אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפד: הכלכלה משתפרת, אנחנו מתקדמים לקראת צמצום הסיוע לשווקים צילום: איי אף פי

הפד: הכלכלה משתפרת, אנחנו מתקדמים לקראת צמצום הסיוע לשווקים

הבנק המרכזי של ארה"ב בראשות ג'רום פאוול השאיר את הריבית ברמה של 0%-0.25%, שבה היא נמצאת מאז מרץ שעבר; היו"ר פאוול: "האינפלציה נמצאת משמעותית מעל היעד כבר כמה חודשים והיא תישאר מעליו עוד כמה חודשים לפני שהיא תחזור לאחור. אין הצדקה לשינוי במדיניות שלנו"

28.07.2021, 21:00 | שיר רייטר

הבנק המרכזי האמריקאי, הפדרל ריזרב שבראשות ג'רום פאוול, הותיר את הריבית ברמתה האפסית, ואמר כי הכלכלה ממשיכה להתחזק למרות החששות מהקורונה. כצפוי, ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הפד הודיעה הערב, לאחר ישיבה בת יומיים, כי הריבית במשק תישאר ברמה של 0%-0.25%, שבה היא נמצאת מאז מרץ 2020. 


קראו עוד בכלכליסט:


במסיבת העיתונאים שלאחר ההודעה אמר פאוול בין היתר כי "האינפלציה עשויה להיות גבוהה יותר ועקבית יותר מכפי שהבנק ציפה", וכי "הפד יגיב אם האינפלציה תעלה מעבר לרמות הרצויות". לדבריו, בבנק התנהלו שיחות בנוגע לשינויים עתידיים בתוכנית רכישות האג"ח שלו. 

בעניין האינפלציה אמר עוד  יו"ר הפד כי הוא מצפה שהיא תישאר מעל יעד הבנק (סביב 2%) בחודשים הבאים, אבל שאין בכך כדי להצדיק בשלב הזה שינוי במדיניות. "האינפלציה נמצאת משמעותית מעל יעד ה-2% שלנו. היא ברמה הזו כבר כמה חודשים, והיא צפויה להישאר בוודאות מעל היעד שלנו עוד כמה חודשים לפני שהיא תחזור, כפי שאנחנו מאמינים, לרמה שסביב היעד האמור", אמר פאוול. 

אשר לשוק התעסוקה, יו"ר הפד ציין כי "יש עוד דרך ארוכה להתאוששות", אך הוא כן מצפה לשיפור חזק בהמשך. "מה יחשב להתקדמות משמעותית נוספת? אני חושב שאחנו עדיין במרחק מסוים ממצב של התקדמות משמעותית  לקראת היעד של תעסוקה מלאה. אני ארצה לראות כמה נתונים חזקים", אמר פאוול בנוגע לשוק התעסוקה. 


בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון, צילום: בלומברג בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון | צילום: בלומברג בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון, צילום: בלומברג


בהודעה הרשמית חזר הפד על עמדתו, לפיה הכלכלה "ממשיכה להתחזק". "המגזרים שנפגעו ביותר מהמגפה הראו שיפור, אך לא שיקום מלא", כתבה הוועדה בהצהרה שהתלוותה להחלטה. "האינפלציה עלתה, ומשקפת בעיקר גורמים זמניים. התנאים הפיננסיים ממשיכים להתקיים ומייצגים בחלקם צעדים מדיניים שתומכים בכלכלה".

ההצהרה ציינה כי הושגה "התקדמות" לקראת יעדי התעסוקה והאינפלציה של הפד, באיתות לקראת אפשרות לשינוי מדיניות אפשרית, בייחוד בקשר לרכישות האג"ח החודשיות.

בעדותו של יו"ר הפד פאוול בבית הנבחרים לפני שבועיים, הרגיע פאוול את החששות מפני העלאת ריבית ואמר שהבנק לא צפוי להחמיר בקרוב את המדיניות המוניטרית שלו.

עליית האינפלציה בארה"ב הובילה משקיעים לחשוש מכך שהבנק יעלה את הריבית בעתיד הלא רחוק, אך פאוול אמר אז בבית הנבחרים כי הוא מאמין שהעלייה החדה באינפלציה תתמתן בקרוב.

בהחלטת הריבית הקודמת של הפד, לפני חודש וחצי, פירסמו בבנק תחזית מפתיעה להעלאת ריבית כבר ב-2023, או אפילו שתי העלאות בשנה זאת. במרץ חזה הפד שהעלאת הריבית הקרובה תהיה לא לפני 2024. עוד במסגרת ההחלטה הקודמת, העלו בפד את תחזית האינפלציה השנתית ל-3.4%, מול 2.4% בתחזית שפרסם הפד בישיבה של מרץ. תוכנית הרכישות נותרה על כנה. 


ג ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב | צילום: איי אף פי ג


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות