אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגדל מוסיפה 800 מיליון שקל לקשר עם הבנק הגדול בעולם צילום: אי פי איי

מגדל מוסיפה 800 מיליון שקל לקשר עם הבנק הגדול בעולם

חברת הביטוח הודיעה כי תשקיע 800 מיליון שקל בחברת האנרגיה הירוקה הבינלאומית סונדיקס שבבעלות ג'יי.פי מורגן. מגדל תזרים בשלב ראשון חצי מהסכום ותקבל 9% מהמניות. בכך, היקף תיק האנרגיה הירוקה של מגדל יעלה ליותר מ־11 מיליארד שקל

24.08.2021, 08:38 | אלמוג עזר

מגדל ביטוח מגדילה את החשיפה לתחום האנרגיה המתחדשת ומעמיקה את הקשר עם ג'יי.פי מורגן. 

קראו עוד בכלכליסט:

חברת הביטוח הודיעה אתמול כי תבצע השקעה בהיקף כולל של 800 מיליון שקל בחברת האנרגיה הירוקה הבינלאומית סונדיקס (Sonnedix). 

תמורת 9% מהמניות, מגדל תזרים בשלב ראשון 400 מיליון שקל ובהמשך תזרים עוד 400 מיליון שקל, שישמשו את החברה לביצוע השקעות ופיתוח פרויקטים בטווח הקרוב. ההשקעה של מגדל גוזרת לסונדיקס הפרטית שווי של כ־8 מיליארד שקל לאחר ההשקעה של כלל הכספים.

גיא פישר, מנהל ההשקעות הראשי של מגדל ביטוח, צילום: באדיבות מגדל גיא פישר, מנהל ההשקעות הראשי של מגדל ביטוח | צילום: באדיבות מגדל גיא פישר, מנהל ההשקעות הראשי של מגדל ביטוח, צילום: באדיבות מגדל

סונדיקס היא חברה בבעלות קרן התשתיות והאנרגיה של ג'יי.פי מורגן, הבנק הגדול בעולם, שנסחר לפי שווי שוק של 462 מיליארד דולר. מגדל ביטוח עצמה היא המשקיעה הגדולה בקרן של הבנק, עם היקף השקעה כולל של 3 מיליארד שקל. למעשה, קרן התשתיות של ג'יי.פי מורגן היא ההשקעה הגדולה ביותר בפורטפוליו האנרגיה המתחדשת של מגדל, שהוא בעצמו הגדול ביותר מבין הגופים המוסדיים בישראל.

סונדיקס, שהוקמה ב־2009, פעילה היום במספר רב של מדינות — 7 במספר — בעיקר במערב אירופה וביפן. החברה היא יצרנית חשמל סולארי עצמאית (IPP) ויש לה כ־300 פרויקטים בהיקף כולל של 4.7 ג'יגה־ואט. 

בכל הנוגע לפרויקטים שנמצאים בפיתוח, 90% מההכנסות הצפויות מגובות בתעריף רגולטורי מפוקח במדינה או בהסכמי מכר חתומים (PPA) ל־20 שנה. הלקוחות של סונדיקס הן בעיקר חברות חשמל מקומיות.

בהתאם, מגדל ביטוח מעריכה כי העסקה צפויה להניב תשואה של 9%‑10%. לדברי החברה מדובר בתשואה גבוהה מהמקובל בשוק האנרגיה המתחדשת במדינות המפותחות, שנעה סביב 5%‑7% עבור נכסים מניבים לאחר שלב ההקמה.

ההשקעה בסונדיקס תעמיד את היקף ההשקעות של מגדל ביטוח במניות של חברות אנרגיה ירוקה בשנה האחרונה על 3.5 מיליארד שקל, כך שהיקף ההשקעות של מגדל בתחום יגיע ליותר מ־11 מיליארד שקל, שהם מעט יותר מ־3% מהנכסים שמגדל מנהלת. מגדל שמה לעצמה למטרה להגדיל את החשיפה בעוד כ־3 מיליארד שקל, ל־14 מיליארד שקל, שיהוו כ־4% מהתיק של החברה.

השקעת האקוויטי הגדולה יותר שביצעה מגדל ביטוח במהלך השנה הזו היא השקעה של עד 2 מיליארד של בפעילות האנרגיה המתחדשת של דוראל בארה"ב. 

במסגרת העסקה הזו, שמזכר הבנות לגביה נחתם בחודש מאי האחרון, מגדל תרכוש 20% ממניות החברה־הבת דוראל גלובל תמורת 110 מיליון דולר, תשקיע 100 מיליון דולר באופן ישיר בפרויקט הדגל של החברה באינדיאנה — פרויקט שאמור ליצור את אחת החוות הסולאריות הגדולות בארה"ב — וכן תעמיד לחברה אשראי של 130 מיליון דולר עם אופציה להגדלה משמעותית של הסכום.

גיא פישר, מנהל ההשקעות הראשי של מגדל ביטוח, שמוביל את האג'נדה הירוקה, אמר ל"כלכליסט" כי "בעסקת סונדיקס לא מדובר על רכישת מניות 'רגילה', אלא ברכישת מניות מידי קרן, שיש לה כבר משקיעים, מה שעלול לפגוע במשקיעים הקיימים, מאחר שהם כבר רשומים לפרויקטים עתידיים של החברה". 

לדברי פישר, עצם ההסכמה של ג'יי.פי מורגן לבצע את העסקה מהווה מעין הטבה, שאותה הבנק מעניק רק למשקיעים מובילים ונבחרים. 

עוד הוסיף פישר כי "תחום האנרגיה הירוקה צפוי להפגין יציבות בעתיד הנראה לעין, שכן הוא זוכה לתמיכה ציבורית ומדינית רחבה. כולנו חווים את השפעות השינויים האקלימיים על החיים סביבנו, ומבינים כל ככל הנראה הכלכלות כולן רק יאיצו את המעבר לאנרגיות נקיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות