אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחזיקי אג"ח אי.די.בי: הצעות הרכישה הן "בדיחה" צילום: עמית שעל

מחזיקי אג"ח אי.די.בי: הצעות הרכישה הן "בדיחה"

מחזיקי האג"ח מסדרה ט' נוטים לדחות את חמש הצעות הרכישה שקיבל מפרק החברה אופיר נאור, ומעדיפים לבקש מבית המשפט לאפשר לחלק למחזיקים את הכסף שבקופה; לאי.די.בי מזומנים בהיקף 330 מיליון שקל ונכסים נוספים בהיקף 120 מיליון שקל

21.07.2021, 20:10 | גולן חזני

מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח נוטים לדחות את ההצעות שקיבלו לרכישת החברה, ומעדיפים לחלק את הנכסים והמזומנים שבקופתה. 

קראו עוד בכלכליסט:

לאי.די.בי יש מזומנים בהיקף של כ-330 מיליון שקל ונכסים נוספים בהיקף כ-120 מיליון שקל. נכסי החברה כוללים 25% מחברת התעופה ישראייר, 26% מחברת IDBG שמחזיקה בנדל"ן בלאס וגאס, וכן זכויות תביעה נגד בעל השליטה הקודם אדוארדו אלשטיין בהיקף של 140 מיליון שקל.

מפרק אי.די.בי עורך דין אופיר נאור, צילום: עמית שעל מפרק אי.די.בי עורך דין אופיר נאור | צילום: עמית שעל מפרק אי.די.בי עורך דין אופיר נאור, צילום: עמית שעל

באסיפת מחזיקי האג"ח מסדרה ט', שהחוב כלפיהם עומד על 830 מיליון שקל, עלו לדיון חמש הצעות שהוגשו למפרק החברה עו"ד אופיר נאור. ההצעות הן של גד זאבי, רני צים, משפחת רייכמן היהודית-קנדית, אבי לוי ואיש עסקים אירופי שמיוצג בידי גורם מקומי ולא נחשף בשמו.

מחזיק האג"ח שרון חינקיס כינה את ההצעות "בדיחה", וטען בפני המחזיקים כי אין שום כדאיות כלכלית בהצעות שכן הן משאירות את הסיכון בידי המחזיקים. גם עופר גזית, נציג מחזיקי האג"ח, אמר שההצעות שהוגשו הן לא מספיק טובות והמליץ לגשת לבית המשפט ולבקש את חלוקת הכסף שבקופה למחזיקים.

חמש ההצעות שרובן פורסם בכלכליסט, ההצעה של זאבי, שהוגשה באמצעות חברת ברטורא הפרטית, נוקבת במזומן בהיקף של 380 מיליון שקל שישולמו בתוך 60 יום מקבלת אישור בית המשפט. כמו כן, בתוך 90 יום ישולם סכום נוסף של 20 מיליון שקל או 10% מכל סכום שתקבל החברה עבור אחזקותיה ב-IDBG.

צים הגיש את הצעתו באמצעות חברת וליו קפיטל הציבורית שבשליטתו, שבאמצעותה רכש את חברת קרנות הנאמנות של פסגות ואת פסגות ני"ע תמורת 405 מיליון שקל. 

צים מציע לבעלי האג"ח להנפיק להם סדרת אג"ח חדשה בגובה המזומן שבקופת אי.די.בי (300 מיליון שקל) במח"מ של 8 שנים ובריבית של 3% בשנה. 

בנוסף, צים מציע לבעלי האג"ח 20% מהרווח השנתי וזאת במשך חמש שנים. עם זאת, הוא שומר לעצמו את הזכות לשלם להם 50 מיליון שקל בתום שנה ממועד הנפקת הסדרה החדש, וזאת במקום מנגנון החלוקה ברווחים. בכוונת צים להשתמש באי.די.בי על מנת להקים קרן השקעות בנדל"ן בארה"ב, אך הוא שומר לעצמו את הזכות לבצע פעילויות אחרות גם כן.

לוי הגיש את הצעתו באמצעות החברה הציבורית להב אל.אר שבה הוא שולט. בכוונתו להכניס לאי.די.בי את פעילות האנרגיה הירוקה של להב, שמרוכזת בחברה הבת להב אנרגיה ירוקה. 

לוי מציע לבעלי האג"ח סדרת אג"ח חדשה ל-10 שנים בריבית שתוסכם בין הצדדים, ובנוסף קבלת 25% ממניות להב אנרגיה ירוקה כפוטנציאל לאפסייד. ביתרת המניות תחזיק להב (60%) וקרן נוקד של רועי ורמוס ושלומי ברכה (15%) השותפה כיום בלהב אנרגיה ירוקה. 

לוי מציע למחזיקים אפשרות לאופתיית PUT למכירת אחזקותיהם בשווי של 125 מיליון שקל לחברה, כלומר ב-31 מיליון שקל.

משפחת רייכמן הקנדית, שאת פעילותה בארץ מוביל שמעיה רייכמן, מציעה להנפיק למחזיקים סדרת אג"ח חדשה בהיקף של 600 מיליון שקל במח"מ של חמש שנים ובריבית של 3%. 

בכוונת רייכמן להכניס לתוך אי.די.בי את חברת הסלולר אקספון, שאותה היא עתידה לרכוש מחזי בצלאל תמורת 330 מיליון שקל, ואם לא תצליח בכך, בכוונתה להכניס לחברה פעילות נדל"ן בדמות אלפי דירות של התחדשות עירונית.

איש העסקים האירופי שסירב להזדהות מציע להנפיק סדרה חדשה בהיקף של 440 מיליון שקל ב-3% ריבית. 30% מהקרן ייפרע בתשלום שנתי של 3% לאורך 10 שנים ויתרת הקרן, 70%, תיפרע בתשלום אחד בתום 10 שנים. 

בכוונת איש העסקים לרכוש באמצעות אי.די.בי מניות של חברת נדל"ן מניב ישראלית גדולה בהיקף של 360 מיליון שקל, וכן בכוונתו להכניס לחברה פעילויות חדשות דוגמת אנרגיה מתחדשת.

אתמול נחשף בכלכליסט כי אחרי שרכש את קרנות הנאמנות של פסגות, מנסה רני צים לרכוש באמצעות פסגות את אי.די.בי פתוח מידי נושי החברה. 

לכלכליסט נודע כי צים — יחד עם שותפיו לרכישת פסגות בראשות יואן קדוש — הגישו למפרק אופיר נאור הצעה לרכישת אי.די.בי פתוח. המטרה של צים היא לעשות שימוש במזומן שבקופת החברה על מנת להפוך אותה לפלטפורמה לביצוע השקעות עבור קרנות הנאמנות של פסגות.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות