אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות הפיצוץ בבתי זיקוק אשדוד: חשש ממחסור בבנזין לכלי רכב  צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

בעקבות הפיצוץ בבתי זיקוק אשדוד: חשש ממחסור בבנזין לכלי רכב

לפני שבוע אירע פיצוץ בבית הזיקוק שמופעל על ידי חברת פז, וצומצם בעיקר ייצור הבנזין לתחבורה. מפז נמסר בתגובה: "אין מחסור בדלק ואנו מבצעים את הפעולות הנדרשות כדי שגם לא יהיה"

20.07.2021, 20:09 | ענת רואה

פיצוץ "קטן" בבית הזיקוק באשדוד, שהתרחש לפני כשבוע, הוביל להשבתה חלקית של מערך הייצור בבית הזיקוק. בעקבות זאת התעורר בימים האחרונים חשש כי בישראל יורגש חוסר בבנזין לכלי רכב כבר בימים הקרובים, כך נודע ל"כלכליסט". משרד האנרגיה מעודכן בהתפתחויות, ובתגובה לידיעה נמסר כי הוא בוחן פתרונות והשפעה על המשק. לפי המשרד, בעת הזו אין מחסור בבנזין לתחבורה.


קראו עוד בכלכליסט:


בית הזיקוק באשדוד מופעל על ידי חברת פז. ביום שלישי שעבר אירע פיצוץ באחד ממתקני בית הזיקוק, ולמקום הוזעקו כוחות כבאות. האירוע הוגדר בתחילה כ"לא רציני", דוד קיטור שהתפוצץ ופלט אדי מים ומעט סולר. דיווחים על הפיצוץ הופיעו בעיקר בכמה כלי תקשורת מקומיים. דוברות כבאות והצלה מחוז דרום תמצתה את האירוע במילים: "האירוע תחום, אין סכנת התפשטות. במקום הפיצוץ ישנם אדים רבים ולא עשן".

אלא שבתוך זמן קצר התברר כי היקף האירוע גדול יותר, שכן חלק משמעותי מהפעילות של בתי הזיקוק באשדוד שותק. בעקבות זאת צומצם בעיקר היקף ייצור הבנזין לתחבורה. פז לא דיווחה על כך לבורסה. לפי החברה, זאת משום שלא מדובר באירוע מהותי.

בתי זיקוק פז באשדוד, צילום: עמית שעל בתי זיקוק פז באשדוד | צילום: עמית שעל בתי זיקוק פז באשדוד, צילום: עמית שעל

בנזין לתחבורה מיוצר בישראל בשני מקומות בלבד: בבתי הזיקוק באשדוד ובבתי הזיקוק בחיפה (בזן). שני בתי הזיקוק אינם מסוגלים לספק את מלוא התצרוכת הדרושה בישראל, ויש גם יבוא של בנזין לארץ.

בית הזיקוק באשדוד קטן יותר ממקבילו החיפאי, שגם מייצרים בו הרבה יותר סולר בהתאם. אבל בבנזין הפערים מצטמצמים, והייצור באשדוד הוא בהיקפים משמעותיים, אולי אפילו זהים לאלה של בזן.

בעקבות ההשבתה החלקית של בית הזיקוק באשדוד עקב האירוע, עלה בימים האחרונים  החשש ממחסור שיורגש בתחנות התדלוק.

ישראל מחזיקה מאגרים של דלקים לשעת חירום, שהיקפם לא ידוע במדויק. כמויות הדלקים והמאגרים מנוהלים על ידי מינהל הדלק במשרד האנרגיה, שהוא האחראי על משק הדלק בישראל. לטענת גורמים בענף, בימים האחרונים נערכו פניות לבזן כדי שיבדוק אם יוכל להגדיל את היקפי הייצור כדי להתמודד עם הביקושים, עד שבית הזיקוק באשדוד ישוב לפעילות מלאה. במשרד האנרגיה מסרו בקשר לכך כי הם בוחנים פתרונות ואת ההשפעה על המשק.

מפז נמסר בתגובה: "אין מחסור בדלק ואנו מבצעים את הפעולות הנדרשות כדי שגם לא יהיה מחסור".

ממשרד האנרגיה נמסר: "עקב האירוע בית הזיקוק ירד בכמויות הייצור. אנו בוחנים פתרונות והשפעה על המשק. אין מחסור בבנזין לתחבורה במשק".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות