אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיטפונות קטלניים הפכו לנדירים פחות בגלל משבר האקלים צילום: רויטרס

שיטפונות קטלניים הפכו לנדירים פחות בגלל משבר האקלים

לפי מחקר חדש, השיטפונות בגרמניה ובבלגיה בחודש שעבר שהרגו יותר מ-220 בני אדם, נחשבו לאירוע נדיר במיוחד, של פעם ב-400 שנה. כיום, הסבירות להתרחשות אירוע שכזה גבוהה בין פי 1.2 לפי 9 לעומת לפני מאה שנה, כתוצאה מההתחממות הגלובלית של מעלה אחת

25.08.2021, 11:24 | עומר כביר

השיטפונות הקטלניים בגרמניה ובבלגיה בחודש שעבר היו אירוע נדיר במיוחד, אך כזה שהסבירות להתרחשותו עלתה באופן משמעותי בגלל משבר האקלים – כך לפי מחקר של קולקטיב המדענים World Weather Attribution, שהתפרסם השבוע.


קראו עוד בכלכליסט:


לפי המחקר, השיטפונות, שהרגו יותר מ-220 בני אדם, נגרמו כתוצאה מגשמים חזקים בעמקי נהרות האהר והארפט במערב גרמניה – כמות של 8.9 ס"מ ב-24 שעות. מדובר באירוע של פעם ב-400 שנה, כלומר שבכל שנה יש באזור סיכוי של 1 ל-400 לגשמים בעוצמה דומה.


השיטפונות בגרמניה, רויטרס השיטפונות בגרמניה | רויטרס השיטפונות בגרמניה, רויטרס


ואולם, אף שנדיר, הסבירות להתרחשות אירוע שכזה גבוהה בין פי 1.2 לפי 9 לעומת לפני מאה שנה, כתוצאה מההתחממות הגלובלית של מעלה אחת. אם תגיע ההתחממות הגלובלית ל-2 מעלות, הסבירות לאירוע לדוגמה תהיה גבוהה בין פי 1.2 לפי 1.4 לעומת המצב כיום. 

"זה עדיין אירוע נדיר", אמר לניו יורק טיימס פרופ' מרטן ואן אאלסט, מנהל מרכז האקלים של הצלב האדום/הסהר האדום, שתרם למחקר. "אבל זה אירוע שאנחנו צריכים להגביר את המוכנות אליו".

המדענים מצאו גם שההתחממות הגלובלית הגדילה את כמות הגשמים באירוע קיצון דוגמת זה בשיעור של בין 3% ל-19%. התחממות של שתי מעלות תגדיל אותם בשיעור נוסף של בין 0.8% ל-6% לעומת היום. 


שיטפון ביולי 2021, גרמניה , צילום: רויטרס שיטפון ביולי 2021, גרמניה | צילום: רויטרס שיטפון ביולי 2021, גרמניה , צילום: רויטרס


ממצאים אלו מחזקים מסקנות והערכות ממחקרים קודמים, שלפיהם משבר האקלים מגדיל הן את הסבירות להתרחשות אירועי קיצון, והן את חומרתם.

המחקר טרם עבר ביקורת עמיתים, שכן קולקטיב World Weather Attribution מתמקד בפרסום מחקרים מהיר כאשר הזיכרון של האירועים שאליהם הם מתייחסים עדיין טרי. עם זאת, המדענים עשו שימוש בטכניקות ניתוח של ביקורת עמיתים, ושילבו במחקר מודלים ומידע תצפיתי.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות