אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכירי משרד הבריאות: חיסון שלישי - לכולם; פטור מבידוד למחוסנים ששבו מחו"ל יריב כץ

בכירי משרד הבריאות: חיסון שלישי - לכולם; פטור מבידוד למחוסנים ששבו מחו"ל

בכירי משרד הבריאות הודיעו שהחיסון השלישי יינתן לכל מי שחלפו 5 חודשים מאז שקיבל את הזריקה השנייה, ובעלי תו ירוק יהיו פטורים מבידוד בחזרה מחו"ל החל מ-3 בספטמבר. ב-1 באוקטובר יפוג תוקף התו הירוק של כל מי שחלפו 6 חודשים מאז קיבל את המנה השנייה. מחלימים שקיבלנו מנת חיסון אחת הוגדרו "מוגנים היטב" ולגביהם אין עדיין החלטה

29.08.2021, 17:21 | אדיר ינקו, ynet

בכירי מערכת הבריאות הודיעו אחר הצהריים (ראשון) על הרחבת מבצע החיסונים במנה השלישית לכלל האוכלוסייה. כמו כן הם הודיעו כי מ-1 באוקטובר רק מי שיתחסן במנה שלישית יהיה זכאי לתו הירוק, וכי תוקפו של התו יפוג חצי שנה אחרי קבלת הזריקה השנייה.


קראו עוד בכלכליסט:


מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש אמר במסיבת העיתונאים: "זה כחודש אנחנו נמצאים במבצע חיסוני דחף לאחר שהגענו למסקנה שיעילות החיסונים דועכת לאחר חצי שנה. הירידה בהגנה של החיסונים מסתברת כמשמעותית לאחר תקופה זאת. היום אנחנו מרחיבים את האפשרות לקבלת בוסטר לכלל האוכלוסייה, ובתנאי שחלפו חמישה חודשים מאז המנה השנייה. החל מהיום החיסון השלישי פתוח לכולם".


פרופסור נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות, צילום: דנה קופל פרופסור נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות | צילום: דנה קופל פרופסור נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות, צילום: דנה קופל


בעקבות ההחלטה הודיעו קופות החולים על פתיחת האפשרות להזמין תור למנה השלישית לכל הגילאים. בקופת חולים לאומית כבר ניתן להזמין תור באתר, באפליקציה או במוקד הטלפוני 507*. גם בקופת החולים מאוחדת כבר ניתן לקבוע תור באתר האינטרנט או האפליקציה. בכללית ניתן יהיה להזמין תור מהשעה 18:30.לאחר מכן הודיע פרויקטור הקורונה פרופ' סלמן זרקא על שינוי בקריטריונים לקבלת התו הירוק. 

לפי ההנחיות החדשות, מי שייחשב מחוסן ויהיה זכאי לתו ירוק הוא אחד מאלה:

  • אדם שהתחסן בשתי מנות חיסון וטרם חלפו שישה חודשים ממועד קבלת מנת החיסון השנייה.
  • אדם שהתחסן בשלוש מנות חיסון, שבוע לאחר קבלת מנת החיסון השלישית.
  • אדם שהחלים מהמחלה, במשך 6 חודשים ממועד קבלת אישור החלמה (החלטה לגבי מחלימים שחלפו יותר משישה חודשים מאז החלמתם תתקבל בהמשך)
  • כל אדם שהחלים מהמחלה וקיבל לפחות מנת חיסון אחת

ההנחיות החדשות לקבלת התו הירוק ייכנסו לתוקף ב-1 באוקטובר. לפי הנוהל המעודכן, מנת החיסון השנייה תינתן 21 יום אחרי המנה הראשונה, והמנה השלישית תינתן חמישה חודשים אחרי המנה הראשונה.

כמו כן הודיע פרופ' זרקא על שינוי במדיניות הכניסה לחו"ל ומתן פטור מבידוד למחוסנים במנה השלישית. החל מיום שישי הקרוב, 3 בספטמבר, לא יידרשו בבידוד מלא מחוסנים שחלף שבוע מאז קבלת המנה השלישית; מחוסנים שטרם עברה חצי שנה ממועד קבלת המנה השנייה; מחלימים שטרם חלפה חצי שנה ממועד אישור ההחלמה; ומחלימים שקיבלו מנת חיסון אחת לפחות. כל אלה יידרשו לבידוד עד לקבלת תשובה שלילית או עד 24 שעות (המוקדם מבניהם). עם זאת עדיין אסור לטוס למדינות אדומות המוגדרות ברמת הסיכון הגבוהה ביותר.


שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי הציבור במערכת הבריאות, צילום: אלעד גרשגורן שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי הציבור במערכת הבריאות | צילום: אלעד גרשגורן שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי הציבור במערכת הבריאות, צילום: אלעד גרשגורן


ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס ציינה: "מנת החיסון השלישית מביאה אותנו לרמת הגנה אחרי המנה השנייה, כשהייתה טרייה. יש עלייה של פי עשרה יותר מוגנות לאחר המנה השלישית". לדבריה תופעות הלוואי לאחר המנה השלישית הן נמוכות יותר מאשר לאחר המנה הראשונה והשנייה. "כמות תופעות הלוואי שמדווחות לנו נמוכה יותר ואין תופעות לוואי מעבר לכך. הדבר נתמך גם על ידי מחקר של מכון המחקר של הכללית", אמרה. היא גם ציינה כי בזכות מבצע החיסון במנה השלישית, "הצלחנו לבלום את העלייה האקספוננציאלית בחולים הקשים".

בפתח מסיבת העיתונאים אמר הורוביץ: "אלה החלטות חשובות מאוד משום שהן התקבלו על פי שיקולים רפואיים ומדעיים, ולא שיקולים פוליטיים ולחצים כאלו ואחרים".

הורוביץ הוסיף: אנחנו פועלים בכל דרך לעידוד הציבור להתחסן, אנחנו מגיעים ממש מתחת לבית עם מבצע חיסון עד הבית. שיתוף הפעולה בין הממשלה לציבור נשא פרי, אבל אנחנו חייבים להמשיך לחסן בקצב מהיר. בזכות פעולות אלה והתמדה בדרך שלנו אנחנו יכולים להצביע על שיפור מסוים בנתוני התחלואה, אבל עוד מוקדם לדבר על סוף הגל הרביעי. יש מקום לאופטימיות אבל אין לנו ודאות. כולנו חייבים להמשיך להקפיד בצורה הדוקה על הנחיות משרד הבריאות - להימנע מהתקהלויות, והכי חשוב לשמור על קצב התחסנות גבוה ביותר".


מחלקת קורונה בהדסה ירושלים, עמית שאבי מחלקת קורונה בהדסה ירושלים | עמית שאבי מחלקת קורונה בהדסה ירושלים, עמית שאבי


הורוביץ גם התייחס לשביתה בבתי החולים הציבוריים ומתח ביקורת על התמשכותה. "פעלנו מול משרד האוצר, ובתי החולים העצמאיים קיבלו מקדמות על חלק מהסכום שסוכם, ובשבועות הקרובים יקבלו את היתרה. לנוכח העברת המקדמות לפני מספר ימים אני ביקשתי מהם לשוב לעבודה תקינה ולא לפגוע בחולים. לצערי הם ממשיכים בצעדים. אני לא חושב שהמשך עיצומים כרגע משרת את העניין או מקדם פתרון. יש לנו מתווה לפתרון, הם יודעים אותו. מדובר על פגיעה בחולים".

הבוקר עדכן משרד הבריאות כי אתמול אובחנו 7,071 נדבקים בקורונה, ושיעור החיוביים עמד על 7.1%. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,175 חולי קורונה - מהם 726 חולים שמצבם קשה, ומתוכם 149 חולים מונשמים. עד כה, כ-1.9 מיליון ישראלים חוסנו במנת הדחף השלישית שניתנה עד כה רק לבני ה-30 ומעלה.


חיסון נגד קורונה בפתח תקווה, יריב כץ חיסון נגד קורונה בפתח תקווה | יריב כץ חיסון נגד קורונה בפתח תקווה, יריב כץ


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות