אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדרמה מול חופי האמירויות: "החוטפים ירדו מהספינה" צילום: AFP

הדרמה מול חופי האמירויות: "החוטפים ירדו מהספינה"

הצי הבריטי דיווח הבוקר שהחוטפים שהשתלטו אתמול על מכלית הנפט Asphalt Princess, מול חופי פוג'יירה שבאיחוד האמירויות, ירדו ממנה. אתמול דווח שלספינה עלו חמושים פרו-איראניים, שהשיטו אותה לכיוון איראן

04.08.2021, 08:54 | חדשות חוץ

 הצי הבריטי דיווח הבוקר (יום ד') שהחוטפים שהשתלטו אתמול על מכלית נפט במפרץ עומאן, מול חופי איחוד האמירויות, ירדו ממנה. סוכנות הסחר הימי של בריטניה, UKMTO, דיווחה שהספינה בטוחה ושהאירוע הסתיים. בהודעה הבריטית לא נמסרו פרטים נוספים. 

אתמול דיווחו גורמים בריטים שכוחות של צבא איראן - או של אחת השלוחות שלו - השתלטו על מכלית נפט מול חופי פוג'יירה שבאיחוד האמירויות. המכלית היא Asphalt Princess, שנושאת את דגל פנמה. גורם ביטחוני בריטי אמר ל"סקיי ניוז" ש"שמונה או תשעה חמושים" עלו למכלית. לפי סוכנות הידיעות רויטרס מי שהשתלטו עליה הם כוחות שנתמכים על-ידי איראן. בסוכנות הידיעות AP דווח כי המכלית שטה לכיוון המים הטריטוריאליים של איראן. 

 במשמרות המהפכה של איראן הכחישו אמש מעורבות בחטיפת הספינה במפרץ עומאן, ואמרו שמדובר ב"תירוץ" לפעולה נגד טהרן. במשמרות המהפכה התייחסו לתקרית בתור ניסיון של ישראל וארצות המערב "להכין את דעת הקהל בקהילה הבינלאומית לפעולה עוינת נגד איראן".  

ספינות גוררות את הספינה "מרסר סטריט" בדרך לפוג ספינות גוררות את הספינה "מרסר סטריט" בדרך לפוג'יירה, איחוד האמירויות | צילום: AFP ספינות גוררות את הספינה "מרסר סטריט" בדרך לפוג

זמן קצר אחרי הדיווח הראשוני של UKMTO על תקרית ימית מול חופי האמירויות דיווחו לפחות חמש ספינות שהיו באזור - בהן ארבע מכליות נפט - על אובדן שליטה שמונע מהן להמשיך בפעילות.

מפרץ עומאן סמוך למצר הורמוז האסטרטגי – נתיב מעבר חשוב של נפט וסחורות אחרות, שמחבר בין מפרץ עומאן למפרץ הפרסי. לנמל בפוג'יירה מגיעות מכליות נפט וספינות משא רבות. משנת 2019 היו מול חופי פוג'יירה תקריות ימיות רבות, שכללו שורה של פיצוצים. חיל הים האמריקני האשים את איראן בסדרת מתקפות על מכליות וספינות משא באזור. 

 ביולי 2019 השתלטה איראן על מכלית נפט בריטית במצר הורמוז, שעשתה דרכה לדובאי. הצעד היה בתגובה להשתלטות של הרשויות בגיברלטר על מכלית איראנית שהייתה בדרך לסוריה – במטרה להעביר נפט למשטר אסד, למרות הסנקציות של האיחוד האירופי. בהמשך שתי המכליות שוחררו. 

בינואר השתלטו כוחות משמרות המהפכה על מכלית דרום קוריאנית – וכפו על הצוות בספינה לשנות את מסלולה, ולשוט לאיראן. בשעה שאיראן התעקשה שהיא השתלטה על המכלית בגלל זיהום של המים, ההערכה הייתה שמדובר בדרכה של טהרן להפעיל לחץ על סיאול במהלך מו"מ על נכסים איראניים בשווי מיליארדי דולרים שהוקפאו בבנקים הקוריאניים כתוצאה מהסנקציות. 

אתמול עגנה בפוג'יירה הספינה "מרסר סטריט", שהותקפה בשבוע שעבר מול חופי עומאן. שני אנשי צוות נהרגו בתקיפה, שמיוחסת לאיראן. הספינה הופעלה על-ידי חברת הספנות הבריטית Zodiac Maritime, שנמצאת בבעלות איש העסקים הישראלי אייל עופר. טהרן הכחישה מעורבות בתקיפה.

 ההרוגים בתקיפת "מרסר סטריט", שנושאת את דגל ליבריה, הם קברניט האונייה הרומני ומאבטח בריטי. בריטניה, רומניה וליבריה פנו אתמול למועצת הביטחון של האו"ם ואמרו כי "סביר מאוד" שאיראן השתמשה במל"ט אחד לפחות בתקיפה נגד הספינה. במכתב לחברות מועצת הביטחון כתבו שלוש המדינות שהתקיפה מהווה הפרה ברורה של החוק הבינלאומי ומסכנת את ביטחון השיט הבינלאומי, ולכן יש לגנות אותה.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הגיב שלשום בחריפות לתקיפה ואמר שאיראן חייבת לשאת בהשלכות. ג'ונסון הוסיף כי הפגיעה בספינה על ידי איראן הייתה "מתקפה שערורייתית". לפי ג'ונסון "זו מתקפה מזעזעת על השיט המסחרי". הוא הוסיף כי במתקפה "מת אזרח בריטי. איראן, כמו כל מדינה אחרת, נדרשת לכבד את חופש השיט ברחבי העולם ובריטניה תמשיך להתעקש על כך". גם בארה"ב התייחסו לתקיפה ואמרו כי תהיה לכך "תגובה משותפת" ביחד עם מדינות נוספות. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות