אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליברמן: "מתנגד למענקים לעסקים; המשק משתקם במהירות - האטרקציות מלאות" אבי מועלם

ליברמן: "מתנגד למענקים לעסקים; המשק משתקם במהירות - האטרקציות מלאות"

שר האוצר סבור כי למרות המגבלות שהוטלו בשבועות האחרונים, המשק ממשיך לפעול כרגיל; לדבריו, "הפסקת החל"ת תרמה לתעסוקה ולמשק - אנחנו חוסכים 800 מיליון שקל בחודש"; הוא הוסיף כי ח"כים מהקואליציה טירפדו הסכם עם החקלאים

25.08.2021, 16:35 | שלמה טייטלבאום


"אין צורך בהרחבת מגבלות הקורונה. לדעתי היה אפשר אפילו להקל את המגבלות במסעדות בשטח פתוח, בבריכות, ובדרישת התו הירוק עבור ילדים - אך בסוף הממשלה החליטה אחרת" - כך אמר היום שר האוצר אביגדור ליברמן בתדרוך עיתונאים.


קראו עוד בכלכליסט:


ליברמן ביקש לחזק את הטענה שלפיה המשק פועל כרגיל למרות המגבלות שהוטלו בשבועות האחרונים: "אני מפציר בכם לצאת החוצה ולנסות להזמין מקום במסעדה או בתיאטרון, תראו האם אפשר להגיע. תלכו לסופרלנד, לגני השעשועים - כולם מלאים עד אפס מקום. 

"אתם גם יכולים לראות את הדוחות של החברות שפועלות בישראל, הדוחות טובים, הפעילות הכלכלית במצב מעולה. המשק משתקם הרבה יותר ממה שציפינו".

שר האוצר חזר על עמדתו כי לדעתו אין להעניק תמיכה ישירה לעסקים שנפגעו.

ליברמן גם התייחס להחלטתו להפסיק את דמי החל"ת לעובדים מתחת לגיל 45: "הפסקת החל"ת תרמה לתעסוקה ולמשק, ובאופן ישיר - קופת המדינה חוסכת 800 מיליון שקל בחודש".


ליברמן, צילום: טל שחר ליברמן | צילום: טל שחר ליברמן, צילום: טל שחר

בנושא החקלאות אמר ליברמן כי כמעט שהושגו הסכמות מול החקלאים בנוגע לרפורמת הייבוא וביטול התכנון בענף ההטלה, אך אלו טורפדו בגלל חברי כנסת מהקואליציה, שטיפחו תקוות שווא בקרב החקלאים.

דבריו של ליברמן באים בעקבות תמיכה אינטנסיבית של חברי כנסת רבים מהקואליציה בחקלאים. למשל, בתחילת השבוע חתמו 11 מהם על דרישה "להסיר את הרפורמה מחוק ההסדרים טרם הנחתו לקריאה ראשונה בכנסת, שכן החקלאות היא אבן יסוד עבורנו וצו מצפוננו לא יאפשר לנו לתמוך בחוק זה שעלול לפגוע פגיעה אנושה בערך זה".

 כמו כן, שלשום נכחו תשעה חכי"ם מהקואליציה בהפגנת החקלאים וחזרו על אותו המסר. סגן שר הביטחון ושר החקלאות לשעבר אלון שוסטר (כחול לבן) אמר: "לא אוכל להצביע בעד פרק החקלאות בחוק ההסדרים". ח"כ רם שפע (עבודה), שהוא ממובילי המאבק ברפורמה, אמר: "אנחנו עומדים כאגרוף ברזל מול הרפורמה במתוכנתה הנוכחית, אני קורא לאוצר להתעשת לפני שיהיה מאוחר מדי, תמנעו מאיתנו להתמודד עם אתגרים מיותרים בקואליציה".

ליברמן הבהיר, כי "הח"כים מהקואליציה שכנעו את החקלאים שאפשר לטרפד, ואחר כך לדבר. הם לא מבינים שאת פתיחת הייבוא והסרת החסמים אנו יכולים לעשות ללא הכנסת, בחתימת שר האוצר ושר החקלאות. לעומת זאת, את הרפורמה שמגדילה את תקציבי החקלאות למו"פ ולחדשנות, ומטפלת במחירי המים, אפשר לעשות רק בכנסת. אם הם ימשיכו בהתנגדות, אנחנו נתחיל בהפחחת המכסים. שר האוצר יחסוך 3 מיליארד שקל והחקלאים יפסידו את הפרנסה. החקלאים בסוף יגישו לחכי"ם את החשבון".

ליברמן חזר על עמדתו כי רפורמת החקלאות טובה לחקלאים. גיל החקלאי הממוצע כיום עומד על 66, ורמת החדשנות בחקלאות הישראלית נמוכה ולדברי ליברמן, "הרפורמה הנוכחית נועדה לגוון את מקורות ההכנסה של החקלאים. זו רפורמה שטובה לחקלאים, והיא מפריעה לכמה עסקנים בעולם החקלאות. חברי הכנסת שהתנגדו לרפורמה לא למדו אותה לעומק ולא ניסו לדבר איתי או עם שר החקלאות".

רפורמת החקלאות מורכבת מארבעה נדבכים, הפחתת מכסים על פירות וירקות, רפורמה בשירותים להגנת הצומח, ביטול התכנון בענף ההטלה, והגדלת השקעות בחקלאות. הערכות האוצר הן כי מימוש מלא של הרפורמה יביא לחיסכון של 840 שקל בשנה למשק בית בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות