אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שולץ רמז שההסדר בטבע קרוב והשוק מתעלם מחיתוך התחזית צילום: ניצן דרור

שולץ רמז שההסדר בטבע קרוב והשוק מתעלם מחיתוך התחזית

למרות פספוס התחזיות כבר שני רבעונים ברצף והנמכת התחזית השנתית בהתאם, זינקה מניית טבע ב־12% בבורסת תל אביב. הסיבה: המנכ"ל קור שולץ הצליח לשכנע את המשקיעים שחתימת ההסדר בפרשת משככי הכאבים היא עובדה מוגמרת, ונותר רק לסגור פרטים קטנים

28.07.2021, 21:37 | סופי שולמן


זינוק של 12% במניית טבע היום בבורסת תל אביב מלמד על החשיבות שהמשקיעים מייחסים לסכנה שבפרשת משככי הכאבים. אם ההסדר בפרשה ייחתם בקרוב, הוא עשוי לסיים תקופה ארוכה שבה טבע נהפכה לאחת המניות הגרועות בבורסת תל אביב. 

קראו עוד בכלכליסט:

מניית טבע הוכיחה היום שהמנכ"ל קור שולץ יכול להילחם מדי רבעון על ביצועי החברה, אבל בסופו של דבר מה שמעניין את המשקיעים הוא החזית המשפטית. 

מאז נכנס שולץ לתפקידו, בסוף 2017, זה היה בעוכריו. זאת משום שחרף הצלחתו לייצב את החברה, שנכנסה לסחרור לאחר רכישת הענק הכושלת של אקטביס ב־40 מיליארד דולר, המניה פיגרה רוב הזמן אחרי מדד ת"א־125. 

בשנים האחרונות יכלו המשקיעים בתל אביב רק לברך על הרפורמה במדדים, שהקטינה דרמטית את משקל היתר שהיה למניית טבע באופן מסורתי. אבל היום, דווקא אחרי שטבע פספסה את תחזית ההכנסות רבעון שני ברציפות — דבר שהוביל גם להנמכת התחזית השנתית – המניה זינקה. 

ההסדר הראשון כבר נחתם

הסיבה לזינוק לא הופיעה בדו"חות הכספיים, אלא דווקא בהתבטאויות של שולץ בשיחת הוועידה שלו עם אנליסטים. שם, אמנם באיפוק ובאנדרסטיימנט הרגילים שלו, הצליח מנכ"ל טבע לשכנע את המשקיעים כי חתימת ההסדר בפרשת משככי הכאבים היא עובדה מוגמרת, ונותר רק לסגור פרטים קטנים. 

שולץ דחה על הסף את האפשרות שההסדר עם רשויות החוק האמריקאיות, בנוגע לפיצוי על מותם של חצי מיליון אמריקאים מנטילת משככי כאבים בשנים 1999–2019, לא ייחתם לבסוף. 

בשבוע שעבר נחתם ההסדר הראשון והגדול מול ג'ונסון אנד ג'ונסון ועם שלוש מפיצות תרופות גדולות, בהיקף של 26 מיליארד דולר, ש־5 מיליארד דולר מתוכם תשלם ג'ונסון אנד ג'ונסון לבדה. טבע, שחתומה עם החברות על ההסדר הטנטטיבי, נותרה מחוץ להסדר, אבל שולץ הרגיע היום כי מדובר רק בעוד כמה חודשים של עבודה — 12 לכל היותר. 

"בהצעה שלנו לא היה מרכיב מזומן משמעותי, כי יש לנו חוב גדול, ולכן החליטו להתקדם קודם עם החברות שמציעות יותר", הסביר שולץ. "אנחנו בדיאלוג מתמשך, ואנחנו אופטימיים שנשיג הסדר בשנה הקרובה. המשפט שמתקיים כעת נותן לכל הצדדים תמריץ להגיע להסדר". 

ג'ונסון אנד ג'ונסון אמורה לפרסם את דו"חותיה בשבוע הבא, ואלה אמורים לשפוך עוד הרבה אור על ההסדר שנחתם, מה שאולי יוביל להתבהרות נוספת גם סביב טבע.

מניית טבע זינקה היום אף שהדו"חות לרבעון השני היו פושרים במקרה הטוב. טבע דיווחה על הכנסות של 3.9 מיליארד דולר, לעומת תחזיות ל־4 מיליארד דולר, ורווח של 59 סנט למניה בהתאם לתחזיות. 

על רקע זה מפחיתה החברה את התחזית השנתית להכנסות של 16–16.4 מיליארד דולר, לעומת 16.4–16.8 מיליארד דולר. מספרים אלה משקפים שנה נוספת של דריכה במקום בטבע, וזאת לעומת תחושה של אופטימיות מסוימת ששררה בסוף 2019, לפני פרוץ הקורונה.

מנכ"ל טבע קור שולץ, צילום: בלומברג מנכ"ל טבע קור שולץ | צילום: בלומברג מנכ"ל טבע קור שולץ, צילום: בלומברג

המכירות בארצות הברית אכזבו

אם ברבעון הראשון תלו בטבע את האשמה לפספוס התחזיות בפעילות באירופה, הרי הפעם הגיעה תור ארצות הברית — ובעיקר המשך השחיקה במכירות הקופקסון נגד טרשת נפוצה. מכירות האוסטדו, תרופת מקור נוספת של החברה לטיפול בדיסקינזיה מאוחרת, התאוששו לעומת הנפילה ברבעון הקודם, אך גם הן עדיין אינן גבוהות מספיק כדי לעמוד ביעד השנתי של 950 מיליון דולר. 

אוסטדו ייצרה הכנסות של 174 מיליון דולר ברבעון השני, לעומת 146 מיליון דולר ברבעון הקודם ו־161 מיליון דולר בתקופה המקבילה. על רקע זה הפחיתה טבע את התחזית השנתית מתרופה זו ל־850 מיליון דולר.

המכירות בארצות הברית של התרופה אג'ובי, למניעת התקפי מיגרנה, אכזבו גם הן והסתכמו ב־46 מיליון דולר ברבעון השני, לעומת 48 מיליון דולר ברבעון שקדם לו. אף שמול הרבעון המקביל מדובר בקפיצה של 32%, ברור שבקצב הנוכחי לא יהיה פשוט להגיע ליעד מכירות של 300 מיליון דולר בתרופה בסוף 2021. 

מה שעשוי עדיין להביא את טבע ליעד הוא החדרת אג'ובי לשווקים חדשים, בעיקר באירופה, שם התרופה ייצרה הכנסות של 19 מיליון דולר, מול 5 מיליון דולר לפני שנה, ועוד 5 מיליון דולר בשווקים נוספים. בטבע מציינים כי התרופה כבר נמכרת ב־21 מדינות באירופה, וצפויה לקבל אישורים במדינות נוספות.

החדשות הטובות יותר היו נתחי השוק — אך עדיין לא ההכנסות או הרווחיות — של טרוקסימה, תרופת הביוסימילר הראשונה שלה, שהיא מעין גרסה גנרית מתקדמת ויקרה יותר לתרופות נגד סרטן. נתח השוק של טרוקסימה עומד כעת על 25% בארצות הברית, לאחר שעלה מ־24.6%.

"תפקדנו טוב ברבעון השני"

במבט על המחצית הראשונה של טבע ניכרת ירידה של 4% בהכנסות ל־7.9 מיליארד דולר, ירידה בשיעור דומה ברווח התפעולי ל־2.1 מיליארד דולר ושחיקה ברווח הנקי ל־1.3 מיליארד דולר. 

עם זאת, טבע לא הפחיתה את תחזית הרווח השנתית והמשיכה לקצץ בחוב. במהלך הרבעון היא צמצמה אותו בחצי מיליארד דולר נוספים, והוא מסתכם כעת ב־22.7 מיליארד דולר. פעילות החברה ייצרה תזרים של 218 מיליון דולר ברבעון הקודם, ותזרים המזומנים החופשי היה 625 מיליון דולר. טבע אמורה לסיים את השנה כולה עם תזרים מזומנים חופשי של 2–2.3 מיליארד דולר, ועם רווח נקי של 2.5–2.7 דולר למניה.

"תפקדנו טוב ברבעון השני", אמר שולץ, "אבל בעקבות השפעות המגפה אנחנו מורידים את התחזית השנתית, אך מחויבים לתחזית הרווח ותזרים המזומנים. אנשים פשוט לא חזרו לרופאים שלהם מאז הקורונה, בניגוד לציפיות שלנו. במישור של אוסטדו, התחלנו קמפיין טלוויזיוני בארצות הברית, ראינו עלייה בפעילות באתר שלנו ומקווים שזה יתורגם גם למרשמים".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות