אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי הביקורות: אלטשולר שחם תצטרף לנופר ברכישת הפרויקט באשלים צילום: אלבטרוס

בלעדי לכלכליסט

אחרי הביקורות: אלטשולר שחם תצטרף לנופר ברכישת הפרויקט באשלים

חברת האנרגיה הירוקה תצרף את בית ההשקעות ובכוונתה לצרף מוסדיים נוספים לעסקה שבה היא רוכשת פרויקט אנרגיה תרמו-סולארית מידי קרן נוי, שהיא בעלת המניות השנייה בגודלה בנופר; גופים מוסדיים הביעו בעבר ביקורת על התנהלותה של נופר סביב העסקה

20.07.2021, 10:09 | חזי שטרנליכט

חברת האנרגיה הירוקה נופר אנרגיה מצרפת את בית ההשקעות אלטשולר שחם כמשקיע בפרויקט האנרגיה התרמו-סולארי מגלים, שהוא חלק מתחנת הכח אשלים בנגב.

קראו עוד בכלכליסט:

מדובר במהלך מפתיע, לאחר הביקורת שהביעו גופים מוסדיים על התנהלות נופר בנוגע לעסקה לרכישת חלקה של קרן נוי, בעלת מניות משמעותית בנופר עצמה, בפרויקט.

תחנת הכוח באשלים, חיים הורנשטיין תחנת הכוח באשלים | חיים הורנשטיין תחנת הכוח באשלים, חיים הורנשטיין

הצדדים עדיין בוחנים את העסקה המורכבת ואלטשולר שחם צפוי לרכוש עם נופר את בשיעור משמעותי, את פרויקט התשתית. 

בנוסף, בכוונת נופר לצרף גופים מוסדיים נוספים לעסקה. כחלק מהדיווח על המהלך צפויה נופר גם לחשוף את התשואה שאותה היא מעריכה בפרויקט שצפויה להגיע ל-8.5%. עד כה לא נחשפו הפרטים לגבי נתון זה, אך ההערכות היו שמדובר בתשואה חד-ספרתית נמוכה יותר.

לפני יומיים דיווח כלכליסט כי גופים מוסדיים המחזיקים במניות נופר אנרגיה מפעילים לחץ כבד על בעל השליטה עופר ינאי לסגת מהעסקה.  

כניסתו של אלטשולר שחם למגעים בעסקה נחשבת כגיים-צ'יינג'ר עבור נופר. שכן מדובר בגושפנקה לאיכות העסקה, בשיתוף גוף מוסדי מהגדולים בשוק ההון, ובנוסף לכך באפשרות פוטנציאלית להפחתת מחיר העסקה. 

קרן נוי נדרשת למכור את החזקתה בפרויקט מגלים משום שהקרן שהשקיעה בפרויקט נמצאת לקראת סוף דרכה. כניסתו של גוף מוסדי וייתכן שגופים נוספים בעקבותיו, עשויה לשפר את התנאים הסופיים של העסקה, שעדיין לא נחתמה וכאמור נמצאת בשלב של מזכר הבנות לא מחייב.

הגופים המוסדיים הביעו ביקורת חריפה, לא גלויה, על התנהלות נופר בעסקה המדוברת. 

ביום ראשון שעבר דיווחה נופר כי היא במו"מ לעסקה שבה תרכוש מקרן נוי תמורת 580 מיליון שקל את תחנת מגלים. מדובר בתחנה שכוללת 50.5 אלף מראות שמחממות מתקן קיטור שמייצר 121 מגה-וואט ונופר מעריכה את ההכנסות השנתיות ממנו ב-270 מיליון שקל.

לדיווח קדמה סדרה של מהלכים שבהם הכשירה נופר את המהלך מול רשות ניירות ערך, כדי שהעסקה לא תהיה עסקת בעלי עניין.

זאת משום שקרן נוי היא בעלת מניות השניה בגודלה בנופר (19.84%). כחלק מההכנות למהלך הופסק הסכם ההצבעה בין מייסד ויו"ר החברה עופר ינאי (37.55%) לקרן נוי. 

כמו כן נופר בחנה מול הרשות את הסוגיה כך שניתן יהיה לאשר את העסקה באישור דירקטוריון של החברה ולא כעסקת בעלי עניין. קרן נוי נכנסה להשקעה גדולה בנופר ערב ההנפקה.

מאלטשולר שחם נמסר: ״אנו בוחנים בצורה עניינית כל הזדמנות עסקית שאנו מאמינים כי תהיה טובה עבור עמיתינו. לאור הכרותנו עם הפרויקט ולאחר בדיקה ראשונית נראה כי הפרויקט עונה לקריטריונים של יחס סיכון-תשואה ולכן הוחלט להתחיל בתהליך לבדיקה מעמיקה יחד עם נופר".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות