אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האופטימיות הזהירה מתרחבת: פחות מ-100 חולים קשה חדשים ביום לע"מ

האופטימיות הזהירה מתרחבת: פחות מ-100 חולים קשה חדשים ביום

594 חולים קשה במקום 768 לפי הצפי הקודם, ירידה ראשונה במספר החולים קשים החדשים ביחס לאותו יום בשבוע הקודם: פרופ' ערן סגל הצביע על מגמות מעודדות בסופו של שבוע שבו 446 אלף ישראלים קיבלו מנת חיסון שלישית. "סבור שהודות לבוסטרים, עוד חודש נהיה מעבר לגרוע מכל - ובלי סגר"

20.08.2021, 16:54 | נינה פוקס, ירון דרוקמן, ynet

מהבוקר בני 40 ומעלה, מורים ונשים בהיריון יכולים לקבל מנת חיסון שלישית - ועם הרחבת מבצע חיסוני הבוסטר גם מתרחבת האופטימיות הזהירה: פרופ' ערן סגל, מרכיב מודל חיזוי הקורונה של מכון ויצמן, ציין כי זה היום החמישי ברציפות שבו נשבר הקצב של הכפלת החולים קשה כל עשרה ימים, והוסיף כי לראשונה זה שבועות - מספר החולים קשה אתמול היה נמוך יותר בהשוואה לאותו יום בשבוע שעבר. 

לפי נתוני משרד הבריאות, מאושפזים בבתי החולים 594 חולים קשה, ירידה של שבעה ביחס לחצות. פרופ' סגל כתב בטוויטר כי "לפי הקצב הקודם היה צפוי להיות היום 768. הכיוון טוב, אבל צריך עוד לחכות ולראות שיימשך. מסקנה ברורה אחת יש: לכו להתחסן".

 על פי מסמך מלפני עשרה ימים, מתווה ההיערכות שעל פיו פעל משרד הבריאות היה 1,200 חולים קשה היום ו-2,400 חולים קשה בסוף אוגוסט. מספר החולים קשה הנוכחי נמוך היום בחצי מאותו מספר, והתקווה היא שערב פתיחת שנת הלימודים מפלס האופטימיות יעלה עוד יותר.

זה יכול לקרות בעקבות העובדה השנייה שציין פרופ' סגל. אתמול היו 88 חולים קשים חדשים לעומת 102 חולים קשים חדשים בשבוע שעבר - לראשונה זה שבועות שיש פחות חולים קשים חדשים בהשוואה לאותו יום בשבוע קודם. למעשה, בארבעה ימים בשבוע האחרון מספר החולים הקשים שהתווספו בכל יממה היה גבוה מ-100. 

 כל זה הוא כפי הנראה השפעה של מתן החיסון השלישי, הבוסטר. בשבוע האחרון 446 אלף ישראלים קיבלו את מנת הדחף ובסך הכול 1.266 מיליון ישראלים כבר מחוסנים בשלוש מנות. עם זאת, מנתוני משרד הבריאות עולה כי עד כה שיעור ההתחסנות בקרב חרדים וערבים במנה השלישית נמוך באופן משמעותי מאשר האוכלוסייה הכללית.   

פרופ פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן | צילום: מכון ויצמן למדע פרופ

בקרב בני 80 ומעלה שיעור החיסון במנה השלישית בקרב האוכלוסייה הכללית היא 73%, לעומת 28% במגזר הערבי ו-52% בחרדי. בקבוצת הגיל 70 עד 79 שיעור ההתחסנות במנה השלישית בחברה הכללית הוא 77%, לעומת 52% בחרדית ו-39% בערבית. בקבוצת הגיל 50 עד 59, שהחלה לקבל את החיסון השלישי בשבוע שעבר, שיעור ההתחסנות בחברה הכללית הוא 36%, בחרדית 16% ובערבית 10% בלבד.

 בטור שפרסם היום ב"דיילי מייל" כתב פרופ' סגל כי "יש ביטחון הולך ועולה שלבוסטרים יש כבר אפקט חיובי. חלק מהפרשנים חוששים שניגרר למעגל של חיסונים למשך שנים, אבל יכול להיות שזה לא המקרה - ייתכן שהשפעת החיסון מצטברת ותימשך זמן רב יותר בכל חיסון חדש. אנחנו עדיין לא יודעים וצריכים עוד זמן. דבר אחד ברור - גם אם חיסוני הבוסטר טובים, חיסונים ראשונים טובים עוד יותר, גם לאדם הבודד וגם למדינה. הסיבה היא שהם מגדילים את החיסוניות מאפס לחיסוניות מלאה". 

ראש הממשלה נפתלי בנט מקבל חיסון שלישי נגד קורונה, לע"מ ראש הממשלה נפתלי בנט מקבל חיסון שלישי נגד קורונה | לע"מ ראש הממשלה נפתלי בנט מקבל חיסון שלישי נגד קורונה, לע"מ

"בישראל יש 1.1 מיליון בני אדם בני 12 ומעלה שלא מחוסנים, יותר ממחצית מהם הם בני 30 ומעלה", הוסיף - על רקע העובדה שרק 42 אלף ישראלים קיבלו חיסון ראשון בשבוע שעבר. "אני לא חושב שכולם הם מתנגדי-חיסונים. לרובם פשוט לא אכפת. אבל הגישה הזו פוגעת קשות בכל המדינה ואנחנו חייבים להכפיל את המאמצים שלנו להפציר באנשים לקבל אחריות ולהתחסן". 

פרופ' סגל כתב כי "רבים מודאגים שעוד סגר בדרך. אמנם מוקדם מדי לומר זאת, אבל אני סבור שהודות לבוסטרים, באמצע ספטמבר נהיה כבר מעבר לגרוע מכל - ובלי סגר. אבל זה עדיין לא ברור. מה שברור הוא שלבריטניה יש סיכוי ללמוד מהטעויות שלנו ולהימנע מהכאב של הגל הרביעי. והזמן להתחיל אצלכם בקמפיין של חיסוני בוסטר הוא כנראה עכשיו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות