אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפל מזהירה: ייתכן שלא נוכל לייצר מספיק מכשירי אייפון 13 בגלל משבר השבבים צילום: רויטרס

אפל מזהירה: ייתכן שלא נוכל לייצר מספיק מכשירי אייפון 13 בגלל משבר השבבים

במהלך שיחת משקיעים שערך המנכ"ל טים קוק לאחר פרסום הדו"ח הרבעוני, הוא אמר "רוב האילוצים שלנו הם אותם אילוצים של האחרים, גם לנו יש מחסור". לפיכך לא ברור אם אפל תעדיף לדחות את ההשקה ככל שתוכל כדי להימנע ממשבר זמינות, או פשוט להשיק ולנסות למכור ככל שהיא יכולה

28.07.2021, 18:56 | רפאל קאהאן

אחת התוצאות הישירות של מגפת הקורונה הוא הזינוק האדיר בדרישה למוצרי טכנולוגיה שמסייעים לנו לעבוד, ללמוד ולבלות מרחוק. התוצאה הבלתי צפויה היתה חוסר היכולת של תעשיית השבבים לעמוד בדרישות הגואות במהירות. הקמה של מפעל שבבים או אפילו הרחבתו היא עניין של הרבה מאוד חודשים ואפילו שנים. כעת המשבר הזה פוגע ישירות בחברת הטכנולוגיה המצליחה בעולם אפל ובמוצר הנחשק שלה אייפון.

קראו עוד בכלכליסט:

במהלך שיחת משקיעים שערך טים קוק לאחר פרסום הדו"ח הרבעוני שלה הלילה (ד'), הסביר מנכ''ל אפל שהחברה מנסה להתמודד עם מחסור חמור ברכיבים ושבבים. התוצאה הישירה של המחסור הזה הוא שהחברה כנראה לא תוכל לעמוד ביעדי הייצור שלה, ובעיקר לעמוד בדרישות הלקוחות לרכוש את הדגם החדש אייפון 13. זהו בעצם מצב דומה מאוד למה שהיה לפני השקת אייפון 12. אז החברה נאלצה לדחות את ההשקה בשבועות כדי לצבור מלאי מספיק שתוכל להעביר לכל העולם. 

הבעיה היא אותה בעיה, אך הפעם באפל העדיפו לשנות את הנוסח. הבכירים שהתייחסו לנושא הסבירו שהם "מנסים למתן את השפעת המחסור ברכיבים על הייצור". 

טים קוק, מנכ"ל אפל , צילום: AFP טים קוק, מנכ"ל אפל | צילום: AFP טים קוק, מנכ"ל אפל , צילום: AFP

"רוב האילוצים שלנו הם אותם אילוצים שבהם גם נתקלים האחרים", אמר קוק. הוא התגאה בכך שאפל נפגעה פחות מהמצב מאחרות בגלל עיצובי השבבים הייחודיים והמתקדמים שלה, אבל הוסיף ש"גם לנו יש חוסרים". כמו כן לא ברור בכלל אם החברה תוכל להשיק את המכשירים לפי המסורת באירוע פומבי בתחילת ספטמבר. חוסר הוודאות שנובע מהעלייה בתחלואה בחודשיים האחרונים עשוי להפוך את ההשקה לאירוע מקוון ללא קהל. 

באפל עצמה גם לא חזרו עדיין לעבודה מהמשרדים ודחו את ההחלטה לחזרה עד אוקטובר הבא לפחות. גם חנויות אפל נסגרות ונפתחות לסירוגין בהתאם למצב במיקומים השונים ברחבי העולם. כך שיש כאן גם בעיה של הפצת המוצר ללקוחות לאחר מכן. הוסיפו לכך את העלייה במחירי השילוח, שמשפיעים גם על מחיר הרכיבים ועל עלויות ההפצה, ותקבלו את אחד ממבצעי ההשקה הטכנולוגיים הבעייתיים ביותר עד כה. 

לדברי קוק, "אפל משלמת יותר על המשלוח מאשר הייתי רוצה לשלם", רמז עבה לעלויות החדשות שהוא נאלץ להטיל על ייצור המוצר. מה שנותר כרגע לראות זה אם אפל תעדיף לדחות את ההשקה ככל שתוכל כדי להימנע ממשבר זמינות או פשוט להשיק ולנסות למכור ככל שהיא יכולה. זאת תוך שהיא עשויה להיתקל בתחרות גדולה יותר מצד סמסונג ודומותיה, שעשויות לנצל זאת כדי להגדיל את הנתח שלהן.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות