אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השימוע ליעקב ליצמן יתקיים למחרת ראש השנה צילום: יואב דודקביץ

בלעדי

השימוע ליעקב ליצמן יתקיים למחרת ראש השנה

הפרקליטות החליטה במאי האחרון להעמיד את ליצמן לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות מרמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט בשתי פרשות שונות - הסיוע לפדופילית מלכה לייפר מפני הסגרתה לאוסטרליה והעזרה למעדניית גולדיס בית ישראל, שבה החזיק מקורבו

18.08.2021, 06:56 | עמיר קורץ


השימוע לח"כ יעקב ליצמן, לשעבר שר הבריאות ושר השיכון, ייערך מיד אחרי ראש השנה - ביום חמישי 9 בספטמבר, כך נודע לכלכליסט. 

קראו עוד בכלכליסט:

השימוע צפוי להיערך בפני היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והפרקליטים המטפלים בתיק. זאת לאחר החלטת פרקליטות מחוז ירושלים במאי האחרון להעמיד את ליצמן לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות מרמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט בשתי פרשות שונות - הסיוע לפדופילית מלכה לייפר מפני הסגרתה לאוסטרליה והעזרה למעדניית גולדיס בית ישראל, שבה החזיק מקורבו.

אף ששני הצדדים - ליצמן והפרקליטות - שומרים על דממה בנושא, מועד השימוע המתוכנן נחשף במסגרת בקשה שהגישה לאחרונה לבית המשפט היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 במטרה שזה יתיר לתביעה להמשיך ולהחזיק במסמכים מהתיק הרפואי של לייפר ולהעביר לצוותי ההגנה פרטים החיוניים לצורך השימוע. מדובר בכמה מסמכים וחוות דעת רפואיות, אשר המשטרה בחנה "בקפידה ובמשורה", לדבריה, ואישרה מסירתם.

ח"כ יעקב ליצמן , צילום: אבי מועלם ח"כ יעקב ליצמן | צילום: אבי מועלם ח"כ יעקב ליצמן , צילום: אבי מועלם

חשדות בשתי פרשות

במוקד שתי הפרשות החשד שליצמן ניצל לכאורה את מעמדו, מרותו וכוחו השלטוני במשרד הבריאות, עת כיהן כסגן השר , במטרה להשפיע באופן פסול על שיקול דעתם של מגוון גורמי מקצוע הכפופים לו כדי לקדם אינטרסים של אנשים פרטיים, וזאת בניגוד לאינטרס הציבורי.

ליצמן, באמצעות עורך דינו ז'ק חן, צפוי מנגד לטעון בשימוע כי מדובר במקרים מעולם ה"עזרה לציבור", וכי כאשר זה המניע העומד בבסיס מעשיו - עזרה להמונים ובפרט לציבור אשר שלח אותו לכנסת, דבר שאינו יוצא דופן אצלו - אזי קשה לייחס לו כוונה או מודעות פלילית.

בין השאר ליצמן צפוי לטעון כי במהלך כהונתו הפך את מדיניות "הדלת הפתוחה" ו"העזרה לכל פונה" לאג'נדה, ולא בכדי בלשכתו התגאו בעבר על אלפי פניות שמגיעות אליהם מכל שכבות האוכלוסייה, של אנשים שנמצאים במצוקה אמיתית, לסיוע מול המערכת המסואבת במעין מסלול עוקף בירוקרטיה שלא בצינורות הרגילים.

"לחץ פסול"

בפרשה הראשונה חשוד ליצמן כי הפעיל לחץ פסול על הפסיכיאטר המחוזי בירושלים במשרד הבריאות כדי שישנה את חוות דעתו המקצועית התומכת בהסגרתה של לייפר לאוסטרליה. מדובר ביהודייה שנחשדה בביצוע עבירות מין בקטינות בבית ספר שאותו ניהלה במלבורן, ושנמלטה לישראל במטרה למצוא כאן מחסה. גורמים חרדיים פנו לליצמן וביקשו ממנו לפעול למניעת הסגרתה. ואמנם, בשלבים שונים, בין השנים 2015 ו־2018, ביקש ליצמן מהפסיכיאטר, כולל בפגישות שאליו זימן אותו ללשכתו, שישנה את חוות הדעת שמסר לבית המשפט במסגרת הליכי ההסגרה, ויקבע שלייפר אינה כשירה לעמוד לדין ואינה בת־הסגרה.

הפרשה השנייה לקוחה גם היא מעולם ה"עזרה". בעוד את לייפר ליצמן לא הכיר אישית, כאן מדובר בניסיון לסייע לידידו משה גולדיס, מי שהיה בעלי מעדניית "גולדיס בית ישראל" בשכונת מגוריו של ליצמן. מדובר במסעדה ומעדניית בוטיק נחשבת בירושלים, שליצמן בעצמו נהג לקנות שם מוצרי מזון מדי שבוע.

ב־2015 קבעה מחלקת המזון המחוזית במשרד הבריאות, אחרי שימוע שערכה, כי על המעדנייה להפסיק את ייצור הסלטים ומכירתם, ונאסר עליה למכור מוצרי מזון נוספים. זאת בשל ליקויים תברואתיים חמורים שנתגלו ומקרי תחלואה חמורים, בעיקר של נשים בהיריון שאכלו במקום ונדבקו בליסטריה וסלמונלה (אחת מהנשים אף הפילה). משרד הבריאות אף המליץ אז על ביטול רישיון היצרן למקום בשל הפרות תנאי הרישיון.

בשלב הזה נכנס ליצמן לתמונה לאור בקשה שקיבל מגולדיס שיעזור לו להמשיך ולהפעיל את העסק ללא המגבלות שהוטלו. ליצמן נעתר והורה לזמן את הדרג המקצועי בשירות המזון לפגישה במעדנייה, שבה הוא ניסה לכאורה להשפיע עליהם לשנות את החלטתם ולהסיר את ההגבלות שהוטלו. מפקחי המזון הבהירו שהסרת המגבלות מהמעדנייה מהווה סכנה של ממש לציבור, אולם ליצמן התעקש, ועל פי החשד, דרש מהם לשנות את ההחלטה. בידי המשטרה גם תכתובות דוא"ל שלפיהן ליצמן אף הציע לכאורה לעובדי מינהל בריאות המזון הטבות בשכר וסיוע בקידומם במטרה שיפעלו להשארת המקום פתוח.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

עוד בזירת הנדל"ן
מומלצות וידאו
המומלצות שלנו