אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תופסק עבודת 13 אלף עוזרי הוראה בבתי ספר צילום: שאטרסטוק

תופסק עבודת 13 אלף עוזרי הוראה בבתי ספר

מתווה שנת הלימודים הבאה אינו כולל חלוקה לקפסולות בכיתות ג' ו־ד' ולכן הוחלט להפסיק את העסקת עוזרי ההוראה. הההחלטה תחסוך הוצאה של 2.6 מיליארד שקל

29.07.2021, 08:09 | שחר אילן

משרד החינוך לא יחדש בשנת הלימודים הקרובה את העסקתם של 13 אלף עוזרי הוראה שנשכרו בשנה שעברה לצורך הלימודים בקפסולות בבת הספר היסודיים. משמעות הדבר היא שתיחסך ההוצאה של 2.6 מיליארד שקלים לשכירת עוזרי ההוראה. עם זאת, עוזרי ההוראה גם איפשרו גמישות במעבר לקפסולות בשכבות שונות והאפשרות הזאת לא תעמוד לרשות המשרד בשנה הקרובה.

בשנה שעברה הוקצה מתקציב קורונה מיוחד (קופסה) סכום של 4.2 מיליארד שקל להתנהלות במהלך שנת הלימודים. מתוכם 2.6 מיליארד שקל יועדו לשכירת 13 אלף עוזרי הוראה לצורך העברת כיתות ג' ו־ד' לקפסולות. בפועל עוזרי ההוראה שימשו בשעת הצורך גם בכיתות אחרות.

מתווה פתיחת שנת הלימודים הקרובה מבוסס על תקופות בידוד קצרות  לתלמידים שנחשפו לילד מאומת בקורונה וכן בדיקות קורונה יומיות או דו־יומיות שלהם. הוא אינו כולל חלוקה לקובצות קטנות. על רקע זה ההחלטה היא לא לשכור מחדש את 13 אלף עוזרי ההוראה.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

משרד החינוך מסר בתגובה כי "התקציב שניתן בשנה שעברה עבור גיוס עוזרי חינוך ועובדי הוראה לצורך פיצול כיתות הלימוד לקפסולות, היה חד פעמי, שניתן בהתאם למתווה ההפעלה של מערכת החינוך בשנת הלימודים הקודמת. מתווה ההפעלה של מערכת החינוך בשנת הלימודים הבאה, כלל כיתות הלימוד לא יפוצלו לקפסולות, וההערכות התקציבית של המשרד היא בהתאם". עם זאת מציינים שם ש"בערים כתומות ואדומות יינקטו שורה של פעולות לצמצום המגעים בין התלמידים, ובהם ריווח כיתות הלימוד. המימון לפעולות אלו יתאפשר מתוך המשאבים הקיימים ובאמצעות סל המשאבים הגמיש שיינתן למנהלי בתי הספר". 

יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים , צילום: ראובן קפוצינסקי יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים | צילום: ראובן קפוצינסקי יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים , צילום: ראובן קפוצינסקי

ממשרד האוצר נמסר ש"מדובר בתקציב שהיה חלק מקופסת הקורונה שבהגדרתה היא תקצוב חד פעמי". 

מזכ"לית הסתדרות יפה בן דוד דווקא שלחה אתמול לשרת החינוך יפעת שאשא־ביטון מכתב בו טענה ש"המתווה שפורסם בתקשורת אינו נותן מענה לעובדי ההוראה ולמנהלי בתי הספר לגבי תרחישים בסיסיים". בין היתר דרשה הבהרות "כיצד אמורים מנהלי בתי הספר להתמודד עם פיצול כיתות מבלי שניתנו להם משאבים ותוספת כוח אדם לכך"?

לדבריה, די אם נביט במה שקרה זה עתה כדי שנבין את גודל האיום הרובץ לפתחה של שנת הלימודים הקרובה: הדבקות בהיקף נרחב, בידוד של תלמידים, וכתוצאה מכך גם בידוד של משפחות שלמות. כל זאת, יש להדגיש, במתכונת מאוד מצומצמת של בית ספר של הקיץ.  אין לטמון את הראש בחול ולהתנהל כאילו הקורונה עברה מן העולם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות