אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פשרה בייצוגית: חצי חינם תציג מחירי מוצרים במעדניות ביחידות מידה של 100 גרם צילום: אוראל כהן

פשרה בייצוגית: חצי חינם תציג מחירי מוצרים במעדניות ביחידות מידה של 100 גרם

הרשת תשנה בסניפים ובאתר שלה עד אמצע אוגוסט את אופן הצגת המחירים של המוצרים שנמכרים במעדניות. עוד נקבע כי בתוך שנה יזכו הלקוחות בהטבה כספית של 280 אלף שקל באמצעות הפחתה של 2 שקלים מהמחיר הסופי בקופה עבור כל לקוח שרוכש מוצרים במחלקת הבשר בסכום של 50 שקל ומעלה

22.07.2021, 15:05 | ליטל דוברוביצקי

בית משפט המחוזי בתל אביב אישר לאחרונה הסדר פשרה במסגרתו הוסכם כי רשת חצי חינם תשנה הן בסניפיה והן באתר עד אמצע אוגוסט את אופן הצגת המחירים של המוצרים הנמכרים אצלה במעדניות. מדובר במצרכי מזון שלבקשת הצרכן ניתן לגביהם שירות של חיתוך או פריסה או נמכרים לפי יחידת מידה, ועל פי הפשרה הרשת תציג את מחירם  ביחידות מידה של 100 גרם ולא של 1 ק"ג (או גם וגם), אף שהחוק קובע כי המחיר יהיה ל-1 ק"ג, וזאת לפנים משורת הדין וכאקט שירותי עבור לקוחותיה. 

קראו עוד בכלכליסט:

הסדר הפשרה אושר על ידי השופטת רחל ברקאי, שקבעה כי הוא הוגן וראוי. כמו כן נקבע בהסדר הפשרה כי בתוך שנה תעניק הרשת ללקוחותיה הטבה כספית של 280 אלף שקל, זאת באמצעות הפחתה של 2 שקלים מהמחיר הסופי בקופה עבור כל לקוח שרוכש מוצרים במחלקת הבשר (הקצבייה) בסכום של 50 שקל ומעלה. בקבלה/ חשבונית יצוין שההפחתה היא בעקבות תביעה ייצוגית. הפחתת המחיר הסופי תיעשה ברציפות עד שהפיצוי ימוצה במלואו. בית משפט אישר את הסדר הפשרה לאחר שב-2019 הוגשה בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חצי חינם באמצעות עורכי הדין משה בן דרור ושקד כהן. 

סניף חצי חינם ראשון לציון, צילום: אוראל כהן סניף חצי חינם ראשון לציון | צילום: אוראל כהן סניף חצי חינם ראשון לציון, צילום: אוראל כהן

זאת בטענה כי הרשת אינה מציגה לצדם של מוצרים הנמכרים לפי משקל את מחירם לפי יחידת מידה של 100 גרם. "בעשותה כן", נטען בבקשה, "פוגעת הרשת ביכולתם של לקוחותיה לאמוד בזמן אמת את המחיר הסופי שיצטרכו לשלם בקופה, וכן לבצע השוואה פשוטה של מחירי המוצרים הנמכרים על ידה לפי משקל ולקבל החלטה צרכנית נבונה".  

מנגד, טענה הרשת כי טענות המבקש שגויות מהיסוד. לשיטתה, חלק ניכר מבקשת האישור עוסק בהצגת מחיר ליחידת מידה בגבינות ונקניקים מהסוג שרכש המבקש, לגביהם מצוין בתוספת לתקנות הפרסום כי המחיר יהיה ביחס ל-1 ק"ג ולא ביחס ל-100 גרם כפי שסבר המבקש. עוד טענה כי לא רק שהיא מיישמת את הוראות הדין, אלא שהיא מוסיפה לאפשר ללקוחותיה לקבל החלטות מושכלות באמצעות פיתוח כלים ייחודיים באתר ובאפליקציית הקניות שלה, אשר מקלים על הלקוח בהשוואה בין מחירים של מצרכים על  פי יחידות מידה.   

השופטת אישרה את הסכם הפשרה וקבעה: "אני סבורה כי הסדר הפשרה המוצע ראוי, הוגן וסביר, בהתחשב בעניינם של חברי הקבוצה, כאשר מטרת הבקשה הושגה משנעתרה הרשת להציג את מוצרים השונים ביחידות מידה של 100 גרם, בד בבד עם הפעלת מנגנון הטבה לקהל לקוחותיה". 

מרשת חצי חינם נמסר: "הסכם הפשרה מתייחס לשינוי מינורי באופן הצגת המחיר ליחידת מידה במוצרי מעדנייה בלבד, על ידי מעבר מיחידת מידה של ק"ג ליחידת מידה של 100 גרם (או שניהם). יודגש כי רשת חצי חינם לא גבתה אף לא שקל נוסף מהצרכנים, והסכם הפשרה לא נגע במחיר מוצרי המעדנייה, אלא רק בתצורת ההצגה של המחיר ליחידת מידה, דבר לגביו היתה מחלוקת פרשנית בין הצדדים. חצי חינם פועלת ותמשיך לפעול ולהשקיע משאבים רבים כדי להעניק ללקוחותיה את חווית הקנייה, השירות והמגוון בסטנדרטים הטובים ביותר, כל זאת בשקיפות מלאה ובהתאם להוראות החוק והרגולציה הנדרשת".שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות