אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד לכוונה המקורית, יופחת ההיטל על שימוש בביטוחי בריאות פרטיים ובשב"ן צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

בניגוד לכוונה המקורית, יופחת ההיטל על שימוש בביטוחי בריאות פרטיים ובשב"ן

ההיטל לקופות החולים על השב"ן יעמוד על 10% בלבד ולגבי השירותים שיספקו חברות הביטוח הפרטיות ההיטל יעמוד על 30%. הכוונה המקורית היתה לחייב בהיטל כולל של 40%

02.08.2021, 14:39 | אדריאן פילוט

ככל שעוברים השעות מאז המרתון הלילי של אישור תקציב המדינה והתוכנית הכלכלית לשנים 2022-2021 מתבררים השינויים שחלו ברפומות שהאוצר ניסה לקדם. 

קראו עוד בכלכליסט:

לכלכליסט נודע כי אחד מהשינויים העיקריים בפרק הבריאות הוא "קיצוץ" בהיטל (מס) שהאוצר ביקש להטיל על ביטוחי הבריאות הפרטיים לרבות השב"ן (שירותי בריאות נוספים) של קופות החולים ואפילו על חברות של חברות הביטוח הפרטיות. 

לפי הנוסח המעודכן, ההיטל הזה לא יעמוד על 40% כפי שתוכנן, ולא יהיה אחיד: ההיטל לקופות החולים על השב"ן יעמוד על 10% בלבד ולגבי השירותים שיספקו חברות הביטוח הפרטיות ההיטל יעמוד על 30%. זאת, בהתאם לדרישות של פקידי משרד הבריאות שרצו גם ליצור דיפרנזיציה בין סוגי השונים של ביטוחי הבריאות כאשר הביטוח של קופות החולים (שב"ן) הוא זול יותר, שוויוני יותר, ויעיל יותר. ה-Loss ratio של הקופות עומד על 82%, לעומת כ-40%ֵ בקרב חבורת הביטוח (על כל 100 שקל שהמבוטחים שילמו, חברות הביטוח החזירו למבוטחים רק 40 שקל בצורה של שירותי בריאות). 

רופא מומחה , צילום: שאטרסטוק רופא מומחה | צילום: שאטרסטוק רופא מומחה , צילום: שאטרסטוק

חשוב להבהיר: ההיטל "שרד" את הממשלה, לעומת 2015 שכבר באישור הממשלה שרי האוצר והבריאות דאז, משה כחלון ויעקב ליצמן מחקו את הסעיף- אבל אין הבטחה שהוא יעבור בכנסת. כל המעורבים בעניין (משרדי הבריאות והאוצר שתומכים במהלך) סבורים כי מדובר ברפורמה שתחולל "מלחמת עולם" בתוך ועדת הכספים ולכן גם ה"היטל המקוצץ" הוא לא בטוח.  

כמו כן בוטלו כל הקנסות השונים שהחליט האוצר להטיל על הציבור הרחב על אי הופעה לרופא וגם על פניה ישירה לרופא מומחה. נזכיר, בטיוטת חוק ההסדרים נקבע כי כשמבוטח קובע תור, הקופה תחייב אותו מייד בהשתתפות העצמית ורק אם הוא מבטל עד 24 שעות לפני התור –היא תחזיר אותו. הסעיף הזה הפך ל"אופציונאלי" ולפיכך די איבד את משמעותו. כמו כן, התוספת (20 שקל) על פניה ישירה לרופא מומחה-נמחקה כליל. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות