אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים אישרה את הרפורמות בחוק ההסדרים צילום: עמית שאבי

ועדת השרים אישרה את הרפורמות בחוק ההסדרים

בלי חובת דיווח למשכירי דירות ומלחמה בחשבונות הפיקטיביים, עם פטור לנכים מאגרות גודש - הוועדה השלימה את אישורו לקראת הקריאה הראשונה בכנסת בעוד שבועיים

19.08.2021, 20:02 | שלמה טייטלבאום

ועדת השרים לחוק ההסדרים קיימה היום (ה') דיון ממושך, ובמהלכו אושרו כל הרפורמות שעלו בו, ביניהן כאלו שנחשבות לרגישות ומורכבות. הדיון זה היה השלישי והאחרון בממשלה בנוגע לחוק ההסדרים.


קראו עוד בכלכליסט:


עם זאת, במספר רפורמות הוכנסו שינויים משמעותיים. כך ברפורמת אגרות הגודש התקבלה דרישתו של יו"ר ועדת השרים גדעון סער לפטור את הנכים מתשלום האגרות. דרישה זו התקבלה למרות התנגדות חריפה של פקידי האוצר. ההצדקה לפטור זה נובעת מכך שהתחבורה הציבורית הבין עירונית לא נגישה לנכים, כך שלמעשה אין לנכים חלופת אחרת. 


 פקקים. פטור לנכים מאגרת גודש, צילום:יריב כץ פקקים. פטור לנכים מאגרת גודש | צילום:יריב כץ  פקקים. פטור לנכים מאגרת גודש, צילום:יריב כץ


כמו כן, וכפי שדווח בכלכליסט, התקבלה דרישת סער לוויתור על חובת הדיווח של הכנסות משכר דירה הנמוכות מהסף המחייב במס.

רפורמת רשות הרגולציה עברה למרות התנגדות מרצ והעבודה והימנעות כחול לבן, אך הסעיף שנועד לרסן רגולציה חדשה עד ל-2023 הוצא מן החוק בלחץ של סער.

רפורמת החקלאות ופתיחת היבוא החקלאי עברה למרות היעדרו של נציג מפלגת העבודה והימנעותה של נציגת כחול לבן. לדברי משרדי האוצר והחקלאות, השינויים שהוכנסו בה הם מינוריים. 

הרפורמה לפתיחת מערך הכשרות ורפורמת ביטול האג"ח המיועדות בחיסכון הפנסיוני עברו ללא קשיים מיוחדים.

שינויים ברפורמת המס

רפורמה שנועדה להילחם בחשבוניות הפיקטיביות הוצאה היום מחוץ לחוק ההסדרים, כזכור, על פי ההצעה של רשות המסים, מינואר 2023 יוכרו רק חשבוניות מס אשר קיבלו "הקצאה מראש" ממנה. רפורמה זו זכתה להתנגדות מצד שלוש הלשכות המקצועיות - של עורכי הדין, יועצי המס, ורואי החשבון. ההתנגדות נגעה בעיקר לכך שמדובר במעמסה משמעותית על המגזר העסקי מבלי שלרשות המסים יש יכולת טכנולוגית מוכחת.

רפורמת המס האיטלקית, הושארה בחוק ההסדרים. הרפורמה נועדה לאפשר גבייה של 30% מן הנישום בעת השומה הסופית, עוד לפני שההליכים התבררו בית המשפט. אך הוחל שינוי קטן בה: החוק החדש יחול רק על עסקים שמחזורם הכלכלי עומד על 30 מיליון בשנה, ולא על 20 מיליון שקל כפי שהיה עד כה.

חוק מיסוי שותפויות, בשלב הזה עבר ללא שינויים נוספים, זאת למרות ההתנגדות העזה של הלשכות המקצועיות, ושל קהילת ההון סיכון. עם זאת, בהמשך למה שדווח בכלכליסט, הוכנס השינוי בחוק מיסוי שותפויות שלא ישונה אופן חישוב המס באגודות חקלאיות. מדובר בתיקון שהכעיס מאוד את התנועה הקיבוצית ואת תנועת המושבים, שכן הוא היה עשוי לגרום לעליה משמעותית בשיעורי המס שישלמו חברי הקיבוץ. כעת הוחלט – במאמציהם של יש עתיד, כחול לבן, ומפלגת העבודה – להמתין עם החקיקה בעניין, ובמקום זאת יבוצעו התאמות קונקרטיות באישור שרת הכלכלה אורנה ברביבאי מיש עתיד, ובאישור ועדת החוקה הנשלטת בידי מפלגת העבודה.

כאמור, דיון זה היה הדיון השלישי והאחרון בוועדת השרים לתיקוני חקיקה, ועדה ייחודית שהוקמה לדיון בחקיקת חוק ההסדרים. גם בדיונים הקודמים עברו מרבית הסעיפים כמות שהם, למעט רפורמת התובענות הייצוגיות שסער ושרת המדע אורית פרקש הכהן דאגו להוציאה מהחוק.שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות