אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק של 150 מיליארד דולר נפתח בארה"ב צילום: רויטרס

שוק של 150 מיליארד דולר נפתח בארה"ב

שוק ההימורים הולך להפוך לחוקי בארה"ב וזה מציב בפני חברות ישראליות הזדמנויות פז

30.08.2021, 09:04 | אור ליפשיץ

עד לאחרונה, לאס-וגאס, בירת ההימורים של ארה"ב, היתה המקום החוקי היחידי שבו ניתן היה להמר על תוצאות משחקי ספורט. החוק הפדרלי נגד הימורי ספורט החריג את נבאדה אבל בשנים האחרונות אנחנו עדים לשינויים גדולים בחוקי ההימורים בארה"ב. כבר היום הימורי הספורט חוקיים ב-21 מדינות, כאשר בקרוב מדינות נוספות כגון ניו יורק ואריזונה צפויות להפוך לליברליות יותר בכל הקשור להימורים והימורי ספורט. 

השינוי בדעת הקהל בארה"ב כלפי הימורים תורגם לשינוי חקיקה רוחבי והפך את התחום שהיה שנוי במחלוקת במשך שנים, לאחד התחומים החמים ביותר בעולם ההשקעות.

המשמעות של ההליך הזה היא שבעתיד הקרוב תהיה כמעט לכל אזרח אמריקאי נגישות חוקית להימורי ספורט. וכך גם עולה הצורך בניתוח ועיבוד מידע, ניהול סיכונים, ושיפור חוויית הלקוח, מייצר הזדמנויות רבות עבור חברות טכנולוגיה בארץ ובעולם.

כל מפגש אקראי בין שני אמריקאים יכול להפוך למאבק יצרי על איכות קבוצת הכדורסל המקומית, צילום: רויטרס כל מפגש אקראי בין שני אמריקאים יכול להפוך למאבק יצרי על איכות קבוצת הכדורסל המקומית | צילום: רויטרס כל מפגש אקראי בין שני אמריקאים יכול להפוך למאבק יצרי על איכות קבוצת הכדורסל המקומית, צילום: רויטרס

מאז ומתמיד אמריקאים אהבו ספורט. מחקרים שלנו מראים ש-85% מהאמריקאים מעל גיל 21 עוקבים אחר ליגה אחת לפחות. מניסיון, כל מפגש אקראי בין שני אמריקאים יכול להפוך למאבק יצרי על איכות קבוצת הכדורסל המקומית. אולם, הימורי הספורט עדיין לא הצליחו להגיע למיינסטרים.

בשונה מישראל וממדינות רבות באירופה, שבהן ישנה רגולציה המסדירה הימורי ספורט, ארה"ב, במשך שנים, אסרה על הימורי ספורט בתחומה למעט במדינת נבאדה כאמור. האיסור הפדרלי משנת 1961 העניק ללאס וגאס מעמד מיוחד. זה גם גרם לכך שכל אוהד ספורט שרצה להמר על הקבוצה האהובה עליו, היה צריך להגיע פיזית ללאס וגאס בכדי לעשות זאת.

אור ליפשיץ מנכ"ל ומייסד שותף בחברת SideLines, צילום: sidelines אור ליפשיץ מנכ"ל ומייסד שותף בחברת SideLines | צילום: sidelines אור ליפשיץ מנכ"ל ומייסד שותף בחברת SideLines, צילום: sidelines


אופציות נוספות, וקלות משמעותית, הן להמר דרך האינטרנט או אצל סוכן הימורים מקומי. כמובן שאופציות אלו הן לא רק לא חוקיות, אלא גם מסוכנות. וכך יצא מצב, שבדומה לתחומים אחרים בהן אין רגולציה, התוצאה הסופית שמתקבלת היא רעה לכל הצדדים. על הפוטבול האמריקאי היו מהמרים - בין חברים ובהימורים לא חוקיים - כ-95 מיליארד דולר בשנה. רק 100-150 מיליון דולר היו הימורים חוקיים.

מצד אחד העדר פיקוח ושליטה הוביל לפשיעה והרבה כסף שחור, שלא ניתן למיסוי, זרם החוצה מהמדינה. יש לציין כי מדובר בתעשיית ענק שעל פי ההערכות בארצות הברית, הגיעה לגודל של 150 מיליארד דולר בשנה. רוב הכסף הזה, כאמור, התגלגל בשוק ללא מיסוי פיקוח או רגולציה בשוק שחור פרוץ שאינו מוסדר.

בשנת 2018 חל שינוי היסטורי, כשבית המשפט העליון בארה"ב החל בשינוי חקיקה. אחרי שנים רבות של מאבקים עתירות ודיונים, בהובלתה של מדינת ניו ג'רזי, פתח בית המשפט ברוב של שבעה שופטים את הדלת להימורי ספורט בכל מדינה שמעוניינת בתחום. שינוי זה הביא לקיצו 60 שנות מונופול של מדינת נבאדה.

גל החקיקה קיבל תנופה משמעותית עם פרוץ מגפת הקורונה והרצון להגדיל הכנסות ממיסים. כיום מעל 21 מדינות בארה"ב כבר הסדירו את הימורי בספורט בתחומם, ומדינת אריזונה עתידה להצטרף אליהן ממש בחודש הקרוב. האחרונה והמשמעותית ביותר היא מדינת ניו יורק על 20 מיליון תושביה שעתידה לסיים את תהליך ההסדרה של תחום ההימורים גם היא בחורף הקרוב. רבים מסמנים את ניו יורק כנקודת המפנה אשר ממנה השוק המוסדר יעבור לראשונה בגודלו את השוק הלא חוקי.

לא רק המדינות וחברות ההימורים מרוויחות ממהלך זה. גורמים רבים נוספים מצפים ונערכים לשינוי. הליגות וערוצי הטלוויזיה מאמינים שהימורי ספורט מוסדרים יתרמו רבות לעניין של הצופים בספורט, ואולי יסיעו להעלות את אחוזי הצפייה שצונחים. כמו כן רבים מצפים לכך שהכסף הרב ששימש בעבר בחלקו גורמים עבריינים, ייכנס למדינה, לליגות ולקבוצות וישנה את התעשייה. בנוסף, ואולי הכי חשוב - חברות רבות מזהות את ההזדמנויות בשוק הספורט האמריקאי שהופך לראשונה לחוקי, ופונות לקהל המהמרים שלראשונה יכול להמר על משחקי הספורט בצורה חוקית. 

זו בדיוק ההזדמנות שראינו ב-SideLines, שממוקמת בתל אביב. זו לא חברת הימורים אבל כן חברה שמציעה למשתמשים שלה ניתוח ויזואלי של הימורי ספורט. אנחנו משתמשים בטכנולוגיה שלנו כדי לזהות פערי מחירים והזדמנויות בשוק ולהציג אותן לכל מי שמעוניין ללא עלות. המטרה שלנו היא לנגוס במעט בשוק הזה שיהפוך בקרוב לחוקי. שוק שהיקפו כרגע הוא 150 מיליארד דולר בשנה. 150 מיליארד דולר שבקרוב יהפכו כולם לחוקיים.

אור ליפשיץ הוא מנכ"ל ומייסד שותף בחברת SideLines 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות