אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים בוחנת: הפחתה רטרואקטיבית בהטבת שווי השימוש ברכב היברידי צמוד צילום: עמית שעל

רשות המסים בוחנת: הפחתה רטרואקטיבית בהטבת שווי השימוש ברכב היברידי צמוד

ההפתחה של ההטבה בשווי 500 שקל תיכנס לתוקף בינואר. היא תחול רטרואקטיבית כי בינואר ישתווה מס הרכישה של היברידיות למכוניות רגילות, והיבואנים יזמינו עשרות אלפי מכוניות בדצמבר, ויעשירו את קופת המדינה במאות מיליוני דולרים. כך תימנע הפגיעה הצפויה בהכנסות כשהייבוא יצנח לאחר מכן

12.07.2021, 12:06 | תומר הדר

ברשות המסים בוחנים הפחתה של הטבת המס לרכב היברידי צמוד, שתחול באופן רטרואקטיבי על עשרות אלפי ישראלים המחזיקים במכונית ליסינג היברידית.

קראו עוד בכלכליסט:

כפי שנחשף ב"כלכליסט", רשות המסים החלה כבר לפני מספר חודשים לבחון את הטבת המס שמקבלים מחזיקי מכוניות היברידיות. 


בניין של רשות המסים, צילום: יובל חן בניין של רשות המסים | צילום: יובל חן בניין של רשות המסים, צילום: יובל חן


כיום כל ישראלי שמחזיק במכונית צמודה, בין אם מדובר במכונית ליסינג או במכונית של המעסיק, משלם שווי שימוש מדי חודש. שווי שימוש הוא סכום שמתווסף מדי חודש לסכום הברוטו בתלוש השכר, המגלם את השימוש במכונית בשעות הפנאי. 

גובהו של שווי השימוש הוא 2.48% מערכה של המכונית כחדשה. כך, אם למשל עובד בחברה קיבל מכונית ליסינג ששווייה עומד על 150 אלף שקל כשהיא חדשה מהניילון, אז לשכר הברוטו של העובד לצורך חישוב מס יתווסף מדי חודש סכום של 150 אלף שקל כפול 2.48%. 

אולם כדי לעודד מעסיקים לבחור במכוניות יותר נקיות, מדינת ישראל מקיימת מנגנון תמריצים אשר מעודד מחזיקי רכב צמוד לבחור במכוניות כאלו. כך, מי שבוחר במכונית היברידית יקבל הנחה של כ-500 שקל בסכום שווי השימוש לצורך חישוב מס ואילו מי שבוחר במכונית חשמלית או מכונית פלאג אין הייבריד יקבל הנחה של כאלף שקל בשווי השימוש. 

הטבת שווי השימוש עשתה את שלה, ובשנים האחרונות מכוניות היברידיות כדוגמת יונדאי איוניק וטויוטה קורולה הייבריד הפכו לרבות מכר, וכעת כאמור ברשות המסים נבחן נושא ההטבה. ואולם, השינוי המשמעותי מתייחס לכוונת הרשות להחיל את השינוי בגובה ההנחה בשווי השימוש באופן רטרואקטיבי. 

השינוי ייכנס לתוקף בינואר 2022

השינוי בגובה הטבת שווי השימוש אמור להיכנס לתוקף בתחילת ינואר, אבל ברשות המסים מתעדים לקבוע כי השינוי לא יחול רק על מי שיבחר במכונית היברידית מהשנה הבאה כרכב צמוד, אלא גם על מי שנוסע כיום במכונית היברידית. כלומר אם וכאשר שינוי כזה יכנס לתוקף, מי שמקבל כיום הטבה בגובה 500 שקל בשווי השימוש על המונית ההיברידית יצטרך לקחת בחשבון שבתחילת השנה הבאה - ההטבה תקוצץ.

המהלך של רשות המסים אינו מפתיע: בימים אלה נערכים יבואני הרכב לייבוא של עשרות אלפי מכוניות היברידיות לפני ה-31 בדצמבר - התאריך בו מס הקניה על המכוניות ההיברידיות ישתווה למס הקניה על מכוניות רגילות. עשרות אלפי המכוניות ההיברידיות שייובאו ארצה לפני סוף דצמבר יכנסו לארץ וישוחררו ממכס, ולאחר מכן ללקוחות,  "במחירים שלאחר עליית מס הקניה" בחודשיה הראשונים של שנת 2022. 


מגרש של חברת ליסינג בתל אביב, צילום:  עמית שעל מגרש של חברת ליסינג בתל אביב | צילום: עמית שעל מגרש של חברת ליסינג בתל אביב, צילום:  עמית שעל


ברשות המסים ירוויחו מצד אחד שחרור של עשרות אלפי מכוניות בדצמבר, מה שיעשיר את קופת המדינה במאות מיליוני דולרים תוך שבועות ספורים - אבל יפסידו הכנסות בשנת 2022 אחרי שייבוא ההיברידיות יצטמצם מינואר. קביעת הפחתת הטבת שווי השימוש באופן רטרואקטיבי עשויה לצמצם את הפגיעה בהכנסות המדינה מן המכוניות ההיברידיות בשנת 2022.

מרשות המסים נמסר: "ההפחתה בשווי שימוש לרכב היברידי נועדה לשקף את החיסכון בעלויות תחזוקת הרכב אל מול עלות הרכישה.בהתאם להתפתחויות בשוק, הרשות בוחנת מדי פעם את סכום ההפחתה הנדרשת, ומעדכנת בהתאם. שינויים בסכום ההפחתה נכנסים לתוקף החל מהמועד הנקוב בחקיקה, קרי, אם יהיה שינוי בסכומים מ- 1.1.2022, זה יחול על כלל כלי הרכב ההיברידיים הצמודים גם כאלה שנרכשו ונלקחו בחכירה במועד מוקדם יותר (לא משנה מתי נחתמה עסקת הליסינג)".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות