אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתקפת הטרור של דאעש בקאבול: יותר מ-70 הרוגים, בהם 12 חיילים אמריקאים

מתקפת הטרור של דאעש בקאבול: יותר מ-70 הרוגים, בהם 12 חיילים אמריקאים

ימים ספורים לפני השלמת הנסיגה האמריקאית התפוצצו שני מחבלים מתאבדים בכניסה לנמל התעופה בקאבול. לפי דיווחים 12 חיילים אמריקאים ו-60 אפגנים נהרגו במתקפת הטרור, עוד 140 נפצעו. דאעש לקח אחריות על המתקפה. הפנטגון: פיגועי דאעש צפויים להימשך – אבל הפינוי מאפגניסטן לא ייפסק

26.08.2021, 21:40 | ynet

גורמים אמריקאים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי 12 חיילים אמריקאים נהרגו במתקפת הטרור שהייתה אחר הצהריים (יום ה') בקאבול, בכניסה לנמל התעופה הבינלאומי. במקביל דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי לפחות 60 אזרחים אפגנים - שנהרו לנמל כדי לברוח מארצם - נהרגו במתקפה.

קראו עוד בכלכליסט:

עבור צבא ארה"ב מדובר במתקפה הקטלנית ביותר באפגניסטן זה יותר מעשור. המתקפה התרחשה ימים ספורים לפני השלמת הנסיגה האמריקאית מאפגניסטן, אחרי 20 שנות מלחמה. מדובר בחיילים האמריקאים הראשונים שנהרגים בעת מילוי בתפקידם באפגניסטן בשנה וחצי האחרונות. 

רשת BBC דיווחה על 60 הרוגים לפחות במתקפת הטרור, וציינה שבנוסף יש כ-140 פצועים. בית חולים בבירת אפגניסטן דיווח על יותר מ-60 פצועים שהגיעו לקבל טיפול. דובר הטליבאן ציין כי בין ההרוגים יש גם ילדים ואזרחים זרים, והוסיף שלוחמי הארגון נפצעו בפיצוצים שהיו בכניסה לנמל. 

הערב לקח דאעש אחריות על המתקפה. בהודעתו התייחס דאעש רק לאחד המחבלים המתאבדים – ואמר שהוא הפעיל חגורת נפץ בקרבת אזרחים אפגנים וחיילים אמריקאים. קודם העריכו בארה"ב שמי שעומד מאחורי המתקפה היא השלוחה האפגנית של דאעש - "המדינה האיסלאמית בחורסאן". 


פינוי פצועים מהפיגוע, צילום: רויטרס פינוי פצועים מהפיגוע | צילום: רויטרס פינוי פצועים מהפיגוע, צילום: רויטרס


לפי הדיווחים שני מחבלים מתאבדים התפוצצו בכניסה לשער אביי בנמל התעופה בקאבול, בסמוך למלון בארון -  שאליו הגיעו בשבוע שעבר אזרחים אמריקאים שהמתינו לפינוי מאפגניסטן. דובר הטליבאן גינה את המתקפה - והדגיש שהיא הייתה באזור שנמצא בשליטת הכוחות האמריקאיים. ארה"ב, נזכיר, מנהלת את מבצע הפינוי ההמוני ושלחה אלפי חיילים לאבטח את הנמל בקאבול. 

בתוך כך, הערב דיווחו תושבים בקאבול על פיצוץ גדול שנשמע בעיר, במרחק קילומטרים ספורים מנמל התעופה. לפי דובר הטליבאן מדובר בפיצוץ מבוקר של צבא ארה"ב, שהשמיד תחמושת. 

אחרי הפיצוצים: אנשי דאעש ירו על חיילים ואזרחים

הגנרל פרנק מקנזי, מפקד פיקוד מרכז של ארה"ב (שאחראי על הפעולות באזור), אמר הערב שהוא מעריך שהמתקפות של דאעש יימשכו – בין השאר באמצעות פיצוץ מכוניות תופת - אך הדגיש שאין כוונה להפסיק את מבצע הפינוי ההמוני. מקנזי אמר שהוא האמין שפיגוע בנמל בקאבול "יקרה במוקדם או במאוחר", ודחה טענות לפיהן הטליבאן אפשר למתקפה של דאעש להתרחש.  

בהתייחסות לשיתוף הפעולה עם הטליבאן – ארגון טרור איסלאמיסטי – אמר הגנרל מקנזי שהעבודה מול הארגון יעילה. הוא הדגיש שכרגע הטליבאן וארה"ב חולקים מטרה משותפת – שהפינוי האמריקאי מאפגניסטן יושלם. עם זאת, כשמקנזי נשאל איך המחבלים של דאעש הצליחו להתקרב לכוחות האמריקאיים בנמל התעופה הוא האשים את אנשי הטליבאן - שבדקו את הקהל במחסומים בדרך לנמל. "היה כאן כישלון ברור", אמר מקנזי על התנהלות הטליבאן. 

פינוי פצועים,  רויטרס פינוי פצועים | רויטרס פינוי פצועים,  רויטרס


לפי מקנזי, אחרי ששני המחבלים התפוצצו חמושים מדאעש פתחו באש לעבר חיילים ואזרחים. אחרי פיגוע ההתאבדות הכפול "פוקס ניוז" ציטטה דיווח שלפיו גורמים ביטחוניים מעריכים שמאות מחבלים מהשלוחה האפגנית של דאעש נמצאים בקרבת הנמל בקאבול ומוכנים לבצע פיגועים נוספים.  ארה"ב ובעלות בריתה קראו היום לאזרחים מערביים ואפגנים המתקהלים בשערי הנמל לעזוב את המקום, בעקבות ההתרעות על כוונת דאעש לבצע פיגוע מיידי.

עד ראייה שהיה בכניסה לנמל התעופה בקאבול בזמן הפיצוץ הראשן סיפר לסוכנות הידיעות AFP: "כשאנשים שמעו את הפיצוץ הייתה פאניקה מוחלטת. הטליבאן התחיל לירות באוויר ולפזר את ההתקהלות בשער. ראיתי גבר רץ עם תינוק פצוע בידיים". עד הראייה סיפר שמתוך בלבול הוא הפיל את המסמכים שקיווה שיעזרו לו לעלות על טיסת חילוץ עם אשתו ועם שלושת ילדיו. "אני לעולם לא אחזור לנמל התעופה הזה. מוות לאמריקה, לפינוי שלה ולוויזות", הצהיר ל-AFP.

פצועים בפיגוע,  פצועים בפיגוע פצועים בפיגוע,


היום פורסמו הערכות לפיהן כ-10,000 בני אדם עדיין נמצאים בתוך נמל התעופה או בשעריו בתקווה לעלות לאחד ממטוסי החילוץ של מדינות המערב. בהודעה שפרסמה אמש שגרירות ארה"ב בקאבול היא קראה לכל האזרחים להימנע מנסיעה לנמל והורתה למי שכבר נמצא בשעריו לעזוב אותו מיד, וזאת בגין "איומים ביטחוניים". בריטניה פרסמה אזהרה דומה, ובה קראה לאנשים בנמל התעופה "לעבור למקום בטוח". "יש איום גבוה ומתמשך של מתקפת טרור", מסר משרד החוץ הבריטי בהודעתו. אוסטרליה פרסמה קריאה זהה למי שמחזיקים באזרחות אוסטרלית או בוויזה אוסטרלית. גורמים ביטחוניים אמרו כי מאחורי האזהרות עומד מידע שלפיו אנשי דאעש מתכוונים לתקוף.


פצועים בקאבול,  פצועים בקאבול פצועים בקאבול,


אחמדוללה רפיקזאי, איש רשות התעופה האזרחית האפגני העובד בנמל, סיפר שלמרות האזהרות על פיגוע הקהל הגדול נשאר בנמל התעופה. "קל מאוד למחבל מתאבד לתקוף במסדרונות המלאים באנשים, ופורסמו אזהרות שוב ושוב", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס, "אבל אנשים לא רוצים ללכת, הם כל כך נחושים לעזוב את המדינה הזו שהם לא פוחדים אפילו למות. כולם מסכנים את חייהם".

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הבהיר שתאריך היעד להשלמת הנסיגה האמריקאית מאפגניסטן ולסיום מבצע הפינוי ההמוני- ה-31 באוגוסט - לא ישתנה. השבוע, על רקע החשש ממתקפה בנמל בקאבול, אמר הנשיא האמריקאי כי  "כל יום של המבצע מגדיל את הסכנה לכוחות שלנו". 

הבית הלבן מסר אחר הצהריים שביידן מקבל עדכונים שוטפים על המצב בקאבול. בעקבות ההתפתחויות הפגישה של ביידן עם ראש הממשלה נפתלי בנט, שנמצא בוושינגטון, נדחתה למחר.שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות