אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק הפונדקאות: כשהפוליטיקאים לא מסוגלים - בג"ץ מחיל את השוויון צילום: מוטי קמחי

פרשנות

חוק הפונדקאות: כשהפוליטיקאים לא מסוגלים - בג"ץ מחיל את השוויון

סיפור הפונדקאות נכנס לתפר שבין דת ומדינה, בין יהדות לדמוקרטיה, בין שוויון לאפלייה. בג"ץ ביקש מהכנסת להסדיר את השוויון, אלא ששר הבריאות עדכן את השופטים כי "בעת הנוכחית, אין היתכנות פוליטית מעשית לקידום חוק הפונדקאות". אז השופטים החליטו לבטל את ההגדרות שמדירות באופן גורף מהסדר הפונדקאות גברים יחידים ובני זוג מאותו מין מהגדרת ה"הורים מיועדים"

11.07.2021, 13:44 | משה גורלי

לאחר שש שנים שבהן התגלגלה עתירתם של איתי ויואב ארד-פנקס, לאחר פסק דין חלקי שבו נקבעה אי חוקתיותו של חוק הפונדקאות, ולאחר שהמדינה הודיעה על חוסר האונים הפוליטי להסדיר את השוויון שנעדר מהחוק, ביטל בג"ץ את הגדרת ה"ההורים המיועדים" ואיפשר גם לזוגות הומוסקסואלים ולגברים יחידים להיקשר בהסכם פונדקאות. אולם ההסדר השוויוני ייכנס לתוקף עוד שישה חודשים כדי שהכנסת והממשלה יסדירו בחוק ובתקנות את השינוי. כאן, להבדיל מבג"ץ חוק הלאום, לא ניתן להסיק ולהחיל את השוויון מכוח "פרשנות מקיימת".

קראו עוד בכלכליסט:

גם סיפור הפונדקאות נכנס בסופו של דבר לתפר שבין דת ומדינה, בין יהדות לדמוקרטיה, בין שוויון לאפלייה. בג"ץ, כמעט כהרגלו, לא ביקש לעצמו את תפוח האדמה הלוהט הזה וביקש מהכנסת להסדיר את השוויון - שוויון בין גבר לאישה, שוויון בין זוג הטרוסקסואלי לזוג הומוסקסואלי. אלא ששר הבריאות, ניצן הורוביץ, עדכן לאחרונה את השופטים כי "בעת הנוכחית, אין היתכנות פוליטית מעשית לקידום חוק פונדקאות לבני זוג חד-מיניים ולאבות יחידנים". וכמו שבג"ץ מחזיר לפוליטיקאים, ממהרים הפוליטיקאים להשליך בחזרה לשופטים. אז השופטים החליטו היום פה אחד: לבטל את ההגדרות שמדירות באופן גורף מהסדר הפונדקאות גברים יחידים ובני זוג מאותו מין מהגדרת ה"הורים מיועדים" שבכוחם להתקשר בהסכם פונדקאות: "הורים מיועדים שהם בני זוג" ו"אם מיועדת יחידה".

מחאת הלהט"ב חוק ה פונדקאות, ארכיון, צילום: אדם קפלן מחאת הלהט"ב חוק ה פונדקאות, ארכיון | צילום: אדם קפלן מחאת הלהט"ב חוק ה פונדקאות, ארכיון, צילום: אדם קפלן

בפברואר 2020 בפסק דין חלקי נקבע שהסדר הפונדקאות בחוק (חוק הסכמים לנשיאת עוברים וחוק תרומת ביצית) אינו חוקתי בגלל העדר השוויון בהגשמת ההורות במסגרת הסכם הפונדקאות. אולם לנוכח המורכבות, בעיקר הפוליטית, קצבו השופטים למדינה 12 חודשים לצורך קידום תיקון חקיקה ש"יבטא מחויבות לזכותם לשוויון ולהורות של גברים יחידים ובני זוג מאותו מין". האורכה ניתנה גם כדי לעדכן את ההגדרות האלה שיימחקו ותחתם תורחב הגישה להסדר הפונדקאות גם לזוגות הומוסקסואלים גברים ולגברים יחידים. זוג לסביות לא נזקק לתיקון כי "אם מיועדת יחידה" הורשתה להיקשר בהסכם עם בת זוגה, כשאחת מהן היא הפונדקאית. גבר בודד, לעומת זאת, לא יכול לשמש פונדקאי לבן זוגו.

היום, לאחר שהמדינה הרימה ידיים, פסקו חמשת השופטים הנשיאה אסתר חיות, המשנה לנשיאה (בדימ') חנן מלצר, והשופטים ניל הנדל, עוזי פוגלמן ויצחק עמית לטובת השוויון. אגב, מההרכב הזה נעדרים השופטים השמרנים והדתיים (למעט הנדל) שאחזו לאחרונה בעמדות השמרניות-דתיות יותר כאלכס שטיין, נעם סולברג ודוד מינץ, כך שאין לדעת אם התוצאה הייתה זהה, דומה או אחרת, אילו שופטים אלה היו משובצים להרכב.

"ניתן להצביע על שתי אמות מידה עיקריות שלפיהן יש לפרש את הוראות הסדר הפונדקאות", כתבה הנשיאה חיות, "הראשונה – יש להימנע מפרשנות העומדת בסתירה לזכות לשוויון ולזכות להורות, אשר תחסום את גישתם של גברים יחידים ובני זוג מאותו מין להסדר; והשנייה – יש להחיל את הוראות ההסדר, במידת האפשר ובשינויים המחויבים, באופן שוויוני".

שש שנים התנהלה העתירה שהגישו בני הזוג איתי ויואב ארד-פנקס ועותרים נוספים באמצעות עו"ד חגי קלעי. "משנקבע כי ההסדר אינו חוקתי", מסכמת חיות, "'העדר היתכנות פוליטית' אינו יכול להצדיק את המשך הפגיעה הקשה בזכויות יסוד".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות