אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 משרד התקשורת מסדיר את חסימת הקווים בטלפונים הכשרים צילום: אבי מועלם

משרד התקשורת מסדיר את חסימת הקווים בטלפונים הכשרים

קבע הנחיות שימנעו חסימת מספרי טלפון של מוקדי חירום, ויחייבו שקיפות גבוהה יותר בסיבות לחסימות הקווים שנעשות כיום על ידי ועדת הרבנים

25.07.2021, 15:57 | רועי ברגמן

משרד התקשורת יוצא במהלך להגבלת כוחה של ועדת הרבנים בחסימת הקווים הכשרים. שר התקשורת יועז הנדל הודיע היום כי הוא מקבל את המלצות הדרג המקצועי בנושא ולאחר שימוע שנערך לציבור, כך שתאומץ אסדרה חדשה שמחייבת את חברות הסלולר לפרסם את המספרים החסומים בקווים הכשרים ולנמק את סיבת החסימה. 

רישיונות חברות הסלולר יעודכנו בהתאם להנחיות החדשות שקובעות כי ייאסר עליהן לחסום את מספרי הטלפון של מוקדי החירום, המצוקה והרווחה הארציים וכן מספרי טלפון שהוקצו למדינה ולמוסדותיה, וזאת בתוך שלושה שבועות. 

טלפון כשר, יח"צ טלפון כשר | יח"צ טלפון כשר, יח"צ

חברות התקשורת יידרשו לשמור ולתעד את בקשות החסימה עבור כל מספר שנחסם, כולל נימוק סיבת החסימה, והן יידרשו גם להנגיש את המידע באתר שלהן ולציין את  שם הגורם החוסם. החלטה זו צפויה להיכנס לתוקף בתוך שלושה חודשים. 

עוד קובעות ההנחיות החדשות כי מנוי שנחסם יוכל לפנות לשירות הלקוחות של חברת הסלולר שבה הוא מנוי ולבדוק אם נחסם ומדוע, והחברות יידרשו לספק לו מענה בתוך יום עבודה אחד.

ההנחיות החדשות מפחיתות משמעותית מכוחה של עמותת ועדת הרבנים לענייני תקשורת, ששולטת הלכה למעשה בפתיחת וחסימת הקווים וחולשת על שוק הקווים הכשרים במגזר החרדי. זאת מכוח הסכמים שעליהם חתמה הוועדה מול חברות הסלולר, שמאפשרות לה לחסום מספרים אותם היא מגדירה כ"לא מוסריים". 

בשנים האחרונות התרבו התלונות על חסימת מספרים על ידי הוועדה באופן שרירותי וללא התראה או הנמקה. מבחינת חברות הסלולר, ההסכם עם ועדת הרבנים איפשר לשווק מאות אלפי מכשירים שמוגדרים "כשרים" ללקוחות במגזר החרדי.

"הנפגע העיקרי מהאופן שבו פועלים הקווים הכשרים הוא הציבור החרדי, שמשלם יותר, מקבל פחות ונתון לחסימות שרירותיות", ציין השר הנדל. "במדינת ישראל אסור שיהיו מרחבי כאוס. ההחלטה היום מחייבת שקיפות מלאה מצד החברות על חסימת טלפונים, ותיאסר חסימה של קווים ממשלתיים ומוקדי חירום והצלה. כמו כן השקיפות תמגר את השיקולים הלא ענייניים שליוו עד עכשיו את מנגנון החסימות. אני תקווה כי יהיה בכך כדי להסדיר את התחום. אם לא, תתווסף רגולציה נוספת".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות