום פנים ואופן אסור. דיברנו גם על החלטת הריבית האחרונה של הבנק במסגרתה עדכן בנק ישראל תחזיות הצמיחה.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות