אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתקדמים לחקיקה: חובת דיווח על החזקת מטבעות וירטואליים ב-200 אלף שקל צילום: רויטרס

מתקדמים לחקיקה: חובת דיווח על החזקת מטבעות וירטואליים ב-200 אלף שקל

משרד האוצר הפיץ אמש להערות הציבור את תזכיר החוק שיחייב את הדיווח. המטרה - הקטנת האפשרות להלבנת הון

10.08.2021, 12:40 | שלמה טייטלבאום

משרד האוצר הפיץ אמש להערות הציבור את תזכיר החוק שיחייב דיווח על החזקה של מטבעות וירטואליים בשווי של מעל 200 אלף שקל.

בשבועיים האחרונים קהילת המטבעות הוירטואליים סוערת בשל הרצון של רשות המסים להטיל חובת דיווח על כל מי שמחזיק במטבע וירטואלי שבשווי של 200 אלף שקל. הם שיגרו מכתבים בנושא למנהל רשות המסים ערן יעקב.

ברשות מסבירים כי מטבעות וירטואליים הם מכשיר נוח ויעיל להעלמת הכנסות, צבירת נכסים לא מדווחים והלבנת הון - ולכן הם מטילים חובת דיווח על החזקה כזו. חובת הדיווח הזו עשויה מראש להקטין את האפיק הזה של הלבנת הון שעשוי להתרחב בקרוב. 

הטכנולוגיות הקיימות מאפשרות להחזיק במטבעות וירטואליים באופן אנונימי לחלוטין, כך שההצעה המוצעת ע"י רשות המסים נועדה לצמצם את העלמת המס בסקטור הזה, אך לא למגר אותה. 

מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקווין הישראלי, עמית שעל מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקווין הישראלי | עמית שעל מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקווין הישראלי, עמית שעל

מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקווין הישראלי, טוען כי "מדובר באפליה לרעה של מחזיקי ביטקווין לעומת נכסים אחרים, אין תקדים לכך שרק בשל העובדה שאתה מחזיק בנכס מסוים. אתה תהיה חייב בדיווח. הרי אם רשות המסים רוצה, היא יכולה להטיל חובת דיווח על כל אדם. אבל למה להטיל חובה כללית וכוללת על מחזיקי נכס ספציפי?"

במכתב אחר שנשלח לרשות המסים טוענים יזמים מתחום הקריפטו כי חובת הדיווח הזו עלולה לפגוע בהתפתחות שוק הקריפטו בארץ "מהיכרותינו עם התחום, יזמים ומשקיעים רבים יבחרו לנתק את הקשר למדינה ולהוציא את כלל הפעילות לחו״ל. אין להתעלם מהעבודה שגם חברות זרות רבות נוטות להעדיף את שרותיהם של יועצים ממדינות בהן מערכת חוקים ודיווחים מעודדים. וכך, במקום לייצר מערכת חוקים מותאמת, מעודדת אשר תתחרה מול מדינות על יזמים ומשקיעים, פעולותיכם יביאו להרחקתם, לאיבוד הידע ופוטנציאל הפיתוח הכלכלי, וכמובן ימנעו כניסת הון זר מה שבפועל יביא לירידה משמעותית ביכולת המדינה ליהנות ממיסים משמעותיים", נאמר במכתב.

ביטקוין, צילום: בלומברג ביטקוין | צילום: בלומברג ביטקוין, צילום: בלומברג

עם זאת חשוב לציין כי השחקנים העיקריים בענף הקריפטו הם אלה שחייבים בכל מקרה בדיווח אישי לרשויות המס. המשקיעים שיימנעו מלהשקיע בקריפטו בשל חובת הדיווח, הם משקיעים מתחילים וצעירים. גורם בממשלה אמר לכלכליסט: "זה לא אסון כל כך גדול, אם החוק הזה יביא כמה צעירים חסרי ניסיון לא להשקיע את מענק השחרור שלהם במטבעות וירטואליים, למרות שזו לא מטרת החוק".

מגמה זו של הגדלת היקפי הדיווחים באה לידי ביטוי בחוק ההסדרים גם בחוק נוסף שיחייב דיווחים אוטומטיים של מוסדות פיננסיים לרשות המסים. בענף ראיית החשבון יש גורמים המבקרים את הכיוון אליו הולכת הרשות, ומטילים ספק ביעילות של המהלכים הללו להעמקת הגבייה. לדברי רו"ח שוקי ויטה, ממשרד רו"ח ויטה אלגרנטי ושות' ,"הניסיון מלמד כי עומס הדיווחים שמטילה הרשות משרת רק לעיתים רחוקות את המטרה של העמקת הגבייה, הפתרונות הנכונים הם יצירת ממשקים נוחים ויעילים לתשלום, וניתוח מתקדם יותר של הידע שקיים כבר היום ברשות המסים".שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות