אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הוועידה הכלכלית הלאומית

"מי שרוצה לעשות ספקולציה על מחירי הדיור, שיחשוב פעמיים"

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין בוועידת כלכליסט על דיוני התקציב לאחר אישורו בממשלה: "קיבלתי סיוע לא מבוטל משר האוצר. התקציב אושר פה אחד וזה מנבא את שהוא יאושר גם בכנסת"

02.08.2021, 12:14 | חזי שטרנליכט

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין שלח אזהרה מרומזת למי שמתכנן לרכוש דירה מתוך תקווה להמשך עליית המחירים. לדבריו המשימה והמטרה של הממשלה החדשה היא למתן ואף לעצור את עליית מחירי הדיור, ובכוונתו לפעול כך במספר תוכניות חדשות, בהן תוכנית "מחיר מטרה" שמיועדת להעניק הנחה לזוגות הצירים. אלקין דיבר בוועידה הכלכלית הלאומית של כלכליסט בשיחה עם צבי זרחיה מכלכליסט על דיוני התקציב ואמר "היה לי מו"מ מאוד קשה מול משרד האוצר, כשר שיכון. חתמתי על ההסכם שלי 20 דקות לפני ההצבעה בממשלה".

מה השגת בממשלה לגבי הגדלת תקציב משרד השיכון?

"אני לא תפס את זה כמשחק מול יריב. בסוף זו מדינה אחת. משרד האוצר ואנשיו עושים את שלהם ואני עושה את שלי. קיבלתי סיוע לא מבוטל משר האוצר".

כמה יחידות דיור קבעתם במחיר המטרה?

"חוץ מאזורי יוקרה ששם היתה אחת הבעיות של מחיר למשתכן, משום שהמדינה השקיעה המון כסף בהנחה במקומות שלא היה צורך. אנחנו החלטנו שמכלל השיווקים באזורי ביקוש - 60% יהיו במחיר מטרה, ובפריפריה – 65% יהיו במחיר מטרה. יש יעדים (למספר יחידות הדיור, ח"ש) שקיימים ברמי ומשרד השיכון. אנחנו בתקופה לא פשוטה אחרי קורונה, וללא תקציב, אנחנו צריכים להחזיר את המספרים שהיו ולהתקדם. הוקדשו סכומים ניכרים גם בהשקעה בתשתיות – כיתות בשכונות החדשות, כבישים – בלי מענה לנושאים אלה לא ניתן יהיה לקדם בנייה בהיקף גדול".

מה נעשה בתחום הדיור הציבורי?

"מדינת ישראל חיסלה את המלאי של דיור ציבורי כתוצאה משורה של החלטות. באוצר היתה דעה שלא בונים דיור ציבורי ולא מגדילים את המלאי. בעבר הבאנו דיור ציבורי לקשישים, היה גם ניסיון של איגוח של עמידר בשנים האחרונות. בהסכם הזה הבאנו בשורה שעשורים לא היתה – הסיכום הוא קנייה של 1,700 דירות לדיור ציבורי ועוד בנייה של 3,000 דיור לקשישים. האם זה מספיק? לא. צריך עוד. אבל זו פריצת דרך מאוד משמעותית".


הועידה הכלכלית הלאומית 2021, זאב אלקין , צילום: יריב כץ הועידה הכלכלית הלאומית 2021, זאב אלקין | צילום: יריב כץ הועידה הכלכלית הלאומית 2021, זאב אלקין , צילום: יריב כץ


אילו עוד הישגים יש בתקציב המשרד שלך?

"אני חושב שהמדינה חייבת להשתמש במיסוי כדי לצנן את השוק. כל דבר בעיתו ובזמנו. חוץ מדיור ציבורי וחוץ מתקציב לשיפוץ של דירות בדיור ציבורי, כולל שינוי כל מדיניות השיווק של דירות במדינת ישראל.

היה קרב גדול (על מחיר מטרה, ח"ש), האוצר לא אוהב מסורתית את התוכניות האלה. שינינו את כל שיטת השיווק ואנחנו עוברים לשיטה החדשה. הרבה מדברים על שוק הדיור, אבל זה שוק מדומה. כי המדינה שולטת על רוב אמצעי הייצור. המדינה שולטת בתכנון, שיווק הקרקעות, וגם על העובדים. גם כאן עברה החלטה היסטורית על הגדלה דרמטית של כמות העובדים הזרים. המדינה שולטת על היתרים דרך רשויות מקומיות. כמעט כל שוק הדיור בשליטת המדינה".

מה הבשורה לזוגות הצעירים ומחסורי הדיור?

"כמות גדולה של דירות שיצאו במחיר קבוע ועם הנחה שהמדינה תסבסד. מדובר על הנחה של 20% באזורים האלו. המדינה תוותר מראש על ההכנסות מהקרקע. כי יש סוג של ספסור בקרקע. זה כלי אחד לייצר דירות יותר זולות".

מה אורך החיים של הממשלה החדשה?

"בניגוד לתחזיות והדרמות שכולם ציפו, התקציב אושר פה אחד. זה מנבא את זה שזה יעבור בכנסת. אני חושב שהממשלה תהיה יותר יציבה ממה שניבו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות