אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הביטחון: בן מועדף? פיקוח לצד דרישה להתייעלות צילום: אי.אף.פי

חוק ההסדרים

משרד הביטחון: בן מועדף? פיקוח לצד דרישה להתייעלות

האוצר דורש צעדים שיגבירו את הפיקוח על השכר והגמלאות במשרד הביטחון, ואת הפיקוח על הרכש הביטחוני; משרד הביטחון צפוי להתנגד נחרצות לפיקוח כזה, אבל יתקשה להסביר מדוע תנאי הפנסיה של אנשי הקבע מסווגים יותר מאשר תוכניות רכש הטילים

11.07.2021, 07:45 | שלמה טייטלבאום

לא רק החרדים: ליברמן מאותת גם למערכת הביטחון שלא נכונו לה חיים קלים. בשורת צעדים קטנים שמשתקפים במידע ששחרר האוצר על חוק ההסדרים מאותת ליברמן למערכת הביטחון שהיא אולי הבן הבכור בין משרדי הממשלה אך בשום פנים אינה בן יחיד, ולא בהכרח גם הבן המועדף. 


קראו עוד בכלכליסט:


האוצר דורש צעדים שיגבירו את הפיקוח על השכר והגמלאות במשרד הביטחון, את הפיקוח על הרכש הביטחוני, ואת הפיקוח והבקרה על התקציב באופן שוטף. בניגוד לכל משרדי הממשלה, החשב המלווה את המשרד מטעם האוצר מאשר רכש ביטחוני אבל לחשב הכללי אין נציג באגף תשלומי השכר והגמלאות. בשל היעדר נציג כזה נוצרה מציאות שמעוררת זעם באוצר – למשל הגדלות הרמטכ”ל לפורשים מצה״ל (סוגיה התלויה ועומדת כעת בבג”ץ). 

משרד הביטחון צפוי להתנגד נחרצות לפיקוח כזה, אבל יתקשה להסביר מדוע תנאי הפנסיה של אנשי הקבע מסווגים יותר מאשר תוכניות רכש הטילים של הצבא. בעולמות הרכש הביטחוני, כדי לאשר רכש העולה על 200 מיליון שקל לשנה או 500 מיליון שקל בהוצאה רב־שנתית, יש צורך באישור ועדת שרים לענייני הצטיידות. האוצר מציע להנמיך את רף ההוצאה שידרוש אישור וגם לשנות את הגדרות הרכש שזקוקות לאישור ועדת השרים.  


כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה , AP כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה | AP כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה , AP


בגזרת הפיקוח התקציבי, כיום משרד הביטחון מבצע שינויים תקציביים בהיקף של 49 מיליון שקל וכך חומק מהצורך באישור של ועדת חוץ וביטחון לשינויי תקציב בהיקף של 50 מיליון שקל ומעלה. האוצר מציע לייצר בהירות בחוק כך שמשרד הביטחון יידרש לאישור הוועדה במקרים רבים יותר. 

האוצר אמנם חשף בסוף השבוע חלק מהרפורמות המתוכננות במסגרת התקציב וחוק ההסדרים, אבל עדיין לא פירט חלק משמעותי לא פחות והוא הצעדים והיעדים הפיסקאליים למימושן. ברור שהאוצר רואה את מערכת הביטחון כמערכת שיכולה לנדב מקורות תקציביים. לכן, האוצר צפוי להציג דרישות התייעלות למערכת הביטחון. כשמוסיפים לכך את הבטחות ליברמן להגדלת שכר חיילי החובה בתקציב הקרוב, ואת רצונו לשמור על מסגרות פיסקאליות, קשה להימלט מהמסקנה שמשרד הביטחון יצטרך לתרום למימון. ניתן להעריך שפקידי האוצר יתנו את העלאת שכר החובה בהתייעלות וקיצוצי שכר בעולמות הפנסיה ואנשי הקבע, ובאוסף השינויים המבניים המתוארים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות