אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 חובת הדיווח של משכירי הדירות הוסרה מדיוני חוק ההסדרים צילום: דוד הכהן

בלעדי

חובת הדיווח של משכירי הדירות הוסרה מדיוני חוק ההסדרים

שרי המשפטים והשיכון הורידו את הסעיף שחייב את כל משכירי הדירות לדווח מדי שנה על הכנסותיהם משכירות, בין השאר בטענה שחובת הדיווח עלול לגרום להעלאת דמי השכירות. באוצר העריכו כי החוק יזרים עשרות מיליוני שקלים בשנה לקופת המדינה

18.08.2021, 15:43 | דרור מרמור

הלובי החזק במדינה ממשיך לעבוד: שר המשפטים גדעון סער ושר השיכון זאב אלקין הורידו מדיוני ועדת השרים לחקיקה שנערכו אתמול (ג') את הסעיף בחוק ההסדרים שחייב את כל משכירי הדירות לדווח מעתה מידי שנה על ההכנסות שהם מקבלים משכירות. למרות התנגדות שרי המשפטים והשיכון, במשרד האוצר עדיין מקווים שיצליחו להחזיר את הסעיף המדובר בדיוני הוועדה שיתחדשו מחר (ה'). 

על פי ההערכות של אגף תקציבים, החוק החדש אמור היה להזרים לקופת המדינה עשרות מיליוני שקלים מדי שנה מתשלום מסים שלא משולמים כיום בניגוד לחוק. 

בהצעת החוק נכתב כי מאחר ורוב השוק, הכולל כ־700 אלף שוכרים ומשכירים, מתנהל בין אנשים פרטיים, "בעלי דירות רבים נהנים מהכנסה שאינה אמורה להיות פטורה ממס, אך אינם מדווחים על כך". בנוסף, במשרד האוצר קיוו שישראלים רבים שמעדיפים להימנע ממפגש עם רשויות המס ימכרו את הדירה שברשותם ויזרמו היצע לשוק. מעבר לכך, חובת הדיווח היתה מייצרת סוף סוף מאגר מידע מוסמך ואמין בנוגע לשוק השכירות בישראל, שמתנהלת כיום מתחת לרדאר של רשויות המדינה.  

גדעון סער, שר המשפטים , AP גדעון סער, שר המשפטים | AP גדעון סער, שר המשפטים , AP

רק שבפועל, שר המשפטים החליט להוציא את הסעיף החדש בחוק ההסדרים, בטענה שהקנס שנקבע על אי דיווח – 500 שקל – אינו מידתי. במקביל, שר השיכון טען שההחלטה החדשה תעלה את מחירי השכירות והיא תתגלגל על השוכרים האומללים. זאת, למרות שלא נקבע שום שינוי במדרגת המס הנוכחית (מדובר בסגירת פרצה – כמו למשל שגביית מע"מ או מס הכנסה מבעלי עסקים מתגלגלת כמובן בחלקה על הרוכשים).  

כיום: דיווח על מעל 5,070 שקל

נכון להיום, החוק מחייב דיווח רק כאשר סכום השכירות החודשי עובר את התעריף החייב במס ועומד היום על 5,070 שקל לחודש. אלא שברשות המסים מודים, כי הם מתקשים לעקוב אחר בעלי הדירות החייבים במס והם מודעים לכך שחובת הדיווח החלקי יצרה פערי גבייה להכנסות המדינה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בשנה. להערכתם, חובת דיווח כוללת על הכנסה משכירות תקשה על המשך העלמות המס, מאחר ובעלי הדירות המושכרות יימנעו מדיווח כוזב לרשויות המס.

שר השיכון והבינוי זאב אלקין , צילום: קובי קואנקס, אוראל כהן שר השיכון והבינוי זאב אלקין | צילום: קובי קואנקס, אוראל כהן שר השיכון והבינוי זאב אלקין , צילום: קובי קואנקס, אוראל כהן

הלובי החזק של משכירי הדירות לא ממש מפתיע. במרוצת השנים נעשו לא מעט ניסיונות להחיל חובת תשלום מס מהשקל הראשון על המשכירים (הפטור עד תקרה מסוימת נכנס כהוראת שעה רק בשנות ה-90, בעקבות גלי העלייה הגדולים ממדינות ברה"מ לשעבר) וכן לשנות את מודל המיסוי המוזל – שמאפשר לשלם 10% מס על ההכנסה משכירות ולא את המס השולי שבו מחויב כל נישום על הכנסות אחרות עליהן הוא מדווח. 

בריטואל קבוע, תמיד הוזעקו למערכה שוכרי הדירות, שעלולים לשלם חלק מאותה התייקרות – והתוכניות נגנזו.  


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות