אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות עתירת אורקל: מכרז הענן של ישראל בדרך להקפאה של חודשיים צילום: עזרא לוי

פרסום ראשון

בעקבות עתירת אורקל: מכרז הענן של ישראל בדרך להקפאה של חודשיים

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים רם וינוגרד הציע לצדדים, חברות הטכנולוגיה והאוצר, להקפיא את מכרז נימבוס לתקופה מוגבלת כדי לאפשר לצדדים זמן לדון בעתירה שהוגשה. בתחילת השבוע הגישה אורקל עתירה נגד הזכייה של AWS וגוגל במכרז וביקשה לבטלו או להתחיל שוב את שלב הבדיקה הכלכלית

13.07.2021, 08:58 | מאיר אורבך

מכרז הענן של ישראל, נימבוס, עומד להיכנס להקפאה של חודשיים בעקבות העתירה שהגישה חברת אורקל, כך נודע לכלכליסט. שופט בית המשפט המחוזי בירושלים רם וינוגרד הציע לצדדים, חברות הטכנולוגיה והאוצר, להקפיא את המכרז לחודשיים ולתת לצדדים זמן לדון בעתירה שהוגשה מבלי שתהיה כל התקדמות עם AWS וגוגל, שתי הזוכות במכרז. אין בהקפאה האפשרית כל רמז לעתיד המכרז וגם באוצר צפו שיוגשו עתירות של החברות שלא זכו במכרז נגדו. ההקפאה האפשרית הנוכחית ועתירות נוספות יכולות בעיקר להביא לעיכוב בהתקדמות ביישומו וייתכן שאף לשינויים בהרכב החברות הזוכות.

קראו עוד בכלכליסט:

בתחילת השבוע הגישה חברת אורקל עתירה נגד הזכייה של AWS וגוגל במכרז וביקשה לבטלו או להתחיל שוב את שלב הבדיקה הכלכלית כאשר היא חלק מהמכרז. לטענת אורקל תהליך הפעלת סמכותה של ועדת המכרזים שלא לכלול את אורקל היתה רצופה פגמים מהותיים, שגויה, בלתי סבירה ובלתי מידתית. 


צפרה כץ מנכ"לית אורקל העולמית ואלון בן צור באורקל דאטה סנטר, צילום: עזרא לוי צפרה כץ מנכ"לית אורקל העולמית ואלון בן צור באורקל דאטה סנטר | צילום: עזרא לוי צפרה כץ מנכ"לית אורקל העולמית ואלון בן צור באורקל דאטה סנטר, צילום: עזרא לוי

אורקל טענה בנוסף שיש לפסול את AWS שהגישה את הצעתה באיחור ואף הוסיפה הסתייגות אסורה. בדפי התביעה שהגישה אורקל מסתתרת לה ההסתייגות שהגישה AWS במסגרת המכרז בו אומרת AWS שהיא יכולה לשנות את הצעתה במכרז אם בחברה עצמה יהיו שינויים בשירותים שהיא מציעה. 

AWS היא הזוכה הראשית במכרז כלומר סעיף זה בפרשנות משפטית אחרת יכול להביא את AWS לדרוש שינויים מהותיים במכרז. אחד התנאים הבסיסיים של מכרז הנימבוס הוא האיסור על התניות כלשהן ואילו התנייתה של האחרונה שמה אותה במצב שבו מכל סיבה שהיא, יכולה האחרונה לשנות את תנאי  ההתקשרות באופן גורף. דוגמא קיצונית לכך היא דרישה של עובדי AWS מסיבה זו או אחרת לדרוש שינויים בהסכם עם מדינת ישראל . כבר בזמן מבצע שומר החומות עובדי חברות הענק למעט אורקל נזעקו ודרשו יציאה מהמכרז. 

מבצע דומה או תקריות דומות בעתיד יכולות להחריף את הטון ולהביא את ישראל למצב מאוד לא פשוט מול החברה שהגישה הסתייגות שבה נאמר במפורש שמותר לה לשנות את תשובותיה. יתרה מכך AWS יכולה להגיד בכל עת שיש שירותים שהיא אינה יכולה לספק והיא עדיין הזוכה הראשית במכרז. אמנם גם גוגל זכתה במכרז ויכולה לנצל מצב זה לטובתה אבל מכרז הנימבוס שמבוסס על שתי רגליים יציבות עומד כעת על רגל אחת יציבה ורגל שניה עם התניה ברורה.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות