אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנחנו פה כדי לשבור את החומות צילום

מיזם השנה 2021

אנחנו פה כדי לשבור את החומות

הנערות דיאלא קנדלפת ודנה קומרניצקי, ערביה ויהודיה, מספרות כיצד הרוויחו פעמיים כחניכות מרכז היזמות יוניסטרים נוף הגליל - פעם בלימוד הקמה וניהול של חברת סטארט-אפ, ופעם במימוש חזון הדו-קיום והפלת חומות ה"אנחנו" ו"הם"

11.07.2021, 14:02 | דיאלא קנדלפת ודנה קומרניצקי

דו קיום בין יהודים לערבים הוא נושא שקיים עוד מלפני קום מדינת ישראל. כבר עשרות שנים שיהודים וערבים חיים יחד בערים מעורבות, נהנים, מתחברים, לומדים אחד מהשני. אנחנו מאמינות שהדו-קיום צריך להתפתח מעבר לערים המעורבות, שכולם במדינה יבינו שאנחנו יכולים לחיות יחד, וזה לא משנה מה הדת, הצבע או המין, של כל אדם. אנחנו פה לשבור את החומות.

יוניסטרים היא תוכנית יזמות, בה בני נוער בגילאים שלנו, באים ומפתחים מיזמים, ממש כמו היזמים גדולים בעולם - סטיב ג'ובס, אילון מאסק או מארק צוקרברג. אנחנו מנסים להפוך את העולם למקום טוב יותר לחיות בו, ולתת פתרונות לבעיות שמעסיקות אותנו בחיי היום יום.

יוניסטרים היא גם סמל של דו קיום. אנחנו לוקחות חלק בתכנית שנקראת "חיים משותפים" בשותפות USAID, במסגרתה בני נוער יהודים וערבים עובדים יחד על הקמת חברת סטארט אפ.  אנחנו מדברים ומשתפים רעיונות, וגם צוחקים, מבלים ונהנים יחד. בעזרת המפגשים וההרצאות המשותפות, אנחנו יוצרים חברויות ולומדים איך לקבל ולכבד את האחר. 

במסגרת התכנית, הכרנו אנשים שמעולם לא חשבנו שדרכינו יצטלבו, אפילו עכשיו, אנחנו יושבות ביחד, יהודייה וערבייה וכותבות ביחד מהו דו קיום בשבילנו, על החלומות והשאיפות המשותפים שלנו. וזה לא רק אנחנו, עוד אלפי חניכים מיוניסטרים, יהודים וערבים, יושבים ועובדים ביחד, מתחברים ונהנים. הייחוד של התכנית הזו הוא בדיוק מה שיוניסטרים מייצגת עבורנו – מקום בטוח שבו כל דעה מתקבלת – גם אם היא שונה משלי, וזה מה שהופך את העולם שלנו לעולם טוב יותר. 

עבורנו, להיות חלק ממשפחת יוניסטרים היא הזדמנות נהדרת לפתיחת דלתות שלא חשבנו שניחשף להם בגיל כל כך צעיר. הצטרפנו ליוניסטרים כשהיינו בנות 14, וגילינו בית שני, מקום מעודד, תומך, מכיל ומפרגן, שתמיד יש בו אווירה חיובית - כזו שכל מוסד חינוכי צריך לאמץ. האווירה הזו, היא שמאפשרת לנו להרחיב את הכישורים שלנו וליהנות מהתהליך שאנחנו עוברות. במסגרת התכנית, אנחנו מקבלות את הבמה להציג את עצמנו ואת הרעיונות שלנו, והחוויה הזו מעצימה את הביטחון העצמי שלנו. בנוסף, אנחנו זוכות להרצאות מרתקות מאנשים מצליחים מתחומים מגוונים שמעניקים לנו השראה ותחושה שאנחנו יכולים להגשים כל חלום שלנו. 

מימין דיאלא קנדלפת ו דנה קומרניצקי חניכות מרכז היזמות יוניסטרים נוף הגליל, צילום מימין דיאלא קנדלפת ו דנה קומרניצקי חניכות מרכז היזמות יוניסטרים נוף הגליל | צילום מימין דיאלא קנדלפת ו דנה קומרניצקי חניכות מרכז היזמות יוניסטרים נוף הגליל, צילום


זו השנה הראשונה שלנו בתכנית יוניסטרים, במהלכה גיבשנו כל חברי הצוות יחד שני רעיונות מרכזיים שאחד מהם יהפוך בהמשך למיזם שלנו. הרעיון הראשון שלנו הוא ה – EduTab:  טאבלט חינוכי במעגל סגור שכולל את כל החומר הלימודי, במטרה להקל את המשקל שהתלמידים צריכים לסחוב כל יום. 

המיזם השני שאנחנו עובדים עליו ביוניסטרים הוא Teenjobs - אפליקציה ייעודית לחיפוש עבודות לבני נוער. האפליקציה מתחברת לג'י פי אס של הטלפון, ומחברת בין עסקים שמחפשים עובדים לבין בני נוער שמתקשים למצוא מקום עבודה מתאים, וחוסכת לכולם זמן ומשאבים.

מבצע שומר החומות באמת שמר על החומות, אך גם בנה עוד כמה. פתאום כל ערכי הדו קיום שכולם כל כך דאגו לשמור ולדבר עליהם נעלמו כלא היו. פתאום אנשים התחילו לדבר ב"אנחנו", "שלנו" ו"הם", ולאט לאט נבנו מחדש החומות בין היהודים לערבים. בזמן המבצע, אנחנו ביוניסטרים שברנו את החומות האלה, התחברנו לזום כולם ביחד וכל אחד שיתף איך הוא מרגיש לגבי המבצע ומה הוא חושב, וכולם קיבלו את כולם. 

אלברט איינשטיין פעם אמר "הדמיון חשוב יותר מהידע, הידע הוא מוגבל, הדמיון מקיף את העולם". אז בואו נדמיין כולנו ביחד עולם טוב יותר, עולם שבו כולנו חיים באושר ובאיזון, יהודים וערבים, עולם ללא הכללות. הרוב המוחלט הוא לא קיצוני, אז בואו נחיה ביחד בתוך מדינה אחת קטנה, המדינה של כולנו.

המחברות, דיאלא קנדלפת ודנה קומרניצקי, הן חניכות מרכז היזמות יוניסטרים נוף הגליל - USAID 

דיאלא ודנה יהיו בין אלפי החניכים והחניכות שיגיעו לאירוע מיזם השנה 2021 של עמותת יוניסטרים, בתאריך 28.7 בהיכל התרבות בתל אביב. להצבעה למיזם האהוב עליכם היכנסו לאתר המיזם
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות