אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בין תל-אביב לחולון: הישוב אזור יוכפל יח"צ

בין תל-אביב לחולון: הישוב אזור יוכפל

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור את תוכנית המתאר לישוב שכולל היום 13 אלף תושבים בלבד, על ידי הוספת 4,400 יחידות דיור, כך שיכלול 27 אלף תושבים עד שנת 2035

19.07.2021, 21:02 | שלומית צור

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, בראשות דניאלה פוסק, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור את תוכנית המתאר למועצה המקומית אזור. הישוב מונה 13 אלף תושבים, וגובל בחולון מדרום, פארק אריאל שרון מצפון, ושטחי מקווה ישראל ממזרח. מטרת התוכנית להכפיל את אוכלוסית הישוב עד שנת 2035, על ידי הוספת 4,400 יחידות דיור, כך שבסך הכל יכלול הישוב 27 אלף תושבים. הישוב מדורג ברמה סוציו-אקונומית 7 מתוך 10. 

את התוכנית שערך משרד נעמה מליס אדריכלים, הוביל מינהל התכנון, והועדה המקומית המליצה על הפקדתה בסוף 2019. התוכנית מציעה התחדשות עירונית של אזור התעסוקה, הכולל מפעלים ובנייה רוויה, לרבות הקצאת שטחים לצורכי ציבור. רק השבוע הודיעה חברת אפריקה ישראל כי נכנסה שותפה במתחם שבבעלות קרן ריאליטי ובנק לאומי, לאחר שהאחרונות רכשו בהליך כינוס נכסים את המתחם שהיה חלק מנכסי איש העסקים אליעזר פישמן.

העיר אזור, יח"צ העיר אזור | יח"צ העיר אזור, יח"צ

הישוב הקיים מאופיין בבתי מגורים צמודי קרקע, שיכוני רכבת ישנים, וכן מבני תעשייה ישנים בדפנות הישוב. 

לאורך השנים קודמו בישוב מספר תוכניות התחדשות עירונית בבתי רכבת, אך עד היום אף אחת לא הבשילה לכדי מימוש. בוועדה המחוזית מסרו כי ההתחדשות העירונית המתוכננת בישוב, נשענת בחלקה על ציר מערכת תחבורה עתירת נוסעים המאושר בכביש 44, ועל תחנת המטרו העתידית המתוכננת במזרח היישוב. בסמוך לאזורים אלו, התוכנית קבעה בינוי גבוה ומעורב שימושים. לצד זה, תוכנית המתאר מציעה שמירה על ליבת היישוב שבה בנייה צמודת קרקע, שתשמור על צביון הישוב הקיים. 

כמו כן, הוועדה המחוזית קבעה כי בתוכנית שהופקדה, תמהיל הדיור המוצע בסמוך לצירי תנועה מרכזיים יכלול לפחות 50% דיור בר השגה ודירות קטנות, וזאת בהתאם למדיניות הוועדה לפיתוח לאורך צירי מתע"ן.

התוכנית מגדירה את הרחובות קפלן, יצחק שדה ומשה שרת כשדרה המרכזית של היישוב, אשר כוללת בתוכה הן התחדשות עירונית והן בנייה צמודת קרקע. לאורך השדרה יהיו חזיתות מסחריות, ושטחי ציבור.

התוכנית אף מגדילה את שטחי התעסוקה באזור התעסוקה הקיים במערב היישוב, תוך תוספת של 1,400 יחידות דיור. זאת, במטרה לרכז את התעסוקה בסמוך לאחת הכניסות ליישוב ולצירים של מערכת תחבורה עתירת נוסעים עתידית על כביש 44. שטחי תעסוקה נוספים מתוכננים בשטח שבו ממוקם כיום מפעל "אופיס טקסטיל", ובסמוך לתחנת המטרו המתוכננת.

"המועצה המקומית אזור תפרוץ קדימה בשנים הקרובות, הן בגלל שיקודמו תוכניות להתחדשות השיכונים הוותיקים והן בגלל המיקום האסטרטגי שלה שמושך תעסוקה", מסרה מתכננת מחוז תל אביב במינהל התכנון אדר'חווה ארליך, "התוכנית תהווה את הבסיס לכך ביוצרה מסגרת תכנונית ברורה להמשך". 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות