אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"בן זקן ונניקשווילי הוציאו עשרות מיליוני שקלים מהתחנה המרכזית באילת שלא כדין" צילום: אורן אהרוני

"בן זקן ונניקשווילי הוציאו עשרות מיליוני שקלים מהתחנה המרכזית באילת שלא כדין"

כך נטען בתביעה שהגישה שותפה של השניים בחברת בר גיל בע"מ, שמחזיקה בקרקעות באילת, על סך 100 מיליון שקל. לטענת בעלת המניות, קרובת משפחה של נניקשווילי, בן זקן ונניקשווילי לקחו, ללא ידיעתה, הלוואה לצורכיהם האישיים בריבית שנתית של 14.3% מחברה בבעלות איש העסקים מאיר שמיר, וזאת בתמורה לשעבוד התחנה המרכזית. כעת היא חוששת שההלוואה לא תיפרע, והנכס יימכר בזול

10.08.2021, 20:06 | תומר גנון

אנשי העסקים ג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי לקחו הלוואות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בריבית שנתית גבוהה של 14.3% מחברה שבשליטת איש העסקים מאיר שמיר, בתמורה לשעבוד קרקעות התחנה המרכזית באילת, הם אינם עומדים בהחזרים, ובכך עשויים להביא למכירת הנכס בסכום נמוך משמעותית.

קראו עוד בכלכליסט:

כך טוענת מירי קורן, קרובת משפחה של נניקשווילי ובעלת מניות (25%) בחברת בר גיל בע"מ, שמחזיקה בנכס באילת, בתביעה על סך 100 מיליון שקל שהגישה היום (ג') למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד נניקשווילי, בן זקן וחיים רביבו - בעל מניות נוסף בחברה. נניקשווילי מחזיק ב-42% בחברה, בן זקן ב-28%, ורביבו ב-5%. 

על פי חוות דעת שמאית, כך נטען בתביעה, שווי הנכס באילת, שמשמש בנוסף גם כאזור מסחר לכמה חנויות, הוא 276 מיליון שקל. קורן מבקשת מבית המשפט למנות רואה חשבון שיחקור את התנהלות החברה ובעלי המניות, שהובילה לטענתה לנטילת הלוואות שלא לצורכי בר גיל.

אברהם נניקשווילי וג אברהם נניקשווילי וג'קי בן זקן | צילום: אורן אהרוני אברהם נניקשווילי וג

לפי התביעה, בחודש אפריל 2009, לאחר שאביה של קורן הציג בפניה הצעת השקעה בנכס באילת מטעמו של נניקשווילי (בן דודו של אביה), היא נתנה לחברה הלוואת בעלים בסך 6 מיליון דולר לצורך רכישת הנכס. "התובעת אינה אשת עסקים, אלא מנהלת שירות התעסוקה בעיריית מודיעין, ואין לה ידע בתחום ההשקעות והנדל"ן", נכתב בתביעה. "היא החליטה להיענות להצעה עקב הקשר המשפחתי. התובעת סברה שלאור הקשר אין לה מה לחשוש ושיש מי שידאג לשמור על האינטרסים שלה ושל החברה".

"ערב הצטרפותה לחברת בר גיל של הגברת קורן", נטען, "היה צפוי להיערך שינוי בתוכנית בניין העיר על הקרקע, שיאפשר פיתוחה והשבחתה של התחנה. התובעת ציפתה כי כתוצאה מכך ההלוואה תישא פרי, ולכן הצטרפה כבעלת מניות".

"בעלי השליטה בחברה הערימו על התובעת וניצלו את חוסר הניסיון והידע שלה ואת תמימותה", נטען בתביעה. "בדיעבד התברר לה, ללא ידיעתה, כי בן זקן ונניקשווילי הוציאו מהחברה עשרות מיליוני שקלים שלא כדין, על ידי חברות שבשליטתם, כספים שמלכתחילה לא היו לחברה. לשם כך הם גרמו לחברה, פעם אחת, לקחת הלוואות בעשרות מיליוני שקלים בריבית 'נשך', תוך שיעבוד הנכס היחיד שלה החברה. בפעם אחרת הם נטלו אמנם הלוואה על ידי חברה בשליטתם, אך לצורך קבלתה שעבדו את הקרקע, ולמרבה החוצפה אף חייבו את חברת בר גיל בריבית על הלוואה שהם נטלו בכלל לחברה בשליטתם".

"כעת מסתבר", נטען, "שכספי ההלוואה לא הוחזרו, וחברת מניף שירותים פיננסים המלווה, עלולה לבקש מימוש השעבוד על הקרקע, כך שזו עלולה להימכר בנזיד עדשים ותפסיד מיליוני שקלים. בנוסף הסתבר כי בוצעו רישומים כוזבים בספרי החברה". 

חיים רביבו, צילום: טל שחר חיים רביבו | צילום: טל שחר חיים רביבו, צילום: טל שחר

מניף, נציין, היא חברה שעוסקת באשראי חוץ-בנקאי ליזמי נדל"ן, בשליטת מבטח שמיר (49%), והיא נסחרת בבורסה של תל אביב לפי שווי של 613 מיליון שקל. איש העסקים מאיר שמיר הוא בעל השליטה (39%) במבטח שמיר ביחד עם איש העסקים ליאון רקנאטי (9%), כלל ביטוח גמל (12%) והפניקס (9%). 

"החטא הקדמון שהחל את מעשי הניצול והעושק של משאבי החברה", נטען בתביעה, "הינו בנטילת הלוואה בגובה 36.5 מיליון שקל, בריבית שנתית של 14.3%, מחברת מניף בשנת 2016. ההלוואה ניטלה בלי שלחברה יש צורך בה, שכן רובה (27 מיליון שקל) הועבר לחברת סטאר, שנמצאת כיום בשליטת בן זקן ואחותו מירב גולן". 

כתב התביעה מתאר הלוואות נוספות בעשרות מיליוני שקלים שנלקחו מחברות בשליטת בן זקן ונניקשווילי, בתמורה לשעבודים על הנכס באילת.  

טרם התקבלו תגובות בן זקן, נניקשווילי ורביבו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות