אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ילין לפידות לא ניגש למכרז קרנות פנסיה ברירת מחדל צילום: רמי זרנגר

בלעדי

ילין לפידות לא ניגש למכרז קרנות פנסיה ברירת מחדל

בית ההשקעות קיבל את ההחלטה המפתיעה מתוך כוונה "לשמר את הרמה התפעולית המובילה בגמל". מור יהיה השחקן החדש היחיד שייגש למכרז

18.08.2021, 07:04 | גולן חזני

בית ההשקעות ילין לפידות החליט אתמול, בצעד מפתיע, שלא לגשת למכרז קרנות הפנסיה ברירת מחדל של רשות שוק ההון. המועד האחרון להגשת ההצעות הוא היום. 

ל"כלכליסט" נודע כי בית ההשקעות קיבל את ההחלטה מתוך כוונה "לשמר את הרמה התפעולית המובילה בגמל". 


קראו עוד בכלכליסט:

 ההחלטה של ילין לפידות היא מכה למכרז, משום שמדובר באחד משני שחקנים חדשים שאמורים היו להתמודד במסגרתו, כשהשני הוא בית ההשקעות מור. שלושת הגופים הגדולים שצפויים להתמודד הם אלטשולר שחם, מיטב דש ומור.

ילין לפידות הוא גוף שמתבסס על רווחיות גבוהה ולא על צמיחה בכל מחיר. בבית ההשקעות התאכזבו עם פרסום טיוטת המכרז לראות את המתווה בו, הכולל והוזלת דמי הניהול על ההפקדות. להשקפתם, הוזלת דמי הניהול המקסימליים בהפקדות ל־1% תקשה עליהם להציג רווחיות ראויים בפעילות. שולי הרווח התפעולי של ילין לפידות עמדו ב־2020 על 38% ובבית ההשקעות העריכו כי מדובר בשולי רווח כפולים מאלה שצפויים בקרנות ברירת מחדל.

קרן פנסיה ברירת מחדל, שהחלה לפעול לפני 5 שנים, היא קרן שהעמיתים מצטרפים אליה אוטומטית כשהם מגיעים למקום עבודה חדשה. המאפיין העיקרי של קרנות אלו הוא דמי הניהול הנמוכים. ב־2020 עברו 8.2 מיליארד שקל מקרנות הפנסיה הרגילות לקרנות ברירת מחדל. כניסת קרנות ברירת מחדל סייעה להגברת התחרות בשוק הפנסיוני, ותרמה למגמת השחיקה בדמי הניהול.

יו"ר רשות שוק ההון משה ברקת הציג עם פרסום המכרז ביוני שינוי מהותי בתנאים לעומת המכרז הקודם שנערך ב־2018 על ידי הממונה לשעבר דורית סלינגר. השינוי המרכזי הוא בתמהיל דמי הניהול.

בפנסיה יש שני סוגי דמי ניהול: דמי ניהול מצבירה (על הסכום שהצטבר למשך השנים בחיסכון), ודמי ניהול מהפקדות (על הפקדה חודשית). לפי המכרז החדש, דמי הניהול מהפקדה צפויים לרדת: רף המקסימום יעמוד על 1%, כאשר כיום הוא עומד על 1.5%‑2.5%. 

במקביל, אמנם נקבע כי דמי הניהול המינימליים על הצבירה יעמדו לכל הפחות על 0.15% לעומת 0.05% במכרז הקודם, אולם ככל הנראה הירידה של דמי הניהול מההפקדה משמעותית יותר בעיני ילין לפידות. בנוסף, המכרז קובע כי יהיו דמי ניהול קבועים של 0.3% מרגע הפרישה לפנסיה ואילך. 

מאז הקמת קרנות הפנסיה ברירת מחדל, 4 בתי השקעות נכנסו לפעילות בתחום, שנשלט ע"י חברות הביטוח. אולם מתוך הארבע נותרו שניים, לאחר שהלמן אלדובי ופסגות נמכרו להפניקס ולאלטשולר שחם בהתאמה. 

כעת נראה כי בתרחיש האופטימי יתווסף רק שחקן חדש אחד לתחום, מור, שהודיע כי בכוונתו להיכנס לפעילות בתחום הפנסיה. אלטשולר שחם ומיטב דש, השחקנים הקיימים כיום בקרנות הפנסיה ברירת מחדל, מחויבים להעניק את התנאים שנקבעו במכרז הקודם עד שנת 2028. אם שני הגופים ישתתפו ויזכו במכרז, מצטרפים חדשים לא יוכלו לקבל את תנאי המכרז הקודם, אלא של המכרז החדש בלבד.מימין: יאיר לפידות ןדב ילין, צילום: תומי הרפז מימין: יאיר לפידות ןדב ילין | צילום: תומי הרפז מימין: יאיר לפידות ןדב ילין, צילום: תומי הרפזשיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות