אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה הקפיאה היתרים לתמ”א 38 בירושלים צילום: יואב דודקביץ

בלעדי

המדינה הקפיאה היתרים לתמ”א 38 בירושלים

הוועדה המחוזית עוצרת מיזמים שכבר קודמו בארבעה מתחמים גדולים בטענה כי “היתרי תמ”א 38 לא ממצים את הפוטנציאל התכנוני בעיר”, ויש לתת שם עדיפות לתוכניות פינוי־בינוי

24.08.2021, 06:51 | שלומית צור

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים עוצרת מיזמי תמ"א 38 בבירה. הוועדה, הפועלת מטעם משרד הפנים, החליטה לאחרונה על עצירת היתרי הבנייה להרחבות או לביצוע תמ"א 38 בארבעה מתחמים גדולים בירושלים כדי  לתת שם עדיפות לקידום תוכניות פינוי־בינוי.

קראו עוד בכלכליסט:

בעקבות זאת נעצרו פרויקטים שקודמו בחלק מהבניינים. "הוועדה המחוזית סבורה שתוספות בנייה נקודתיות או היתרי תמ"א 38 לא ממצים את הפוטנציאל התכנוני של ההתחדשות בעיר, ולא מייצרות התחדשות עירונית אמיתית", ציינה מתכננת מחוז ירושלים, שירה תלמי בבאי. "על כן סבורה הוועדה כי יש להקפיא הוצאת היתרי בנייה, לרבות מכוח תמ"א 38, כדי לאפשר קידום תוכניות התחדשות בראייה כוללת יותר".

בתחילת אוגוסט אישרה ועדת השרים לחקיקה את חלופת תמ"א 38, שמקדמת שרת הפנים איילת שקד. החוק החדש – שמעניק בין היתר זכויות מוגדלות, היטל השבחה לרשות המקומיות ויותר סמכויות לכל עיר – אמור להחליף את התוכנית הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה שתבוטל באוקטובר 2022, 17 שנה לאחר שיצאה לדרך, או לכל המאוחר שנה אחר כך. אלא שבפועל המדינה, באמצעות הוועדות המחוזיות, כבר מייצרת מציאות חדשה בשטח, בשל הרצון לחדש מתחמים גדולים בהרבה מפרויקטים נקודתיים של בניינים בודדים.  

פינוי-בינוי  ברחוב שטרן בירושלים, צילום: יואב דודקביץ פינוי-בינוי ברחוב שטרן בירושלים | צילום: יואב דודקביץ פינוי-בינוי  ברחוב שטרן בירושלים, צילום: יואב דודקביץ

ממתינים בארמון 

ברחוב מרדכי אלקחי 10, בשכונת ארמון הנציב, מקודם פרויקט תמ"א 38 על ידי חברת חיים מעתוק, שכבר סיימה את הליכי התכנון ומצויה ערב הגשת היתר בנייה. אלא שעל פי החלטת הוועדה המחוזית, העירייה לא תוכל להנפיק היתר בנייה לפרויקט, וזאת לטובת קידום פינוי־בינוי גדול לכל מתחם אלקחי־דרזנר. המתחם כולו כולל 17 דונם ו-180 דירות ב-12 בניינים ברחובות מרדכי אלקחי 10-4 ודרזנר 12-2. במתחם מקודמת יוזמה לפינוי הבניינים הישנים והקמת בניינים חדשים הכוללים 800 דירות. התוכנית כוללת גם שימושים ציבוריים. בחברת חיים מעתוק בוחנים בימים אלה פנייה לוועדת הערר נגד החלטת הוועדה המחוזית. הוועדה המחוזית, בראשות עו"ד עמיר שקד, קבעה כי "לשם הבטחת האפשרות לקידום התוכנית להתחדשות עירונית, יש לקבוע מגבלות על מתן היתרי בנייה. מתן היתרים בתקופת הכנת התוכנית יקשה על קידום תוכנית להתחדשות עירונית בראייה מתחמית ותסכל את אפשרות המימוש של התוכנית העתידית... בתחום התוכנית לא יינתנו היתרי בנייה וזאת לפרק זמן שנה או עד להפקדת התוכנית, המוקדם מן השניים. ככל שהתכנית לא תופקד בתוך פרק זמן של שנה, הוועדה תקיים דיון נוסף בעניין זה, לשם שקילת אפשרות הארכת התנאים, בשים לב להתקדמות התכנון המוצע". 

רחוב שטרן יחכה

שלושה פרויקטים נוספים של תמ"א 38 שקודמו וכעת נכללים בהקפאה הם בבניינים שונים ברחוב שטרן - 49, 55, 67. במקום מתכוונים לקדם פינוי-בינוי משמעותי בכלל הבניינים ברחוב שטרן 49-67 המצויים על שטח של 37 דונם וכוללים 430 דירות ישנות. התוכנית מקודמת  על ידי עיריית ירושלים, באמצעות מינהלת ההתחדשות העירונית, ולפיה הבניינים הישנים ייהרסו ובמקומם יוקמו 750 דירות חדשות, ואף תידרש קרקע משלימה לטובת תוספת של 500 דירות חדשות כדי להבטיח את הישימות הכלכלית של הפרויקט. הוועדה המחוזית ועיריית ירושלים תומכות בקידום תוכנית גדולה במתחם, שתכלול גם הנגשה של פארק האסבסטונים באמצעות חיבורים המגשרים על הפרשי טופוגרפיה משמעותיים, הפרשות לצורכי ציבור ושדרוג רחוב שטרן. על כן החליטה הוועדה להגביל היתרי בנייה לכל בינוי אחר, וזאת לתקופה של 18 חודשים או עד להפקדת התוכנית.  

מתכננת מחוז ירושלים, שירה תלמי באבאי, הוועדה המחוזית מתכננת מחוז ירושלים, שירה תלמי באבאי | הוועדה המחוזית מתכננת מחוז ירושלים, שירה תלמי באבאי, הוועדה המחוזית

בצוף לא מלקקים דבש

גם במתחם הצוף בשכונת גילה הקפיאה הוועדה המחוזית הוצאת היתרי בנייה לבניינים ברחוב הצוף 46-2, שבהם 180 דירות ישנות. הוועדה ציינה כי בהתאם לנתונים שהתקבלו מאגף הרישוי בעיריית ירושלים מקודמות במתחם מספר בקשות להרחבות בנייה ותוספת ממ"דים ומרפסות. מאחר שמדובר ברחוב שפונה חזיתית לקו הרכבת הקלה, שבו היתכנות לבנייה אינטנסיבית וגבוהה של עד 30 קומות, ובהתחשב בעובדה כי במתחם מקודמת תוכנית פינוי-בינוי הכוללת הריסת בניינים והקמת 800 דירות חדשות עם חזית מסחרית, הוועדה סבורה כי לשם הבטחת האפשרות לקידום התוכנית, יש לקבוע מגבלות על מתן היתרי בנייה במתחם. "הוועדה סבורה כי מתן היתרים בתקופת הכנת התוכנית תקשה על קידום התחדשות עירונית בראייה מתחמית ותסכל את אפשרות המימוש של התוכנית העתידית", צוין בהחלטה. "בהתאם לכך הוועדה קובעת כי בתחום התוכנית לא יינתנו היתרי בנייה ל-18 חודשים או עד הפקדת התוכנית, המוקדם מן השניים".

הקפאה בקריה

 מתחם נוסף שבו החליטה הוועדה המחוזית להגביל היתרי בנייה הוא מאיר אבנר בשכונת קריית היובל. מדובר בתשעה בניינים הכוללים 130 דירות ברחוב מאיר אבנר 18-2, שמצוי בסמיכות לקו האדום של הרכבת הקלה. במתחם מקודמת תוכנית פינוי-בינוי להקמת 450 דירות לצד שטחי מסחר ושימושים ציבוריים. גם במתחם זה דיווחה עיריית ירושלים כי מקודמות מספר בקשות להרחבות בנייה ותוספת ממ"דים ומרפסות, ועל כן סבורה הוועדה המחוזית כי לשם הבטחת האפשרות לקדם פינוי-בינוי, יש להגביל הוצאת היתרי בנייה במתחם למשך 18 חודשים או עד להפקדת התוכנית.

מעיריית ירושלים נמסר: “החלטות הוועדה המחוזית התקבלו לאחר קבלת החלטה דומה בוועדה המקומית. ההחלטה על עצירת ההיתרים לתקופה מוגבלת התקבלה לצורך מיצוי האפשרות להתחדשות עירונית משמעותית במתחמים אלה”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות