אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מממשים הבטחות: תחנת רכבת ראשונה במגזר הערבי וחצי מיליארד שקל להייטק צילומים: יוחאי צוברי, יריב כץ

מממשים הבטחות: תחנת רכבת ראשונה במגזר הערבי וחצי מיליארד שקל להייטק

הממשלה אישרה את הסיכום עם רע"מ שיושקעו 30 מיליארד שקל בפיתוח כלכלי של המגזר הערבי תוך חמש שנים. מיליארד שקל יוקצו לפתרון המשבר התעסוקתי ו־300 מיליון שקל להקמת מעין "מכינות" לבוגרי תיכון

04.08.2021, 09:07 | שחר אילן

ביום שני לפנות בוקר התחילו הבטחות העתק שקיבלה רע"מ להפוך למציאות. זה היה כשהממשלה אישרה את היקף תוכנית החומש לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי — 30 מיליארד שקל לחמש שנים ואת היקף התוכנית למלחמה בפשיעה ובאלימות במגזר — 2.5 מיליארד שקל. בין החידושים הצפויים: תחנת רכבת ראשונה במגזר, בעיר טירה, חמישה מסופי אוטובוס עירוניים, ממש כאילו היה מדובר בערים יהודיות. 800 מיליון שקל לסגירת פערי הבריאות, מיליארד שקל לטיפול במשבר התעסוקה ו־500 מיליון שקל להייטק. אולי המגזר הערבי יזכה להצטרף לאומת הסטארט־אפ.

קראו עוד בכלכליסט:

כל הלילה שבין ראשון לשני נמשך המשא ומתן על פרטי התוכנית לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי, שתמשיך את תוכנית 922. זה משא ומתן לא פשוט משום שמדובר בסכום ענק של 30 מיליארד שקל לחמש שנים כלומר 6 מיליארד שקל לשנה. 15 מיליארד שקל (3 מיליארד שקל כל שנה) הם תוספתיים ויגיעו מהאוצר אבל 15 מיליארד שקל נדרשים המשרדים לתת מהתקציבים שלהם. הם כמובן שואפים להציג הוצאות קיימות כחלק מהסכום. הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי שואפת שאלה יהיו כספים שלא יועדו למגזר.

בסופו של דבר הועברה ההחלטה על המסגרת הכללית בלי שייסגרו חלק גדול מהפרטים. לרע"מ זה הרי לא ממש משנה. הקולות שלה יהיו חיוניים מאוד לאישור התקציב ועד אז הכל יהיה סגור. כמו כל התקציב גם התוכנית למגזר הערבי ספגה קיצוץ רוחבי: מ־30 מיליארד ל־29.6 מיליארד שקל.

מימין: מנכ"ל הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי חסן טואפרה והשרה לשוויון חברתי מירב כהן, צילומים: יוחאי צוברי, יריב כץ מימין: מנכ"ל הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי חסן טואפרה והשרה לשוויון חברתי מירב כהן | צילומים: יוחאי צוברי, יריב כץ מימין: מנכ"ל הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי חסן טואפרה והשרה לשוויון חברתי מירב כהן, צילומים: יוחאי צוברי, יריב כץ

מנכ"ל הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי במשרד לשוויון חברתי חסן טואפרה אומר שרוב התקציב יועבר דרך 4 משרדים. מתוכם הושג הסכם עם משרד התחבורה. טרם נסגרו הסכמים עם משרד השיכון (3 מיליארד שקל), החינוך (2־3 מיליארד שקל) והפנים (2 מיליארד שקל).

מיליארד שקל יושקעו בפתרון המשבר התעסוקתי במגזר, בייחוד במובטלים חסרי השכלה. 300 מיליון שקל יושקעו דרך כמה משרדי ממשלה בתוכנית של הרשות לפיתוח כלכלי ליזום שנת מעבר מבית ספר לחיים האזרחיים לצעירים ערבים, נוסח המכינות הקדם צבאיות. 

כן אושרה התוכנית למלחמה בפשיעת ובאלימות במגזר הערבי. התקציב הזה יחולק לשניים. המשטרה תקבל 1.5 מיליארד שקל לתוספת שוטרים ערבים וגם להקמת שתי יחידות ייעודיות למלחמה בפרוטקשן במגזר הערבי וללוחמה בפשיעה הכלכלית במגזר. מיליארד שקל יופנו למשרדים אזרחיים למטרת מניעת פשיעה ובייחוד לטיפול בצעירים נושרים וצעירים בסיכון.

רע"מ קיבלה הבטחה לעוד 20 מיליארד שקל לכבישים במשך העשור הקרוב. טואפרה אומר שהכנת התוכנית תסתיים עד סוף 2022. בינתיים תוקצבו מיליארד שקל השנה ועוד אחד ל־2022. טואפרה אומר שבהעדר תכנון קשה לבצע יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות