אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרב על הרפורמות: ליברמן ולוי ידונו בפיצול חוק הסדרים צילום: ערוץ כנסת

הקרב על הרפורמות: ליברמן ולוי ידונו בפיצול חוק הסדרים

שר האוצר ויו"ר הכנסת ידונו בין היתר בוויתור על חוק המטרו, ובעתידם של המהלכים בחקלאות וברגולציה, שמעוררים מחלוקת

16.08.2021, 07:02 | צבי זרחיה

חלק מסעיפי חוק ההסדרים עשויים להיות מפוצלים ממנו וחקיקתם עלולה להידחות לסוף השנה או תחילת 2022 בעקבות התנגדות של יו"ר הכנסת מיקי לוי להליך החקיקה המזורז. משמעות הדבר היא שחלק מהרפורמות שהוצעו על ידי האוצר ייקברו בכנסת. היום ייפגשו שר האוצר אביגדור ליברמן והיו"ר לוי לדיון בחוק.

קראו עוד בכלכליסט:

ב־31 באוגוסט צפויה הממשלה להניח את הצעת חוק התקציב וחוק ההסדרים על שולחן הכנסת. ההצבעה בקריאה הראשונה על שתי הצעות החוק אמורה להתקיים ב־2 בספטמבר. הכנסת תידרש לאשר את חוק התקציב בקריאה שנייה ושלישית עד ל־14 בנובמבר - אחרת היא תתפזר והבחירות יוקדמו.

לוי הביע כעס בשבוע שעבר על היקפו הרחב של חוק ההסדרים, בישיבה שבה נבחרה ח"כ עידית סילמן (ימינה) ליו"ר ועדת הבריאות: "יש פה דברים שלא חשבו עליהם. ראוי שהדברים הללו יהיו פתוחים לציבור בדרך המלך, בחקיקה רגילה ולא בחוק הסדרים". הוא הוסיף: "כשאבות אבותינו המחוקקים הביאו לעולם את חוק ההסדרים, הכוונה היתה קטנטנה, נושאים פיסקליים שכסף הוצאה בצידם, שהם מהירים ואין זמן. אבל לא היתה כוונה שהחלומות יישפכו לתוך זה. הנושא של הבריאות, זה חלום שנשפך לתוך זה".

חוק ההסדרים שיוגש לכנסת הוא אחד החוקים הגדולים, לאחר שהכנסת לא דנה וחוקקה חוקי תקציב מדינה והסדרים מ־2018. באוצר מודעים לכך שהכנסת דורשת לפצל חלק מהסעיפים ועל כן הכניסו "עזים" - כלומר סעיפים שאותם הם מוכנים לפצל מחוק ההסדרים, בתמורה לכך שסעיפים אחרים יעברו. ליברמן מאמין שמרבית הסעיפים יעברו בסופו של דבר והוא יהיה מוכן לפצל חלק מהם. בין הסעיפים שיועלו לדיון לצורך פיצולם מהחוק נמצא "חוק המטרו" להקמתה של רשות מטרופולינית בגוש דן. החוק מורכב ומסובך, ראשי רשויות מתנגדים לו, ולפי הערכות נראה שליברמן לא יילחם על הישארותו בחוק ההסדרים. 

גם הרפורמה בחקלאות תעלה בדיון. ראשי ארגוני החקלאים והמועצות האזוריות דורשים לפצל את הרפורמה מחוק ההסדרים ולחוקקה בעוד כחצי שנה בהידברות. ליברמן נחוש לפעול לביצוע הרפורמה שאמורה להביא להורדת מחירי הירקות והפירות. ארגוני החקלאים והמועצות האזוריות זוכים לתמיכה רבה בקואליציה ובאופוזיציה. 

יו"ר הכנסת מיקי לוי. "לא זאת הייתה הכוונה", צילום: ערוץ כנסת יו"ר הכנסת מיקי לוי. "לא זאת הייתה הכוונה" | צילום: ערוץ כנסת יו"ר הכנסת מיקי לוי. "לא זאת הייתה הכוונה", צילום: ערוץ כנסת

ליברמן ולוי ידונו גם ברפורמת הרגולציה, שבה האוצר מבקש להקים רגולטור חדש. חלק מהשרים ובהם השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג ומשרד הבריאות מתנגדים לרפורמה. מצד שני, סגן השר לרגולציה ח"כ אביר קארה מאיים להצביע נגד התקציב אם החוק לא יועבר בחוק ההסדרים.

רפורמת המיסוי גם תהיה על השולחן, בשעה שהיא זוכה להתנגדות חריפה מצד ארגון העצמאים לה"ב, לשכת רואי החשבון, התאחדות המלאכה והתעשייה, אנשי וחברות הייטק ועורכי דין, המתנגדים לחלק מהסעיפים בחוק כמו: מיסוי שותפויות, צמצום הטבות המס למשקיעי הון זרים בהייטק ועוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות