אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר בכנסת: פיקוח אלקטרוני בהסכמה על נכנסים לישראל שמחויבים בבידוד צילום: עמית שעל

אושר בכנסת: פיקוח אלקטרוני בהסכמה על נכנסים לישראל שמחויבים בבידוד

ברקע כמה הסתייגויות בוועדה החוקה, אושר להפעיל החל מחצות את אפליקציית "ההסכמון" שתאפשר פיקוח אלקטרוני על הנכנסים לארץ שמחויבים בבידוד. נכון לעכשיו, הוועדה אישרה להשתמש באפליקציה למשך שבועיים בלבד

03.08.2021, 16:52 | נינה פוקס, ynet

עוד כלי לצמצום התחלואה בקורונה: ועדת החוקה של הכנסת אישרה היום (ג') את השימוש באפליקציית "ההסכמון" שתאפשר לרשויות להפעיל פיקוח אלקטרוני על הנכנסים לישראל שמחויבים בבידוד. בשל הסתייגויות שנשמעו בוועדה, אושר בשלב זה להפעיל את הכלי מחצות הלילה ולמשך השבועיים הקרובים בלבד, עד 17 באוגוסט.

בהתאם להחלטה, כל אדם שנכנס לארץ ומחויב בבידוד יקבל הודעה למכשיר הטלפון הנייד שלו ויהיה עליו להגיב עליה תוך פרק זמן מסוים כך שיתאפשר ניטור מקומו. המערכת המשודרגת מאפשרת גם שימוש בטלפון קווי. כלפי חייב בידוד שיסרב לפיקוח טכנולוגי של "ההסכמון" יבוצע מיקוד אכיפה פיזי.

קראו עוד בכלכליסט:

מוקדם יותר הופסק הדיון בוועדה לאחר שהיו"ר ח"כ גלעד קריב (העבודה) דרש מנציגי משרדי הממשלה להבהיר מדוע לעמדתם "ההסכמון" עומד בהגדרת חוק הקורונה הגדול לפיקוח טכנולוגי על מבודדים. לדברי קריב, "זה פשוט אבסורד. אם מחליטים להפעיל את החוק צריך לקיים את מלוא הוראותיו ולשלוח את מי שמסרב לפיקוח טכנולוגי לבידוד במלונית. 

"'ההסכמון' שאותו מוצע להפעיל אינו כלול בהגדרות החוק לפיקוח טכנולוגי. אחד המרכיבים הבולטים של פיקוח טכנולוגי הוא ניטור הפרת חובת הבידוד. המשמעות היא שכשפלוני מפר חובת בידוד אתם מקבלים איתות. 'ההסכמון' יודע לאתר הפרה? אין פה ניטור כי אם אתה לא רוצה אתה לא לוחץ על הקישור ואין שום התראה שעזבת את הבית. זו אפליקציה המסייעת למשטרה לחסוך ניידת. אלו לא הגדרות של אמצעי פיקוח טכנולוגי לפי הגדרות החוק. זו הכרזה מיותרת".

עו"ד רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, התחייב להביא לדיון שיערוך הערב קבינט הקורונה את דרישותיו של ח"כ קריב לאפשר להרחיב את "ההסכמון" לכל החייבים בידוד (לא רק לחוזרים מחו"ל) וכן את האפשרות לנתק את האפליקציה מהשוהים במלוניות. 

נכון לעכשיו נדרשים המבודדים להצהיר על מקום שהייתם בבידוד טרם הגעתם לארץ, אך בעקבות העלייה בתחלואה הקורונה הוחלט בדיון שכינס ראש הממשלה נפתלי בנט ושבו השתתפו השרים הרלוונטיים וגורמי  מקצוע נוספים, כי יבוצע שימוש במערכת "ההסכמון" ככלי עזר של המשטרה לאכיפת בידודים. 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הנחה את המשרד לביטחון הפנים להסדיר את ההיבט המשפטי של הפעלת האמצעי הטכנולוגי שמאפשר למשטרה לקבל מהבודדים את מיקומם באמצעות מסרון. בנט גם הנחה להגיש כתבי אישום פליליים נגד חולי קורונה מאומתים שמפירים בידוד ולייעל באופן כללי את הליכי האכיפה.

מוקדם יותר היום נוספו 18 מדינות לרשימת המדינות שהשבים מהן נדרשים לבידוד. ההחלטה בנושא תיכנס לתוקף ביום שישי הקרוב. המדינות שנוספו לרשימה הן ארצות הברית, יוון, מצרים, איטליה ובולגריה. לצד זאת יוסרו מהרשימה איי סיישל, קוסטה ריקה ואוגנדה. לפי הרשימה החדשה, כל החוזרים מסיני יידרשו גם הם לבידוד.

עומסים בנתב"ג, בחודש שעבר, צילום: יריב כץ עומסים בנתב"ג, בחודש שעבר | צילום: יריב כץ עומסים בנתב"ג, בחודש שעבר, צילום: יריב כץ

רשימת המדינות שהשבים מהן נדרשים לבידוד מלא, כולל מחוסנים ומחלימים, כוללת יותר מ-40 מדינות, בהן אוקראינה, איטליה, איסלנד, אסוואטיני, ארצות הברית, בוטסואנה, בולגריה, גרמניה, הולנד, טנזניה, הולנד, יוון, מלאווי, מצרים, צ'כיה, צרפת, קובה, רואנדה ותוניסיה. החוזרים יוכלו לצאת מבידוד ביום השביעי, בכפוף להצגת שתי בדיקות שליליות.

היום צפויים לעבור בנמל התעופה בן גוריון 26,600 נוסעים, שכחצי מהם יוצאים מישראל. עם זאת, נרשמו ביטולים רבים מתחילת השבוע. מנתונים שהוצגו על ידי משרד הבריאות עולה כי מארה"ב חזרו מסוף יוני עד סוף יולי 141 חולים, המהווים 0.24% מכלל השבים ממנה. בהתאם, מאיטליה הגיעו 27 חולים (0.24%), מגרמניה 43 חולים (0.29%) , מיוון 292 חולים (0.47%) ומצרפת 42 (0.24%).

3,818 ישראלים אובחנו ביממה האחרונה כחיוביים לקורונה. כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר. מדובר בשיא נוסף בגל הרביעי של הקורונה, ובמספר כמעט כפול ממספר החיוביים לקורונה שנמצאו רק שלשום - 2,122. שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר הבוקר כי מספר הנדבקים וקצב הגידול במספר החולים קשה הוא מדאיג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות