אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 הדיון על הרפורמות: יום מבחן לממשלה צילום: אלכס קולומויסקי, אבי מועלם

דעה

הדיון על הרפורמות: יום מבחן לממשלה

ועדת השרים לחקיקה תדון הבוקר ברפורמות משמעותיות במשק - בין היתר בתחומי היבוא, הרגולציה והפנסיה - שאמורות לעבור בחוק ההסדרים. מדובר ברפרומות שלא יכולות לעבור בהליך חקיקה רגיל, ובמבחן לממשלה: עד כמה היא יודעת לעמוד בלחצים בחלון ההזדמנויות הפוליטיות שייסגר בשנה הבאה

19.08.2021, 09:05 | אדריאן פילוט

חום יולי-אוגוסט, החיזון השלישי לקורונה והתו הירוק המחודש עלולים להסית את תשומת הלב הציבורית לאירוע משמעותי מאד למשק הבוקר: כל הרפורמות והשינויים המבניים המרכזיים שמבקשת הממשלה להעביר בחוק ההסדרים, הגיעו הבוקר (ה') לוועדת השרים לחקיקה: הרפורמה המהפכנית ברגולציה, העלאת גיל פרישה לנשים, הרפורמה בחקלאות, הרפורמה ביבוא, המטרו, הרפורמה במערכת הפנסיה (הפסקת הנפקת אג"ח מיועדות) ועוד.

יצוין כי הוועדה כבר התכנסה פעמיים (והיום זה הדיון שלישי, וכבר הצליחה להעביר כמה רפורמות. כמו כן, בוועדה חברים אותם שרים שכבר אישרו אותן בתחילת החודש יחד עם תקציב המדינה ("הצעת מחליטים"). אך עכשיו, הן מגיעות בצורה של "חוק". 

לא במקרה האוצר קבע ליום האחרון את הרפורמות הכי משמעותיות, הכי מורכבות והכי קשות. שרים יכולים לדרוש "שינויים", קטנים - פסיק לשם, מחיקה של מילה אחת - והלכה הרפורמה. הנה שתי דוגמאות: ברפורמה ברגולציה מנסים משרדי הבריאות והגנת הסביבה לרכך אותה כדי לשמר את הסמכויות שלהם (לרבות בהטלת רגולציה חדשה, ממנה הכי סובלים העסקים הקטנים). אז מה הבקשה? בסך הכל לפצל את הפרק הזה, שיעבור חקיקה רגילה. זה בעצם להרוג את הרפורמה: אלו רפרומות שלא יכולות לעבור בהליך רגיל. ולראייה, הם מעולם לא עברו. גם לגבי הרפורמה ביבוא יש מאבק קשה, בפרק התמרוקים. הפעם משרד הבריאות עשו יד אחת עם התעשיינים כדי למנוע את פתיחת התחום הזה לתחרות.

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר האוצר אביגדור ליברמן , צילום: אלכס קולומויסקי, אבי מועלם ראש הממשלה נפתלי בנט ושר האוצר אביגדור ליברמן | צילום: אלכס קולומויסקי, אבי מועלם ראש הממשלה נפתלי בנט ושר האוצר אביגדור ליברמן , צילום: אלכס קולומויסקי, אבי מועלם

כמה יודעת הממשלה לעמוד בלחצים

כל קבוצות הלחץ והאינטרסנטים, שמנסות למנוע את הרפורמות,  שומרות את התחמושת הכבדה לוועדת הכנסת. אך עדיין, היום הוא מבחן חשוב מאוד לממשלה. המוניטין שלה עומד במבחן ראשון. בעיקר לשר האוצר אביגדור ליברמן ולראש הממשלה נפתלי בנט. היום נדע כמה נחושה הממשלה להעביר את הרפורמות ובעיקר נראה את "ההקדמה", את הספתח. כמה הממשלה הזו יודעת לעמוד בלחצים. 

זה גם יום מבחן למשק. כבר עתה אפשר להניח שהממשלה תעביר ככל הנראה את תקציב המדינה לשנים 2022-2021, לא את זה של שנת 2023. נוצר חלון הזדמנות פוליטית שייסגר בשנה הבאה. המשק עלול, בוודאות די גבוה, להיכנס שוב למערבולת פוליטית. רפורמות שלא יעברו כעת, ימתינו עוד שנה-שנתיים אחרי שכבר המתינו שלוש, חלקן חמש ואף שבע שנים. המשק הישראלי זקוק להן כמו אוויר לנשימה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות