אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חולי ירח: מוריס קהאן ופטריק דרהי יממנו את החללית בראשית-2 צילום: דור מנואל

חולי ירח: מוריס קהאן ופטריק דרהי יממנו את החללית בראשית-2

השניים יחד עם איש העסקים הדרום אפריקאי מרטין מושל יתרמו 70 מיליון דולר ובכך יממנו את רוב עלות החללית שתבנה התעשייה האווירית ומתוכננת לשיגור ב-2024. קאהן אמר בעקבות ההכרזה כי "פרויקט בראשית הוא משימת חיי ולכן החלטתי לשוב אליו. אני מתכוון לעשות הכול על מנת להחזיר את ישראל לירח, והפעם לנחיתה היסטורית כפולה"

11.07.2021, 09:51 | אודי עציון

עמותת SpaceIL גייסה את עיקר המימון הדרוש לבניית החללית בראשית-2: פטריק דרהי, מרטין מושל ומוריס קאהן, יתרמו יחד 70 מיליון דולר לנחיתה על הירח, ובכך יממנו את עיקר עלותה שצפויה לעמוד על 100 מיליון דולר.

קאהן היה התורם הגדול ביותר לחללית בראשית הראשונה, שהצליחה להפוך לחללית הפרטית הראשונה שעושה זאת, אבל התרסקה עליו בעת ניסיון הנחיתה לפני שנתיים. כעת יצטרפו אליו איש העסקים הישראלי-צרפתי דרהי, ואיש העסקים הדרום אפריקאי מרטין מושל, המתמחה בהשקעות טכנולוגיה ונדל"ן, ויתרום את חלקו ביחד עם קרן אנטרה קפיטל.

קראו עוד בכלכליסט:

גם את בראשית-2 מתכננת לבנות התעשייה האווירית, אך היא תהיה גדולה ומורכבת יותר, ותכלול חללית מקפת ראשית שתישאר סביב הירח, ושתי נחתות קטנות שתשחרר לנחיתה על פניו. 


מוריס קאהן, צילום: יח"צ מוריס קאהן | צילום: יח"צ מוריס קאהן, צילום: יח"צ

עם השלמת הגיוס התמנה מוריס קאהן ליו״ר דריקטוריון SpaceIL, בנוסף הצטרפו כדירקטורים חדשים: אנג'לינה דרהי, יושבת ראש קרן פטריק ולינה דרהי; עמליה זרקא-מנהלת קרן הפילנתרופיה של משפחת דרהי; טל גרנות-גולדשטיין מנכ"לית קבוצת HOT; פרנק מלול מנכ"ל i24 שבבעלות דרהי, אביעד איל-שותף מנהל ב- Entrée Capital ונציג Moshal Space Foundation, ודפנה ג'קסון מנכ"לית Kahn family office. אלו מצטרפים לחברי הדירקטוריון הקיימים ביניהם: פרופ' איציק בן ישראל, אבי חסון, אריה הלזבנד ויעקב לוי.

בעמותת SpaceIL, שגייסה עד כה 5 מיליון דולר ומנוהלת בידי שמעון שריד, מעריכים כי הגיוס החדש יבטיח את שיגור החללית ואת העמידה בלוח הזמנים המתוכנן לשיגור ב-2024.  

מרטין מושל תורם פרויקט בראשית, צילום: youtube מרטין מושל תורם פרויקט בראשית | צילום: youtube מרטין מושל תורם פרויקט בראשית, צילום: youtube

בראשית-2 מתוכננת לשבור מספר שיאים בהיסטוריית החלל העולמית ביניהם: נחיתה כפולה על הירח במשימה אחת באמצעות הנחתות הקטנות ביותר ששוגרו אי פעם לחלל (120 ק"ג עם דלק ו-60 ק"ג בלי דלק). בנוסף, חללית האם מתוכננת למשימה ארוכת טווח של כ-5 שנים ותהווה פלטפורמה לפעילות חינוכית מדעית בארץ ובעולם, באמצעות חיבור מרחוק, אשר יאפשר לתלמידים ממדינות שונות להשתתף במחקר מדעי בחלל העמוק. 

קאהן אמר בעקבות ההכרזה כי "פרויקט בראשית הוא משימת חיי ולכן החלטתי לשוב אליו. אני מתכוון לעשות הכול על מנת להחזיר את ישראל לירח, והפעם לנחיתה היסטורית כפולה. כיזם אני מאמין שצריך להמשיך ולדחוף לאתגרים חדשים כל הזמן ואף להכפיל את הסיכון, המשימה החדשה שלפנינו תשים שוב את ישראל הקטנה כחלוצה עולמית גם בתחום החלל".

אנג’לינה דרהי, אמרה כי "אנחנו שמחים להיות שותפים בפרויקט היסטורי זה, שיחזק את מעמדה של ישראל כשחקנית בזירה הבינלאומית ויעורר השראה בקרב בני נוער ברחבי העולם".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות