אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאמינות במתחרה: רכישות האג"ח המפתיעות של תע"א ורפאל צילום: אלביט מערכות

בלעדי לכלכליסט

מאמינות במתחרה: רכישות האג"ח המפתיעות של תע"א ורפאל

בין המשתתפות בגיוס הענק של אלביט בשבוע שחלף: תע"א שרכשה אג"ח ב-10 מיליון שקל, ורפאל - עם רכישה במיליון שקל; אלביט היא מתחרה עיקרית שלהן על חוזי משרד הביטחון ובחו"ל. תע"א: "מפזרים סיכונים". רפאל: "מאמינים שהאג"ח יגיע לפירעון"

10.07.2021, 19:18 | אודי עציון


אם אינך יכול תמיד לנצח אותה במכרזים, לפחות תרוויח כשהיא מרוויחה: בין רוכשות איגרות חוב שהנפיקה השבוע אלביט מערכות היו שתיים מהמתחרות הגדולות שלה, התעשייה האווירית (תע"א) ורפאל.


קראו עוד בכלכליסט:


שלוש התעשיות הביטחוניות הגדולות בארץ מתחרות דרך קבע על תקציבי הרכש והמו"פ של משרד הביטחון, ובמכרזי רכש למערכות לחימה בחו"ל. כך למשל, מל"טי ההרון של התעשייה האווירית מתחרים ישירות במל"טי ההרמס של אלביט, ומערכת מעיל רוח של רפאל להגנת רכב קרבי משוריין, מתחרה מול חץ דורבן של אלביט.


רחפן של אלביט מערכות, צילום: אלביט רחפן של אלביט מערכות | צילום: אלביט רחפן של אלביט מערכות, צילום: אלביט

באופן מסורתי אלביט הפרטית רווחית יותר מהתעשייה האווירית ומרפאל הממשלתיות. ב-2020 מכרה אלביט ב-4.7 מיליארד דולר והרוויחה 238 מיליון דולר. התעשייה האווירית רשמה הכנסות של 4.18 מיליארד דולר, ורווח של 133 מיליון דולר. רפאל רשמה הכנסות של 2.75 מיליארד דולר, ורווח של 94 מיליון דולר.

אלביט גייסה השבוע 1.9 מיליארד שקל בעיקר מגופים מוסדיים, בשלוש סדרות אג"ח: 1.5 מיליארד שקל (סדרה ב') גויסו בריבית מרבית של 1.08%, 200 מיליון שקל (סדרה ג') גויסו בריבית של 2.12%, ו-200 מיליון שקל נוספים בריבית של 2.67%, ויהיו לזמן ארוך יחסית של 13 שנה. את הגיוס הובילו דיסקונט קפיטל, והשתתפו בו גם לידר, לאומי וברק קפיטל.

התעשייה האווירית רכשה אג"חים ב-5 מיליון שקל בריבית של 0.85% עד 1.05% מסדרה ב', וב-5 מיליון שקל נוספים בריבית של 2% מסדרה ג'. רפאל רכשה אג"ח מסדרה ב' בריבית של 0.98% בשווי של מיליון שקל. מדובר בסכומים זניחים יחסית לתיק ההשקעות של שתי החברות, ועדיין רכישה נדירה וגלויה של אג"חים השייכים למתחרה ישירה. 

מהתעשייה האווירית נמסר בתגובה: "בהתאם למדיניות ההשקעה של החברה, מדובר במהלך עסקים רגיל של פיזור סיכונים ומקסום התשואה״

מרפאל נמסר בתגובה: "רפאל מנהלת את הונה בין היתר בניהול תיק השקעות שמונה מאות מליוני שקלים. כחלק מתיק ההשקעות, רפאל רכשה אג״ח מאלביט, כמו גם מחברות ישראליות אחרות, בסכום של מיליון שקל, על בסיס הערכה כי איגרות החוב הללו יגיעו לפירעון״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות