אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המכרז הראשון בשדה דב נסגר: המחיר - כפול מההערכות המוקדמות צילום: עופר צור

המכרז הראשון בשדה דב נסגר: המחיר - כפול מההערכות המוקדמות

המכרז הוא ל-4 מגרשים על שטח של 340 דונם בצפון ת"א ומיועדים להקמה של 1,574 דירות; הזוכים ישלמו יחד 4.4 מיליארד שקל; החברות הזוכות: קבוצת חנן מור, אביסרור, משולם לוינשטיין וישראל קנדה. במגרש הקטן ביותר שבו זכויות ל-230 יח"ד, זכתה חברת משולם לוינשטין יחד עם החברות אלייד ומבנה. העלות הממוצעת של קרקע לדירה - 2.8 מיליון שקל

23.08.2021, 15:23 | דותן לוי


טירוף מחירי הקרקעות נמשך, המכרז הראשון בשדה דב (תכנית אשכול) נסגר במחירים של יותר מפי 2 מהערכות הקודמות אשר סברו כי כי המכרז ל-4 המגרשים ינעל במחיר של 2 מיליארד שקל. 

קראו עוד בכלכליסט:

בפועל, המגרשים ימכרו לזוכים בסכום של 4.435 מיליארד שקל המשקפים עלות ממוצעת של קרקע לדירה של 2.8 מיליון שקל.

החברות הזוכות הן: קבוצת חנן מור, חברת אביסרור, חברת משולם לוינשטיין, וחברת ישראל קנדה. במגרש הקטן ביותר אשר בו זכויות ל-230 יח"ד זכתה חברת משולם לוינשטין ביחד עם חברת אלייד וחברת מבנה. 

מתחם שדה דב לאחר פינוי והריסת שדה התעופה, צילום: משרד הביטחון מתחם שדה דב לאחר פינוי והריסת שדה התעופה | צילום: משרד הביטחון מתחם שדה דב לאחר פינוי והריסת שדה התעופה, צילום: משרד הביטחון

מחיר המינימום לקרקע זו עמד על 87 מיליון שקל (מחיר המינימום משקף כ-35% משווי המגרש), אך 3 החברות ישלמו עבור הקרקע 633 מיליון שקל, פי 7 ממחיר המינימום ופי 2 מהערכת השמאי מטעם רמ"י לקרקע. בתוספת עלויות פיתוח יעמוד מחיר המגרש על 660 מיליון שקל המשקפים עלות קרקע לדירה של 2.86 מיליון שקל. מאחר ובמגרשים נדרשות עבודות פיתוח נרחבות, כך שהחברות עשויות לקבל אותם עוד זמן רב שבו יאלצו לשאת בעלויות מימון הקרקע, מחיר דירת 4 חדרים סטנדרטית עשוי להגיע למספרים דמיוניים של כ-7 מיליון שקל.

במגרש נוסף המיועד להקמה של 406 דירות זכתה חברת אביסרור משה ובניו אשר תשלם עבורו 1.092 מיליארד שקל כאשר מחיר המינימום עמד על כ-180 מיליון שקל (שווי מגרש של כ-510 מיליון שקל). המחיר כולל פיתוח נקבע על 1.139 מיליון שקל המשקף עלות קרקע ליחידה של 2.8 מיליון שקל. 

במגרש שלישי זכתה קבוצת חנן מור בקרקע המיועדת להקמת 458 יח"ד לצד מלון של 100 חדרים וכ-1,500 מ"ר של שטחי מסחר. מחיר הקרקע כולל פיתוח עומד על 1.519 מיליון שקל ומחיר קרקע לדירה (בניכוי חלק המלון והמסחר) מוערך בכ-2.8 מיליון שקל. 

מדובר במכרז ראשון לקרקעות ששימשו עד את שדה התעופה שדה דב. המגרשים במכרז הינם חלק מתכנית מועדפת לדיור (תמל/3001 – 'שכונת אשכול ברובע שדה דב'), הממוקמת בצומת הרחובות ש"י עגנון ולוי אשכול בתל אביב (טרמינל שדה דב). היא מתפרסת על שטח כולל של כ-340 דונם והיא אחת משלוש תכניות המיועדות להקמת רובע מגורים חדש באזור שדה דב שיכלול בסה"כ כ – 16,000 יח"ד ושטחי תעסוקה, מלונאות ומסחר. תכנית זו כוללת הקמת שכונת מגורים חדשה הכוללת כ-4,844 יח"ד בבנייה עירונית מעורבת שימושים ובצפיפות ממוצעת של כ-54 יח"ד לדונם מגורים נטו. עוד בתוכנית מסחר ותעסוקה בהיקף כ-191,000 מ"ר, מלונאות בהיקף של כ - 30,000 מ"ר, מבנים ומוסדות ציבור, כיכר עירונית, שטח ציבורי פתוח ושבילים. 

לאור מכרזי הקרקעות האחרונים קשה לומר כי המחירים במכרז הנוכחי שנחשב לאחד המבוקשים בישראל מפתיעים. בחודשים האחרונים היו ההצעות של זוכים במכרזים שנסגרו באזור המרכז, גבוהות בעשרות אחוזים מהערכת השווי של שמאי רשות מקרקעי ישראל. כך למשל, ברמת השרון נמכרה קרקע במחיר של כ-2.3 מיליןון שקל עבור קרקע ליח"ד ולכן הערכות היו כי בת"א המחירים יהיו גבוהים יותר כפי שאכן קרה. 

יזם עמו שוחחנו אמר לכלכליסט, כי מחיר הדירה אם הייתה נמכרת היום היה עומד על כ-60 אלף שקל למ"ר, אך מכיוון שמדובר על בנייה בעוד כשנתיים הוא מעריך שהמחירים ימשיכו לטפס ומחיר דירה עשוי להגיע גם ל-85 אלף שקל למ"ר המשקפים מחיר של כ-8.5 מיליון שקל לדירת 100 מ"ר. 

מחברת אביסרור נמסר: "מדובר באחת הקרקעות הנחשקות ביותר באזור המרכז שצפויה להנות מביקושים גבוהים. תל אביב היא עיר ללא הפסקה גם בכל הקשור למחירי הדירות ומהבדיקות שאנחנו עשינו מחירי הדירות כבר היום מבטאים עלויות קרקע דומות".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות