אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: אמזון נוקטת עמדה ומשביתה את הענן של NSO הישראלית צילומים: אוראל כהן, אביטל פלג

דיווח: אמזון נוקטת עמדה ומשביתה את הענן של NSO הישראלית

כך עולה מדיווח של אתר Vice. הצעד הדרמטי של ענקית הסחר המקוון מגיעה על רקע הדלפת הענק של אמנסטי ושורה של כלי תקשורת בעולם לפיה על הכוונת של NSO נמצאו 50,000 מספרי טלפון של עיתונאים, פוליטיקאים ואנשי עסקים. NSO: "הטענות לא נכונות"

19.07.2021, 19:15 | חדשות חוץ

אמזון נוקטת בצעד דרמטי נגד חברת NSO הישראלית: זרוע הענן של אמזון (AWS) הודיעה לפני זמן קצר כי תסגור את פעילות הענן של NSO, הכוללת תשתית וחשבונות הקשורים לחברה - כך עולה מדיווח של אתר Vice.

קראו עוד בכלכליסט:

הדיווח על הצעד של אמזון מגיע לאחר הדלפת הענק של ארגון אמנסטי ושורה של כלי תקשורת בעולם מאתמול (א') שחשפה את ממדי השימוש של ממשלות ברחבי תבל בתוכנת הריגול  פגסוס של NSO - תוכנה המאפשרת פריצה לטלפונים ניידים ואף השתלטות עליהם מרחוק. "לאחר שלמדנו על הפעילות הזו, פעלנו במהירות וסגרנו את כל התשתיות והחשבונות הרלבנטיים של החברה", מסר דובר AWS. 

שלו חוליו מייסד מנכ"ל משותף NSO, צילומים: אוראל כהן, אביטל פלג שלו חוליו מייסד מנכ"ל משותף NSO | צילומים: אוראל כהן, אביטל פלג שלו חוליו מייסד מנכ"ל משותף NSO, צילומים: אוראל כהן, אביטל פלג


מההדלפה הכוללת מספרי טלפון של 50,000 גורמים מ-45 מדינות, עלה כי על הכוונת של לקוחות החברה הישראלית היו, בחלק מהמקרים, עיתונאים, פוליטיקאים בכירים ואנשי עסקים.

החשיפה זכתה לביקורת קשה כלפי החברה, בין היתר מצד האיחוד האירופי שהדגיש כי "השימוש בתוכנת הריגול של NSO מנוגד לכל החוקים שלנו". 

התוכנה הישראלית, "פגסוס", מאפשרת לפי הדיווחים לפרוץ למכשירי אנדרואיד ואייפון ולשלוף מהם הודעות טקסט, תמונות ואי-מיילים, להפעיל באופן סודי את המיקרופון או את המצלמה ולעקוב אחר מיקומו המדויק של מחזיק הטלפון. 

שינוי כיוון מצד אמזון

אמזון לא פעלה עד כה לחסימת NSO אף שכבר במאי 2020 נחשף שחברת הסייבר השתמשה בתשתיות של אמזון על מנת לשלוח תוכנות ריגול ליעדים שונים. בשעתו אמזון סירבה להגיב לבקשת תגובה בעניין, ובין היתר לשאלה האם NSO הפרה את תנאי השימוש שנקבעו על ידי אמזון. 

ב"גרדיאן" הבריטי, אחד מכלי התקשורת ששותפים לחשיפת ההדלפה ביממה האחרונה, הדגישו כי לא כל 50,000 הטלפונים שנכללים ברשימה שהודלפה אמש בהכרח נפרצו. הרשימה הזו היא של גורמים שלקוחות NSO התעניינו בהם, כלומר - התעניינו לכאורה בפריצה לטלפונים שלהם. הרשימה הגיעה לידי "אמנסטי אינטרנשיונל" ולארגון התקשורת הצרפתי Forbidden Stories, ושני הארגונים שיתפו את הרשימה הזו עם 17 כלי תקשורת שונים, שחברו יחד לצורך חשיפת המידע והקימו את מה שהם מכנים "פרויקט פגסוס".

קבוצת המחקר סיטיזן לאב (Citizen Lab), העוקבת אחרי שימוש פסול בטכנולוגיות לצורך מעקב ופגיעה בפרטיות ובזכויות אדם, שבחנה את החשיפה של אמנסטי, טענה היום ש-NSO החלה לעשות השנה שימוש נרחב גם בשירותי CloudFront של אמזון. 

מדובר ברשת להעברת תכנים ותוכנות במהירות רבה יותר ובאמינות גבוהה במיוחד. מפתחים ב-NSO עשו שימוש בתשתית של CloudFront על מנת לבצע פעולות אסורות נגד יעדים, לפי הזמנה. לפי הדוח של אמנסטי אחד היעדים במסגרת זו היה עורך דין צרפתי לזכויות אדם.

מ-NSO נמסר בתגובה: "הטענה בדבר סגירת חשבונות אמזון אינה נכונה. גם התגובה של אמזון אינה מתייחסת לתשתיות NSO".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות