אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניו זילנד עוצרת את הסיוע לכלכלה, וכל העולם ממתין במתח לתוצאות צילום: AP

פודקאסט כלכליסט

ניו זילנד עוצרת את הסיוע לכלכלה, וכל העולם ממתין במתח לתוצאות

פודקאסט מנועי הכסף פרק 160 - הבנק המרכזי של ניו זילנד הודיע כי יפסיק את רכישות האג"ח החודשיות. בכך הופכת המדינה לראשונה בעולם המפותח אשר נגמלת מהתמריצים שניתנו לכלכלה עם התפרצות הקורונה לפני יותר משנה. מה משמעות המהלך, מדוע ארה"ב מרשה לעצמה להיות רגועה ומתי צפוי מהלך דומה בישראל

15.07.2021, 21:53 | שי סלינס

ניו זילנד שוב מקדימה את כל העולם. כמו במלחמה נגד הקורונה, גם בצד הכלכלי - המדינה בדרום-מערב האוקיאנוס השקט פועלת ראשונה.

הבנק המרכזי של ניו זילנד הודיע כי יפסיק באופן מיידי את רכישות האג"ח החודשיות. בכך הופכת המדינה לראשונה בעולם המפותח אשר נגמלת מהתמריצים שניתנו לכלכלה עם התפרצות הקורונה לפני יותר משנה.

ההחלטה, שהפתיעה את הכלכלנים, גרמה למטבע המקומי לעלות בצורה חדה מול הדולר האמריקאי, שכן כעת צופים האנליסטים כי הבנק המרכזי יעלה את הריבית כבר בחודש הבא, באוגוסט.

המהלך האמיץ של הבנק בניו זילנד מגיע בזמן שמדינות העולם מתלבטות לגבי התזמון המושלם לבצע מהלך דומה. רובן המכריע של המדינות השיקו תוכניות חסרות תקדים על מנת לסייע לכלכלות בעקבות המכה הקשה למשקים המקומיים - וכעת החשש הוא מתגובה חריפה של השווקים למהלך מסוג זה - אם הוא יבוצע בתזמון לא נכון.

בניגוד לניו זילנד, לבנק המרכזי של ארה"ב אין כל כוונה לחתוך בקרוב את הסיוע לשווקים. אתמול, אמר יו"ר הפד ג'יי פאוול בעדותו בוועדת הכספים של בית הנבחרים שהוא מאמין שהעלייה החדה באינפלציה תתמתן לבסוף, והרגיע את החששות מכך שהבנק המרכזי יבצע צעדים לשינוי המדיניות המוניטרית המקלה. במילים אחרות אמר פאוול כי הפד לא יעלה בקרוב ריבית בקרוב וימשיך להזרים כמויות אדירות של כסף לשווקים. בדיוק הפוך מניו זילנד.

דבריו של פאוול הגיעו לאחר נתונים שפורסמו השבוע לפיהם האינפלציה בארה"ב זינקה ביוני וטיפסה בקצב המהיר ביותר מזה 13 שנים, כאשר מחירי המכוניות המשומשות, השהות במלונות וארוחות במסעדות עלו בזמן שהמשק נפתח מחדש. בניו זילנד המצב דומה כאשר האינפלציה השנתית נוגעת בטווח עליון של התחזית במקביל לזינוק מתמשך במחירי הנדל"ן.

בפרק ה-160 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות אורי גרינפלד, דיברנו על משמעות המהלך של ניו זילנד, מדוע הפד מרשה לעצמו להיות רגוע ומתי צפוי מהלך דומה של בנק ישראל.

האזנה נעימה! 

סגר באוקלנד, ניו זילנד. אוגוסט 2020, צילום: רויטרס סגר באוקלנד, ניו זילנד. אוגוסט 2020 | צילום: רויטרס סגר באוקלנד, ניו זילנד. אוגוסט 2020, צילום: רויטרס

ניו זילנד עוצרת את הסיוע לכלכלה, וכל העולם ממתין במתח לתוצאות
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאןניו זילנד עוצרת את הסיוע לכלכלה, וכל העולם ממתין במתח לתוצאות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות