אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנט לנציגי עולם התרבות: "נעבוד ביחד כדי לאפשר תרבות, עבודה וחיים" קרדיט: חיים צח / לע"מ

בנט לנציגי עולם התרבות: "נעבוד ביחד כדי לאפשר תרבות, עבודה וחיים"

ראש הממשלה, שר התרבות חילי טרופר ושר הבריאות ניצן הורוביץ, נפגשו היום עם נציגי ענף התרבות - במטרה למצוא את הדרך הנכונה להמשיך להפעיל אותו שמירה על בריאות הציבור - ומבלי לסגור שום דבר בשל גל ההדבקות הנוכחי בקורונה. הורוביץ: "מה שקורה היום לא היה בעבר, אנחנו כאן כדי לשמוע אתכם"

20.07.2021, 15:22 | מאיה נחום שחל

ראש הממשלה נפתלי בנט, שר התרבות חילי טרופר, שר הבריאות ניצן הורוביץ וסגן השר במשרד ראש הממשלה אביר קארה, נפגשו הבוקר (ג') עם נציגי ענף התרבות בתיאטרון הלאומי הבימה, במטרה למצוא את הדרך הנכונה להמשיך להפעיל את עולם התרבות, תוך שמירה על בריאות הציבור - ומבלי לסגור שום דבר. 

קראו עוד בכלכליסט:

מענף התרבות נכחו מנכ"ל הבימה נעם סמל, השחקנית רותם אבוהב, השחקן עמרי זמרי, כוכבת הילדים מיקי מוכתר, מנכ"ל ארגון השחקנים והמפיקים, אבי בן הלל, מנכ"לית איגוד האמרגנים, ענבל ג'וריני, יו"ר ארגון האמרגנים יוני פינגולד, מנכ"לית תאטרון החאן אלישבע מזיא, מנכ"ל מדיטק חולון דני וייס, מנכ"ל סינמה סיטי אבי אדרי, המפיק גיא בסר, המפיק אלירן ברדוגו, המפיק חורב הראל, מפיק הקולנוע משה אדרי וראש מנהל תרבות באר שבע, יאיר נגיד.

"מטרתנו היא להבין את העולם שלכם וביחד לחשוב איך מצד אחד אנחנו לא מאפשרים לעולם התרבות להפוך למדגרת קורונה, ומצד שני לאפשר תרבות, עבודה וחיים". אמר ראש הממשלה בנט ושמע מנציגי הענף על צרכיהם. 

"הקו הכללי הוא שאנחנו מצפים מאזרחי ישראל ללכת להתחסן כי החיסונים עובדים. האם הם מושלמים? לא, אל מול הדלתא הם לבד לא מספקים, זאת הבעיה. אבל חיסון יחד עם מסכה, לצד התנהלות אחראית - זה עובד. כל מה שאנחנו צריכים זה למצוא את הפיצוח. אנחנו צריכים להבין את ההשלכות עליכם. אני לא רוצה להגיע לפיצויים כי אני רוצה שמראש לא נצטרך לסגור שום דבר, זו המטרה. אנחנו רוצים מראש לא להגיע למצב של הצורך בפיצויים, כי זה פוגע פגיעה אנושה בהכל".

נפתלי בנט ונציגי הממשלה בפגישה עם אנשי ענף התרבות, קרדיט: חיים צח / לע"מ נפתלי בנט ונציגי הממשלה בפגישה עם אנשי ענף התרבות | קרדיט: חיים צח / לע"מ נפתלי בנט ונציגי הממשלה בפגישה עם אנשי ענף התרבות, קרדיט: חיים צח / לע"מ

שר התרבות והספורט חילי טרופר, שהחל את כהונתו בשיא המגפה והסתובב בשנה האחרונה כמעט בין כל מוסדות התרבות ושמע על צרכיהם, אמר: "נעשה הכל ביחד כדי למנוע פגיעה בעולמות התרבות והספורט. שינינו את הפרדיגמה - תרבות היא לא הראשונה להיסגר ולא האחרונה להיפתח, היא במקום לגמרי אחר ואנחנו נעשה הכל לשמור על המעמד המכובד של עולם זה. עם זאת, אנחנו מבינים שיש מגפה ועלינו ללמוד לחיות לצד הקורונה. נפעל ביחד כדי לאפשר לעולם התרבות להמשיך לפעול בצורה בטוחה לטובת כלל אזרחי ואזרחיות ישראל".

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר: "אני יודע מה עבר עליכם בשנה וחצי האחרונות. אני מכיר זאת ברמה האישית ויודע כמה זה היה קשה, בן זוגי הוא איש תרבות (הבמאי עידו ריקלין, מנ"ש). מה שקורה היום לא היה בעבר. אנחנו כאן לשמוע אתכם. אנחנו לא רוצים להנחית הגבלות ללא שיח אמיתי ופתוח. המטרה היא לאפשר לעולם התרבות להמשיך לפעול, וצריך לעשות זאת בצורה בטוחה ואחראית כדי להבטיח מקסימום שמירה על הבריאות במינימום הגבלות".

לא נרשמו החלטות חדשות בפגישה, אולם ההישג שלה הוא הרצון מצד הדרג המדיני להכיר, לנסות לשתף פעולה ולעבוד יחד עם אנשי התרבות בשטח. "חשוב לנו לומר איך 'כן' ולא איך 'לא', רק ככה נוכל לנצח את הקורונה, ביחד", אמר קארה.

עולם התרבות לילדים

אחת הסוגיות הסבוכות שעלו וכרגע מנסים לחפש עבורה פיתרון היא עולם התרבות לילדים. בהנחה שיחזירו את התו הירוק לעולם התרבות, כלומר כניסה רק למחוסנים ומחלימים. המשמעות היא שכל הילדים מתחת לגיל 12 לא יוכלו להיכנס לאירועי תרבות, דבר שישליך גם על בתי הקולנוע ואירועי קיץ אחרים.

בשלושה שבועות האחרונים מנסים במשרדי התרבות והבריאות למצוא פתרון ראוי. תחילה דובר על בדיקות מהירות בפריסה ארצית, דבר שבעייתי כרגע בעיקר מהפן הכלכלי. 

בימים אלה מתכוונים במשרד התרבות להציע בקבינט מתן פטור מתו ירוק לילדים מתחת לגיל 12, אך הסיכויים שמשרד הבריאות יאשר זאת אינם גבוהים. מנגד, לסגירת עולם התרבות לילדים שנפתח רק לפני חודשיים, יש השלכות נרחבות.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות