אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחוץ לחוק ההסדרים: הרפורמה שביקשה להתמודד עם העיצומים במגזר הציבורי אבי מועלם

מחוץ לחוק ההסדרים: הרפורמה שביקשה להתמודד עם העיצומים במגזר הציבורי

למרות הרצון לצמצם את תופעת השביתות במגזר הציבורי, משרד האוצר הבהיר אמש כי הסוגייה הזו לא תיכלל בחוק ההסדרים הסופי

12.07.2021, 18:44 | שלמה טייטלבאום

טיוטת חוק ההסדרים שהודלפה אמש כוללת רפורמה המבקשת להתמודד עם השביתות במגזר הציבורי, ובייחוד עם השביתות החלקיות (עיצומים). אך ככל הנראה היא לא תיכלל בנוסח הסופי של חוק ההסדרים.

קראו עוד בכלכליסט:

בשנים האחרונות השביתות החלקיות הפכו לאחד הכלים המועדפים על השובתים במגזר הציבורי. שכן מי ששובת שביתה מלאה לא זכאי לקבל שכר, אך השובתים במשרה חלקית מקבלים שכר. המנגנון של שביתה חלקית מאפשר גם לעובדים בעבודות חיוניות לשבות.

בכדי להילחם בתופעה הזו, פירסם הממונה על השכר חוזר בשנת 2019 הקובע כי על המשרד הממשלתי או הגוף הציבורי לדווח עם היוודע השביתה, באופן מלא על כל עובד ששובת במשרה חלקית, ולתת לו משכורת רק לפי החלק היחסי של עבודתו. 

שר האוצר אביגדור ליברמן, צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר אביגדור ליברמן | צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר אביגדור ליברמן, צילום: אלכס קולומויסקי

נציב שירות המדינה פירסם חוזר נוסף הקובע כי אין חובה לקבל את העבודה החלקית של העובד. ולמעשה, המנהל צריך לסרב לעבודה חלקית, ולאשר הסדר כזה רק לאחר אישור האוצר.

החוזרים הללו שנועדו לצמצם את התופעה של העיצומים לא אומצו על ידי משרדי הממשלה בפועל, ומתברר כי ישנה בעיה קשה של חוסר נכונות להעביר את המידע לאוצר. 

ולכן רצו באוצר להביא את החוזרים הללו כהחלטת ממשלה מחייבת. בנוסף, כדי להביא לאימוץ החוזרים הללו, ביקשו באוצר להטיל חובת הצגת דו"ח שנתי שיכלול רשימה של כל השביתות המלאות והחלקיות בשירות המדינה, את מדיניות אי-התשלום שהונהגה בפועל, ומידע על העברת המידע מהמשרדים.

לא קשה להבין למה הממונה על השכר רצה להעביר את ההחלטה הזו בהקדם האפשרי, יש כעת הסכמי שכר רבים פתוחים, והאוצר היה מעדיף לגשת למשא ומתן כשידיו משוחררות מעט מאיום השביתה. 

אלא שהעדפות לחוד ומציאות לחוד, משרד האוצר הבהיר אמש כי הפרק הזה בחוק ההסדרים לא ייכלל בחוק ההסדרים הסופי. וכי הוא הוצא מחוק ההסדרים.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות