אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון למדינה: בית המשפט ביטל את היתר הבנייה לאיקאה ליד בית שמש צילום: שלאגר מדיה

נחשף בכלכליסט

ניצחון למדינה: בית המשפט ביטל את היתר הבנייה לאיקאה ליד בית שמש

בית המשפט המחוזי קבע כי ההיתרים שניתנו לחנות יפקעו בתוך 90 יום, ועל הצדדים לקיים הידברות בסוגיית אופן האכיפה של השטחים החורגים. השופט: חוק התכנון והבנייה נקרא כך כי התכנון צריך להקדים את הבנייה, ולא הבנייה את התכנון

08.07.2021, 14:30 | שלומית צור

"הבנייה הקדימה שלא כחוק את ההליך התכנוני", כך קבע בית המשפט המחוזי בירושלים, שקיבל היום (ה') את העתירה שהגישה המדינה נגד החברה היזמית שהקימה את חנות איקאה אשתאול ליד בית שמש, וקבע כי היתר הבנייה שניתן לחנות איקאה לאחר עבודות הבנייה שבוצעו - יבוטל. הפרשה נחשפה לראשנה ב"כלכליסט".


קראו עוד בכלכליסט:


עם זאת נתן בית המשפט לוועדה המקומית, ליזמים ולאיקאה 90 יום להידבר עם המדינה בנוגע לאופן האכיפה.


חנות איקאה אשתאול בית שמש, צילום: שלאגר מדיה חנות איקאה אשתאול בית שמש | צילום: שלאגר מדיה חנות איקאה אשתאול בית שמש, צילום: שלאגר מדיה

את העתירה הגישה מתכננת מחוז ירושלים בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה שירה תלמי באבאי נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה, חברת פארק מסחר ותעשייה אשתאול, ועדת הערר המחוזית וההסתדרות, בטענה כי החנות שקיבלה היתר בנייה ל-17 אלף מ"ר נבנתה בפועל עם חריגה של 8,500 מ"ר. 

השופט רון קבע כאמור כי החלטת הוועדה המקומית מינואר 2020 בטלה, וכן החלטת ועדת הערר והיתרי הבנייה שהוצאו מכוח התוכנית. מאחר שמדובר בחנות פעילה, קבע רון, תוקף התוכנית וההיתרים שהוצאו לא יפקע מיד, אלא בתוך 90 יום. כמו כן את שאלת האכיפה הותיר רון לדרגים מנהליים על פי סמכויותיהם, והוסיף כי הוא תקווה שהצדדים ינהלו משא ומתן בנוגע לסוגיה זו. בית המשפט אף הטיל הוצאות משפט על היזמית איקאה ועל הוועדה המקומית. 

"אין לרתום את העגלה לפני הסוסים"

רון מתח ביקורת על הטענה שהעלו איקאה והחברה היזמית כי העתירה הוגשה בשיהוי, ובאופן שלא מתיישב עם החוק. "אך מעט חבל שלא נתנה היא בעצמה את דעתה לשיקול זה כשבנתה את שבנתה קודם אישור התוכנית המקומית, בבחינת טול קורה מבין עיניך".    

מתכננת מחוז ירושלים, שירה תלמי באבאי, הוועדה המחוזית מתכננת מחוז ירושלים, שירה תלמי באבאי | הוועדה המחוזית מתכננת מחוז ירושלים, שירה תלמי באבאי, הוועדה המחוזית

עוד צוין בפסק הדין כי "קשה להשתחרר מהתחושה שיש לייחס חלק לא מבוטל מהתנהלות המשיבות לשאיפה לעגן בתוכנית בנייה ובדין עבודות שבוצעו שלא כדין, במועד בו לא היו בנמצא היתרי בנייה ואף קודם שאושרה בוועדה המקומית. החלטת הוועדה המקומית במחצית ינואר להיחפז ולדון בתוכנית למרות שנתבקשה במפורש שלא לעשות כן, אמנם דקות לא רבות קודם לכן, מתיישבת גם היא היטב עם תחושה זאת. 

"יתרה מכך יש בנסיבות אלה אחיזה גם להערכה שלפחות חלק מהגורמים שהובילו לאישור התוכנית המקומית, על הבעיות שבה, בפרט ביחס לשינוי חלקי הייעוד, נבע מהרצון להתאמת התוכניות למצב שהתהווה בשטח, ובידוע שעמדה על הפרק בנייה נרחבת שנועדה לחנות גדולה ובולטת שכבר עמדה לפני פתיחה". 

השופט קבע כי איקאה והיזם צחי נחמיאס הקימו "בנייה לתכלית מסחרית בהיקף חורג על חשבון ייעוד תעשייתי, אישור תוכנית מקומית בניגוד לעמדת יו"ר הוועדה המחוזית, בידענו שגם אם יצאו תקלות תחת ידו, ויצאו, מקומו בהליך מעוגן בשלושה רבדים שונים, ללמדך על חשיבתו לצורך שמירת האינטרס הציבורי, והעובדה שהמהלך התכנוני, שמיצויו אמור היה להקדים את הבנייה, רדף אחר בנייה שהקדימה, ושלא כחוק, רובה ככולה, את אישור התוכניות". 

לדברי השופט, "את העגלה לפני הסוסים אין לרתום, ולא בכדי לא נקרא החוק, למשל, חוק הבנייה והתכנון".

"אין אפוא, על הפרק, תוכנית מקומית שניתן לברך עליה בצורתה הנוכחת, וממילא תשליך מסקנה זו במישרין גם על מעמד היתרי הבנייה שהוצאו מכוחה", כתב השופט רון בפסק הדין.

מהפרקליטות נמסר כי "עמדת המדינה גובשה על דעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט אזרחי), עו"ד ארז קמיניץ, עו"ד אורית קוטב, המשנה לפרקליט המדינה (עניינים אזרחיים) ועו"ד כוכבית נצח דולב פרקליטת מחוז ירושלים (אזרחי), אשר סברו כי לא היה מנוס מהגשת העתירה ונקיטה בהליכים חריגים נגד תוכנית שחוסר החוקיות שלה הוא כה בוטה, וזאת כחלק מהמאבק בבניה בלתי חוקית שהפכה למכת מדינה. לעמדתם, מדובר במקרה קיצוני של עבירות בנייה שביצוען מהווה פגיעה חמורה בשלטון החוק. הקדמת הבנייה לתכנון, תוך הצבת עובדות בשטח, ולאחר מכן פניה לרשויות כדי שיכשירו את הבינוי הלא חוקי באופן פסול ואת המהלכים שקדמו לו, הוא מצב שהמדינה לא תוכל להשלים עמו".שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות