אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הקורונה אישר: הגבלת התקהלויות, תו ירוק מלא – ותו סגול בקניונים צילום: עמית שעל

קבינט הקורונה אישר: הגבלת התקהלויות, תו ירוק מלא – ותו סגול בקניונים

בצל אזהרות של מומחים מאלפי מתים ללא בלימת ההתפרצות, השרים החמירו את ההגבלות: תו ירוק מגיל 3 כמעט בכל ענפי המשק, שייכנס לתוקף בתוך שבוע. בקניונים ובבתי מסחר התפוסה תוגבל מיום שני לאדם אחד על כל 7 מטר - אך חנויות קטנות יוחרגו. אירועים המוניים וגם פרטיים יוגבלו: אלו כל הפרטים

11.08.2021, 23:20 | איתמר אייכנר, ynet

הרחבת מתווה התו הירוק לכל ענפי המשק מגיל 3, מתווה תו סגול בקניונים וצמצום התקהלות בהתכנסויות בבתים פרטיים ובאירועים. כך הכריע הערב (ד') קבינט הקורונה בשורת החמרת הגבלות בניסיון כמעט אחרון להוריד מסדר היום אפשרות של סגר בחגי תשרי. מגבלות התו הירוק ייכנסו לתוקף ביום רביעי הבא, מגבלות התו הסגול יחלו כבר ביום שני הבא. 


קראו עוד בכלכליסט:


פרופ' ערן סגל, מרכיב מודל חיזוי הקורונה של מכון ויצמן, אמר בדיון: "רק אם נתחיל מיידית לתת בוסטר לבני 40 ומעלה, נמנע אי ספיקה של המערכת בספטמבר". בדיון בקבינט העלו מומחים תרחישים שלפיהם אלפי בני אדם ימותו בחודשים הקרובים מקורונה אם לא תיבלם התפשטות הנגיף. השרים איילת שקד וזאב אלקין הביעו תמיכה בהגבלת מספר הנוכחים באירועים.

פרופ פרופ' ערן סגל | צילום: מכון ויצמן למדע פרופ


הידוק ההגבלות - החלטות קבינט הקורונה

  • מתווה התו הירוק הירוק, שלא מאפשר כניסה ללא מחוסנים, יוחל על כל ענפי המשק (למעט קניונים ומסחר) מ-18 באוגוסט
  • התו הירוק יוחל מגיל 3. הבדיקות לילדים בני 3 עד 12 ייעשו במימון המדינה. לבני 12 ומעלה - במימון פרטי
  • מתווה התו הסגול, שכולל בדיקת חום והגבלת תפוסה ביחס של אדם אחד לכל שבעה מטרים, יוחל בקניונים ובבתי מסחר. חניות שגודלן עד 100 מטרים יוחרגו, ולא יוחל בהן התו הסגול שייכנס לתוקף ב-16 באוגוסט
  • הגבלות באירועים המוניים: בחלל סגור תותר התקהלות של עד 1,000 איש, ובחלל פתוח של עד 5,000 איש. באירועים עם מקומות ישיבה מסומנים, הכניסה תיעשה ללא הגבלת קהל בהתאם לתקנת התו הירוק. באירועים בבתים פרטיים תותר התקהלות של עד 50 איש במקום סגור ועד 100 איש במקום פתוח
  • ראש הממשלה וכמה שרים יגבשו מתווה לנושא האירועים והשמחות שיובא בהקדם לאישור

במהלך הדיון התנהל ויכוח בין השרים האם לערוך חיסונים בבתי הספר או לא. שר המשפטים גדעון סער הציע לחסן בשעת אפס. שרת החינוך יפעת שאשא ביטון לא מתנגדת לעצם החיסונים, אלא לקיום התהליך בשעות הלימודים. 

בין היתר יתבקשו השרים לאשר את הרחבת התו הירוק, שנועד למנוע כניסה של לא מחוסנים לחללים סגורים, כמעט על כל ענפי המשק. בהתאם לכך, יופעל תו ירוק מלא ללא החרגת ילדים כבר ביום ראשון הקרוב ובכך יוקדם מהלך החלת התו הירוק על ילדים מתחת לגיל 12 בחמישה ימים. 

התו ירוק יפעל באירועי תרבות וספורט, כנסים ותערוכות, בתי מלון, חדרי כושר וסטודיו, בריכות וקאנטרי, אולמות וגני אירועים, מועדונים ומסיבות, מסעדות, ברים, בתי קפה, מוסדות להשכלה גבוהה, אטרקציות תיירות, מוזיאונים ספריות וביקור בבתי אבות. 


קניון רמת אביב, צילום: עמית שעל קניון רמת אביב | צילום: עמית שעל קניון רמת אביב, צילום: עמית שעל


גם התו הסגול יחזור למקומות שבהם לא מופעל תו ירוק, כמו למשל קניונים. מנגד מוצע להחריג את ההגבלות על חנויות קטנות ששטחן לא עולה על 100 מטרים רבועים. הגבלת התפוסה בהתאם לתו הסגול תיעשה גם במקומות עבודה שמקבלים קהל ובמקומות קדושים. 

בנוסף מוצע להגביל התקהלות במקומות שבהם אין תנאי כניסה של תו ירוק או סגול, כמו למשל בבתים פרטיים. מדובר על הגבלת התכנסות של עד 50 איש במקום סגור ועד 100 איש במקום פתוח. כמו כן תוגבל ההתקלות באירועי ענק של תרבות וספורט. יותר להכניס עד 1,000 איש במקום סגור ועד 5,000 איש במקום פתוח.

בבתי הספר תחול חובת עטיית מסכה בחלל סגור עם החזרה ללימודים ב-1 בספטמבר. בנוסף, מפעיל חיצוני שאינו נמנה עם צוות בית הספר יצטרך להציג תו ירוק או בדיקה שלילית לקורונה. ברשות מקומית שצבעה במודל הרמזור הוא כתום או אדום, הפעילות בתנועות הנוער ובחוגים תיעשה בשטח פתוח. 

לפיד השתתף ממרוקו

שר החוץ יאיר לפיד, ששוהה בביקור מדיני היסטורי במרוקו, השתתף בתחילת הדיון באמצעות הזום. לפיד עורר בשבוע שעבר סערה לאחר שהתברר כי לא השתתף עד כה בדיוני קבינט הקורונה. בעקבות הביקורת שהוטחה לעברו, החליט לפיד לחזור בו והודיע שיגיע לדיונים המכריעים על התחלואה "ככל שניתן". 

לדיון הערב זומנה בפעם הראשונה שרת התחבורה מרב מיכאלי. עם זאת, לשרה מיכאלי אין זכות הצבעה בקבינט הקורונה. "מדברים על פיצויים אבל לחברות התעופה הישראליות עדיין לא דאגו. אני דורשת כאן מראש הממשלה ומחבריי באוצר להציל את התעופה הישראלית לאלתר", אמרה.  


נמל התעופה בן גוריון, צילום: עמית שעל נמל התעופה בן גוריון | צילום: עמית שעל נמל התעופה בן גוריון, צילום: עמית שעל


ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס לפני הדיון בקבינט הקורונה לתוכנית לתגבור כוח האדם בבתי החולים לנוכח הזינוק בממדי התחלואה. "אנחנו נותנים היום בוסטר למערכת הבריאות בישראל ולצוותים הרפואיים שנלחמים שם למען הבריאות שלנו", אמר ראש הממשלה בנט בפתח דבריו. "יושבים פה מנכ"לי בתי החולים המרכזיים בישראל ואנחנו מוקירים ומציידים אותם במשאבים כדי להילחם במערכה הלא קלה הזאת וגם לחזק אתכם לשנים הבאות".

בנט הסביר בהתייחסו לשינוי הדרמטי: "אנחנו מעבירים 2.5 מיליארד שקל מיידית לחיזוק מערכת הבריאות בישראל לעכשיו ולהמשך. היעד שלנו הוא להכפיל את יכולת הספיקה. אנחנו מוסיפים 770 מיטות, 2,000 תקנים, 3,000 סטודנטים למערכת הבריאות, מחזקים את מערך הגריאטריה במאות עובדים ואלף מיטות. אנחנו הופכים כל אבן כדי לצלוח את הגל הזה בלי הגבלות שיביאו הרס המוני על כלכלת ישראל".  

ראש הממשלה הוסיף: "כואב לי על כל חולה קשה, על כל משפחה שמאבדת מישהו לקורונה או לדלתא, אבל גם כואב על כל בעל עסק שמאבד את עולמו בגלל שהמשבר מקריס את העסק שלו ועל כל ילד 200 יום בבית והתפוגג מול הזום. 


ראש הממשלה נפתלי בנט, צילום: EPA ראש הממשלה נפתלי בנט | צילום: EPA ראש הממשלה נפתלי בנט, צילום: EPA


"המרוץ בין הדלתא למבצע החיסונים מחייב אותנו להיערך למצב של גידול במספר החולים המאושפזים בבתי החולים, אנחנו חייבים לאפשר הגדלת יכולת הספיקה של בתי החולים כדי להרוויח זמן עד שמבצע ההתחסנות ייכנס לפעולה ויתחיל לבלום את ההתפרצות ובסוף יקריס את ההתפרצות". 

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר בנוגע לחיזוק מצבת כוח האדם בבתי החולים כי "אנחנו מציגים היום תוכנית כוללת לחיזוק ולתגבור היכולות של מערכת הבריאות להתמודד עם עליית התחלואה, אנחנו מוסיפים 2,000 תקנים לרופאים ואחיות, מרחיבים את יכולות המחלקות הגריאטריות והאשפוז הביתי. הקורונה לא תיעלם מחיינו בקרוב, ולכן אנחנו עושים כאן צעדים שישרתו אותנו לאורך זמן. מערכת בריאות ציבורית חזקה תהיה ערוכה לכל תרחיש". 

הוא הוסיף: "העלייה בתחלואה מדאיגה מאוד ולכן נקטנו שורה של צעדים ברורים וסדורים להתמודדות עם התפשטות הדלתא - חובת מסכות, תו ירוק, פריסת מערך בדיקות מהירות, אכיפה בנתב"ג ומבצע החיסונים - הכלי היעיל ביותר. יש מספיק חיסונים לכולם, מדינת ישראל תדאג לזה, תשמור על רצף חיסונים. יש צורך גם בהגבלות על התקהלויות מסיביות כדי למנוע אירועי הדבקה המוניים". 

ההגבלות החדשות מתווספות להנחיות שעליהן הוחלט בדיון הקודם של קבינט הקורונה, בהן חובת עטיית מסכה גם בחללים פתוחים שבהם יש יותר מ-100 בני אדם, צמצום עבודה באתרים ממשלתיים ל-50% מהמשרד, חובת בידוד למבוגר מחוסן שמטפל במאומת מתחת לגיל 12, הגברת האכיפה על מפירי בידוד ועטיית מסכות ואיסור טיסות גורף למדינות אדומות וחיוב בידוד לחוזרים ממדינות כתומות. בתי תפילה הוחרגו מהתקנות, התו הירוק יחול במקומות אלה רק במקרה של יותר מ-50 מתפללים.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות