אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק השיבה את חשבונות הווטסאפ של פעילי הימין שנחסמו לפני חודשיים ניצן סדן Business Insider

בלעדי לכלכליסט

פייסבוק השיבה את חשבונות הווטסאפ של פעילי הימין שנחסמו לפני חודשיים

יוצאת הדופן היחידה שחשבונה עדיין חסום היא איילה בן גביר, רעייתו של ח"כ איתמר בן גביר, שהיתה היחידה שתבעה את פייסבוק בגין חסימת החשבון. פרקליטה של בן גביר: "נקמנות וקטנוניות של ווטסאפ"

22.07.2021, 20:02 | עומר כביר

ווטסאפ השיבה בימים האחרונים לפעולה את מרבית חשבונות פעילי הימין הקיצוני שנחסמו לפני כחודשיים – כך נודע ל"כלכליסט". יוצאת הדופן היחידה שחשבונה עדיין חסום היא איילה בן גביר, רעייתו של ח"כ איתמר בן גביר, שהיתה היחידה לתבוע את פייסבוק בגין חסימת החשבון.


קראו עוד בכלכליסט:


בסוף מאי דיווח ח"כ בן גביר – שהתראיין ב-1995 כשהוא אוחז בסמל מרכבו של ראש הממשלה אז יצחק רבין, ואיים שכמו שהגיעו לסמל אפשר להגיע גם לרבין; שתלה בסלון ביתו את תמונתו של המחבל ברוך גולדשטיין; שהורשע בעבר בהסתה לגזענות ותמיכה בארגון טרור, לאחר שנשא שלט שבו כתוב "לגרש את האויב הערבי" והחזיק מנשר שבו נכתב "הרב כהנא צדק, הח"כים הערבים הם גיס חמישי"; ושהגדיר את גולדשטיין כ"גיבור שלי" – שחשבון הווטסאפ של רעייתו, וכן חשבונותיהם של כ-30 פעילי ימין קיצוני נוספים ובהם ברוך מרזל, נחסמו ללא הודעה מוקדמת.

ח"כ איתמר בן גביר, אלכס קולמויסקי ח"כ איתמר בן גביר | אלכס קולמויסקי ח"כ איתמר בן גביר, אלכס קולמויסקי

"מדובר בהתנכלות על רקע פוליטי, אשת חבר כנסת נחסמת כי יש גורמים שרוצים להשתיק את חבר הכנסת", הוא אמר אז. "היום זה אני, מחר זה יכול להיות כל ח"כ אחר אשר עמדותיו אינן לרוחן של אותם גורמים ברשת, או גורמים חיצוניים שהשפיעו על אותה רשת". מפייסבוק נמסר בתגובה: "אנחנו חוסמים חשבונות בהתאם למדיניות שלנו כדי למנוע פגיעה וכן בהתאם לחוק הרלוונטי".

בעקבות החסימה תבעה בן גביר את פייסבוק בטענה שהחסימה מהווה "פגיעה אנושה בחופש הביטוי". התביעה עדיין נמצאת בהליכים ראשוניים, שעוסקים בשאלה האם די בכך שפרקליטה של בן גביר, עו"ד גיא אופיר, המציא את התביעה לפייסבוק או שעליו להמציא אותה גם לווטסאפ שלדבריה מהווה יישות נפרדת.

ואולם, בימים האחרונים, החזירה פייסבוק לפעילות את כל חשבונות הווטסאפ שחסמה – פרט לחשבונה של בן גביר. החשבונות חזרו לפעילות מלאה, כאשר כל המידע שהיה זמין בהם קודם, דוגמת היסטוריית שיחות, זמין גם עתה. ממש כאילו דבר לא קרה.

אופיר, בתגובה, תקף את ההתנהלות של פייסבוק. "ההתנהגות של וואטספ ופייסבוק הינה התנהגות כוחנית, טוטאליטרית, ואני מקווה שבית המשפט יביע את עמדתו בנושא", הוא אמר ל"כלכליסט". "התאגידים הרב לאומיים שולטים על חיינו יותר מהשלטון. אם לא נדאג כי יקיימו את חירויות הפרט וחופש הביטוי, לא תהיה כאן דמוקרטיה. אינני נמנה על מצביעי עוצמה יהודית, ההיפך, אך גם הם זכאים לחופש ביטוי ולזכויות אדם. העובדה שחשבונה של איילה לא הושב וכל היתר כן, רק כי היא העיזה לעמוד על זכויותיה, מעידה על הנקמנות והקטנוניות של ווטסאפ, ולדעתי היא תשלם על עקשנותה בבית המשפט".

בפייסבוק סירבו להגיב.‎


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות